Grécko prepustilo neonacistov na slobodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nikolaos Michaloliakos
Líder gréckej krajne pravicovej strany Zlatý úsvit Nikolaos Michaloliakos (vpravo) počas predvolebného prejavu v meste Thessaloniki Foto: SITA/AP

ATÉNY 16. októbra (WEBNOVINY) – Grécky parlament v stredu zbavil imunity šiestich poslancov neonacistickej strany Zlatý úsvit, ktorá sa dostala do pozornosti polície pre násilie jeho prívržencov.

V záujme trestného stíhania prokuratúra požiadala o zrušenie ich imunity. Poslanci extrémistického hnutia sa na hlasovaní nezúčastnili, keďže rokovaciu sálu ešte pred ním na protest opustili.

Aktivity polície a orgánov činných v trestnom konaní voči fungovaniu strany totiž považujú za „sprisahanie“. Parlament bude ešte vo štvrtok hlasovať o pozastavení jej prístupu k štátnym dotáciám.

Traja imunity zbavení členovia krajne pravicovej strany sú obvinení z členstva v zločineckej organizácii, v prípade ďalších troch vrátane hovorcu Iliása Kassidiárisa ide o menšie previnenia. Grécke orgány medzitým stále vyšetrujú septembrovú vraždu rapera, ktorého zabil prívrženec Zlatého úsvitu. Polícia taktiež preveruje údajné dodávky zbraní členom radikálneho hnutia, ktorého priestory boli terčom viacerých razií. V aténskej vile stíhaného majiteľa lodiarní sa začiatkom týždňa našlo veľké množstvo zbraní, ktoré údajne boli určené pre ilegálny výcvik vybraných členov Zlatého úsvitu. Bolo medzi nimi dvadsať strelných zbraní, 60 dýk a takmer desať laserových zameriavačov.

Ultrapravicová strana Zlatý úsvit bola kedysi na okraji politického spektra, jej preferencie však vzrástli a v minuloročných voľbách získala 18 poslaneckých kresiel. V súčasnosti je podľa prieskumov treťou najpopulárnejšou stranou v Grécku. Hnutie vedie agresívnu kampaň proti nelegálnej imigrácii a EÚ. V drvivej väčšine sa však prezentuje útokmi na imigrantov, rasistickými výzvami či rozdávaním jedla Grékom. Jej predseda Nikólaosa Michaloliákos, ktorého spolu s ďalšími dvoma straníckymi kolegami aktuálne zadržiavajú v prísne stráženom väzení, napríklad poprel existenciu plynových komôr v koncentračných táboroch a nacistického vodcu Adolfa Hitlera označil až „veľkú historickú postavu 20. storočia“. Grécke orgány však od septembrového zavraždenia 34-ročného rapera členom neonacistickej strany a následných rozsiahlych protestov začali voči jeho lídrom tvrdo postupovať.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať