Gréci opäť štrajkujú, zavreté sú letiská, školy i nemocnice

Grécko
Grécko schválilo reformné opatrenia. Foto: SITA/AP

Atény 7. apríla (WebNoviny.sk) – Zamestnanci gréckeho verejného sektora vstúpili vo štvrtok do 24-hodinového štrajku, ktorý ochromil prevádzku letísk, škôl, nemocníc i štátnych médií. Štrajkujúci touto formou protestujú proti dôchodkovým a daňovým reformám, ktoré v rámci úsporných opatrení požadujú od Grécka medzinárodní veritelia.

Do práce nenastúpili ani letoví dispečeri, čo si vynútilo uzavretie medzinárodného letiska v Aténach a rušenie letov. Na školách sa nevyučuje a štátne nemocnice a záchranná služba fungujú len v núdzovom režime, uviedla agentúra AP.

Štrajk vyhlásili vplyvné odbory ADEDY, združujúce približne 500.000 zamestnancov verejného sektora a dôchodcov. Predáci ADEDY varovali, že po aktuálnom jednodňovom štrajku bude nasledovať 48-hodinový, ak vláda predloží sporné reformy na schválenie parlamentu.

Reforma dôchodkov by mala priniesť úspory 1,8 miliardy eur a ďalších 1,8 miliardy balík nepriamych daní, napríklad za tabakové výrobky a palivá. Medzinárodní veritelia podmieňujú poskytnutie nového – v poradí už tretieho – záchranného balíka ďalšími úspornými opatreniami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom