Grécko odmietlo pomoc, eurozóna mu stále dáva šancu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
Grécko schválilo reformné opatrenia. Foto: SITA/AP

BRUSEL 17. februára (WEBNOVINY) – Grécko musí o rozšírenie záchranného programu požiadať tento týždeň. V pondelok to vyhlásil šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny (Eurogroup) Jeroen Dijsselbloem. „Všeobecný pocit v Eurogroup je taký, že predĺženie programu je najlepší spôsob, ako ďalej postupovať,“ povedal Dijsselbloem.

„To by nám umožnilo pracovať na budúcich dohodách… Grékom by to dalo priestor na využitie normálnej flexibility v programe, mohli by nahradiť niektoré opatrenia inými,“ doplnil. Podľa jeho slov môže Eurogroup požiadavku na rozšírenie programu akceptovať na svojom mimoriadnom zasadaní v piatok, nie však neskôr.

Rakúšania očakávajú správny krok

Rakúsky minister financií Hans Jörg Schelling očakáva, že Grécko požiada o predĺženie. „Vieme, že rámec podmienok umožňuje samozrejme priestor na flexibilitu,“ povedal. Podľa jeho slov by takéto predĺženie mohlo trvať od štyroch do šiestich mesiacov.

Grécko v pondelok odmietlo návrh dokumentu, podľa ktorého mala krajina predĺžiť súčasný program pomoci. Vyhlásil to v pondelok nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády, ktorý tento návrh označil za „nerozumný“ s tým, že ho nie je možné akceptovať.

„Naliehanie niektorých ľudí na grécku vládu, aby prijala záchranný program je nerozumné a nemôžeme ho akceptovať,“ uviedol grécky predstaviteľ. „Tí, čo sa neustále vracajú k tejto otázke, strácajú čas. Za takýchto okolností dnes nie je možné uzavrieť dohodu,“ doplnil.

Na Grécko nalieha aj Cyprus

Na tom, aby sa Grécko dohodlo s veriteľmi na podmienkach ďalšej finančnej pomoci má záujem aj Cyprus. Grécko musí nájsť riešenie, ako dosiahnuť pokrok v rokovaniach, ktoré uviazli v slepej uličke, povedal v utorok cyperský minister financií Harris Georgiades.

„Som presvedčený, že grécka vláda, ktorá si uvedomuje fakty a realitu, musí rozhodnúť. Ak chcú predĺžiť program, musia o to požiadať teraz,“ povedal pre štátny rozhlas. Pokiaľ Atény v úverovej dohode nechcú pokračovať, mali by predložiť alternatívy, ako zabezpečiť financovanie gréckeho štátu a ekonomiky, dodal Georgiades bez ďalších podrobností.

Cyprus, kde tvoria väčšinu obyvateľov etnickí Gréci, patrí medzi najbližších spojencov Atén. Ostrovný štát musel v roku 2013 žiadať o finančnú pomoc po tom, čo sa tamojšie banky pre veľkú angažovanosť v Grécku dostali na pokraj krachu.

Výmenou za úverový program v objeme 10 mld. eur musel Cypru zatvoriť a predať viaceré banky. Na záchranu bánk museli prispieť aj klienti, ktorí mali v úverovom ústave Bank of Cyprus uložených viac ako 100 tis. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jeroen Dijsselbloem