Gripeny za členstvo v NATO? Orbán a Kristersson uzavreli obrannú dohodu medzi Maďarskom a Švédskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Švédska síthačka JAS 39 Gripen
Švédska síthačka JAS 39 Gripen. Foto: archívne, Patric Soderstrom/TT News Agency/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Premiéri Maďarska a Švédska v piatok uzavreli obrannú dohodu, ktorá rozšíri maďarskú letku švédskych stíhačiek a pravdepodobne aj cestu k ratifikácii švédskeho členstva v Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Ulf Kristersson pricestoval do Maďarska po opakovaných pozvánkach zo strany maďarskej vlády, čo jej predseda Viktor Orbán naznačil ako podmienku ratifikácie švédskeho členstva v NATO.

Bod zmierenia

Piatková dohoda je pravdepodobne rozhodný bod zmierenia medzi Budapešťou a Štokholmom. Orbán naznačil, že jeho strana je pripravená ratifikovať švédske prístupové protokoly v pondelok.

Na tlačovej konferencii po stretnutí premiérov Kristersson povedal, že Švédsko predá Maďarsku štyri lietadlá JAS 39 Gripen a rozšíri aj podporné systémy a servis pre stroje.

Orbán povedal, že dodatočné stíhačky „výrazne zvýšia naše vojenské schopnosti a ďalej posilnia našu úlohu v zahraničí“ a zvýšia schopnosť Maďarska zúčastňovať sa na spoločných operáciách NATO. V súčasnosti má Maďarsko 14 Gripenov.

Čaká sa na Maďarsko

Maďarsko je jediný člen NATO, ktorý ešte neratifikoval švédske členstvo. Tento krok sa očakáva už viac ako 18 mesiacov, čo vyvoláva frustráciu u ďalších spojencov.

Orbán v piatok povedal, že hoci sa Maďarsko a Švédsko nezhodujú vo všetkých otázkach, budovanie dôvery je nevyhnutné na to, aby jeho krajina podporila vstup Švédska do aliancie.

„Byť členom NATO spolu s inou krajinou znamená, že sme pripravení zomrieť jeden za druhého. Dohoda o obranných a vojenských kapacitách pomáha obnoviť dôveru medzi týmito dvoma krajinami,“ povedal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ulf KristerssonViktor Orbán
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy