Greenwichský park uzatvorili, pripravujú ho na olympiádu

Greenwichský park
Foto: SITA/AP
Greenwichský park
Foto: SITA/AP

LONDÝN 10. júla (WEBNOVINY) – V londýnskej štvrti Greenwich uzavreli na štyri týždne tamojší park, aby ho pripravili na jazdecké súťaže olympijských hier.

V 180-akrovom parku, ktorého história siaha do roku 1427 a ktorý je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, v súčasnosti stavajú provizórne tribúny a zázemie pre divákov i športovcov.

Okrem jazdectva sa v Greenwichi neďaleko slávneho observatória uskutoční aj časť súťaží v modernom päťboji.

Šéf organizačného výboru olympijských hier Sebastian Coe verí, že miesto po športovom sviatku vrátia v dobrom stave.

Park v Greenwichi uzavreli pre verejnosť prvýkrát od roku 1820. Proti zatvoreniu protestuje skupina NOGOE (Nie pre olympijské jazdecké podujatia v Greenwichi).

Komunitná skupina aktivistov už dávnejšie žiadala presunutie olympijských súťaží na iné miesto.

„Naši demokraticky zvolení zástupcovia bez problémov povolili uzavretie parku, aby z toho finančne profitovala súkromná sféra a zisk putoval do olympijského rozpočtu,“ uviedla v stanovisku NOGOE.

Jazdecké súťaže budú vo Veľkej Británii sledované, medzi účastníkmi sú viacerí členovia svetových kráľovských rodín. Tomu zodpovedajú aj bezpečnostné opatrenia. V britskom tíme sa objaví vnučka kráľovnej Alžbety II. Zara Phillipsová.

Šéfkou Medzinárodnej jazdeckej federácie je dcéra jordánskeho kráľa princezná Haya, medzi divákmi bude aj americký prezidentský kandidát Mitt Romney, keďže kôň jeho dcéry bude súčasťou amerického tímu. V Greenwichi vybudujú tribúny pre 21-tisíc divákov, stajne, tréningový areál, dočasnú arénu pre parkúr.

Celkovo príde do Greenwichu viac ako 300 koní. „Zatvárame Greenwichský park, aby sme skompletizovali naše prípravy,“ povedal podľa Inside The Games Sebastian Coe. Väčšinu parku opäť otvoria 30. júla.

V Londýne ožíva spomienka na drámu Ohnivé vozy

S príchodom Hier XXX. olympiády v Londýne (27. júla – 12. augusta) „ožíva“ vo Veľkej Británii po vyše 30 rokoch spomienka na slávnu športovú drámu Ohnivé vozy (1981), ktorá získala Oscara za najlepší film, kostýmy, hudbu a scenár.

Vyše dvojhodinová snímka mala premiéru v marci 1981, v digitálnej verzii ho tento týždeň opäť uvádzajú do britských kín. Snímka nakrútená podľa skutočného príbehu zachytáva cestu dvoch britských šprintérov Erika Liddella a Harolda Abrahamsa na olympijské hry v Paríži v roku 1924 a vykresľuje ich vytrvalosť, ctižiadostivosť a fair-play, ktorými bojujú za národnú a osobnú česť.

Liddell je ortodoxný kresťan, ktorý verí, že jeho talent je dar od Boha. Žid Abrahams sníva o tom, že dokáže svojím antisemitským spolužiakom aj celému svetu, že Židia nie sú podradný národ.

Film režíroval Hugh Hudson, hudbu zložil grécky inštrumentalista Evangelos Papathanassiu známy ako Vangelis.

Informácie zverejnila webová stránka sportsillustrated.cnn.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mitt RomneySebastian Coe