Grécki odborári si štrajk naplánovali na začiatok summitu EÚ

Grecko
Foto: SITA/AP

ATÉNY 18. októbra (WEBNOVINY) – Život v Grécku by mal po necelom mesiaci ochromiť ďalší generálny štrajk, ktorý na štvrtok ohlásili dve najväčšie konfederácie odborových zväzov v krajine.

Celodenný protest je odpoveďou na politiku vládnej koalície, ktorá chce Grékov zaťažiť ďalšími úspornými opatreniami, aby splnila podmienky pre získanie finančnej pomoci od zahraničných veriteľov.

Konfederácia zväzov verejných zamestnancov (ADEDY) a Generálna konfederácia gréckych pracovníkov (GSEE) akciu načasovali na začiatok jesenného summitu Európskej únie a podobne ako 26. septembra plánujú demonštrácie v Aténach a iných gréckych mestách.

Zhromaždenia by mali opäť sprevádzať mimoriadne bezpečnostné opatrenia, keďže zvyčajne prerastú do násilností. Samostatné štrajky sa v Grécku uskutočnili aj v stredu, keď nepracovali zamestnanci médií a nemocníc, ako ani advokáti a notári.

Grécka vláda by mala už čoskoro zavŕšiť vyjednávanie s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou a Medzinárodným menovým fondom o súbore opatrení, ktoré majú štátu v nasledujúcich dvoch rokoch ušetriť 13,5 miliardy eur.

Dosiahnutím dohody trojica veriteľov podmieňuje uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci, od ktorej je zadlžená krajina závislá. Ohlásené opatrenia väčšina Grékov považuje za nespravodlivé, keďže podľa nich postihnú tie najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom