Grimsson nepodpísal zákon o uhradení úspor Britov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Islan_prezident

LONDÝN/HAAG/REYKJAVÍK 5. januára (WEBNOVINY) – Islandský prezident Olafur Grimsson v utorok povedal, že nepodpíše zákon o uhradení vyše 5 mld. USD, ktoré stratili britskí a holandskí sporitelia, keď skolabovali islandské banky. Británia a Holandsko svojim občanom kompenzovali vklady, o ktoré prišli po kolapse islandskej banky Icesave v roku 2008, ale očakávajú, že peniaze dostanú od Islandu.

Krok prezidenta Grimssona sa považuje za ohrozenie pomoci zo strany medzinárodných poskytovateľov úverov a za ohrozenie ašpirácií krajiny na vstup do Európskej únie. V situácii, keď islandský prezident zákon nepodpíše, podľa ústavy krajiny musia rozhodnúť voliči v referende. „Je čoraz viac očividné, že ľudia musia byť presvedčení, že si sami určujú budúce smerovanie,“ povedal prezident na tlačovej konferencii.

Zákon, ktorý umožňuje uhradenie úspor Britov a Holanďanov, islandský parlament po ostrej diskusii schválil tesnou väčšinou koncom minulého mesiaca. Takmer štvrtina islandských voličov však v petícii prezidenta požiadala, aby zákon nepodpísal.

Island nám nechce vrátiť peniaze, tvrdí Británia a Holandsko

Británia a Holandsko vyjadrili veľké sklamanie z rozhodnutia islandského prezidenta Ólafura Ragnara Grímssona, ktorý odmietol podpísať zákon o finančných kompenzáciách pre Londýn a Amsterdam. Briti a Holanďania totiž od islandskej vlády žiadali vrátenie peňazí, ktorými odškodnili svojich občanov. Tí prišli o svoje úspory pri krachu islandských bánk v roku 2008. Londýn a Amsterdam zároveň potvrdili, že budú požadovať od Reykjavíku vysvetlenie celej situácie.

Prezident ostrovnej krajiny vyjadril odmietavé stanovisko k zákonu, ktorý mal kompenzácie zabezpečiť, vo svojom dnešnom prejave. Zákon pritom schválil islandský parlament ešte v decembri. Grímsson chce, aby o zákone o odškodnení Britov a Holanďanov rozhodli Islanďania v referende. Prezident poukázal na fakt, že krajina takou sumou peňazí nedisponuje a bude si ich musieť zase iba požičať. Odmietnutím zákona a návrhom vypísať referendum o tejto otázke tak vyslyšal verejnosť, ktorá kompenzácie odmieta.

Podľa zákona schváleného islandským parlamentom mal Island Británii a Holandsku vrátiť takmer štyri miliardy eur. Takú sumu totiž vynaložili obe krajiny Európskej únie na čiastočné odškodnenie viac ako 320 tisíc klientov islandských bánk, ktoré v dôsledku ekonomickej krízy zbankrotovali. Britov a Holanďanov vtedy lákali islamské banky výhodnými podmienkami, ktoré však po vypuknutí finančnej krízy v roku 2008 nedokázali splniť.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Olafur Ragnar Grímsson