Grécka ekonomika zrejme klesne o viac ako päť percent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Foto: Ilustračné foto SITA, AP
Grécko
Foto: SITA/AP

NEW YORK 24. apríla (WEBNOVINY) – Grécka ekonomika sa v tomto roku zmenší o viac ako o predpokladaných 5 percent, povedal to v utorok šéf centrálnej banky krajiny Jorgos Provopoulos.

Provopoulos je zároveň členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB).

Ešte v marci grécka centrálna banka odhadovala, že hospodárstvo krajiny sa v tomto roku zmenší o 4,5 percenta po tom, ako v minulom roku kleslo o takmer 7 percent. Grécko je v recesii už piaty rok.

Provopoulos zároveň vyzval na striktné dodržiavanie záväzkov v oblasti reforiem, na ktorých sa Atény dohodli s partnermi v rámci eurozóny.

Podľa šéfa centrálnej banky je to potrebné, aby sa ekonomika vrátila k udržateľnému rastu.

Upozornil pritom, že členstvo Grécka v eurozóne je ohrozené, ak Atény nebudú svoje záväzky dodržiavať, predovšetkým po voľbách, ktoré budú na budúci mesiac.

Ktokoľvek v nich zvíťazí, podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) bude musieť schváliť dodatočne škrty vo výdavkoch v rokoch 2013 a 2014 na úrovni 5,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vlani Grécko deficit svojho rozpočtu zredukovalo o 1,2 percentuálneho bodu na úroveň 9,1 percenta HDP a v tomto roku ho chce znížiť na úroveň 6,7 percenta HDP.

Nemecký ekonóm odporúča Grécku odísť z eurozóny

Grécko nedokáže obnoviť svoju konkurencieschopnosť, pokiaľ zotrvá v eurozóne. Vyhlásil to v pondelok prezident nemeckého Inštitútu pre hospodársky výskum (Ifo) Hans-Werner Sinn.

Grécko získalo od začiatku dlhovej krízy pomoc v objeme viac ako 100 miliárd eur a veritelia Atén minulý mesiac súhlasili s výmenou gréckych dlhopisov za nové s nižšou hodnotou. Tieto peniaze sa mali radšej využiť na pomoc Grécku pri jeho odchode z eurozóny, tvrdí prezident vplyvného mníchovského inštitútu.

Osobne som presvedčený, že neexistuje šanca, aby Grécko dosiahlo konkurencieschopnosť, pokiaľ bude v eurozóne,“ povedal Sinn. „Pokiaľ sa Grécko udrží v eurozóne, budú trvalo čeliť masovej nezamestnanosti. Ak ale odídu, nastane veľmi rýchle zotavenie,“ dodal ekonóm.

Kombinácia hlbokých rozpočtových škrtov a zvyšovania daní môžu spôsobiť problémy aj ďalším zadlženým štátom eurozóny, upozornil ďalej prezident inštitútu Ifo.

Bez ohľadu na to, čo hovoria politici, je nemožné, aby niektoré štáty na juhu Európy znížili mzdy a ceny v potrebnom rozsahu … Politika nedokáže prekonať zákony ekonomiky,“ zdôraznil Sinn.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať