Gruzínci volia prvýkrát od vojny s Ruskom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vote

TBILISI 30. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia Gruzínska si v nedeľu v komunálnych voľbách zvolia predstaviteľov do mestských zastupiteľstiev a nového starostu hlavného mesta Tbilisi. Voľby sú kľúčovou skúškou pre prezidenta Michaila Saakašviliho a vyjadria spokojnosť občanov s jeho systémom vládnutia a deklarovaným presadzovaním demokratických hodnôt v bývalej krajine Sovietskeho zväzu. Volebné miestnosti otvorili o 8:00 miestneho času (06:00 SELČ). O priazeň voličov sa uchádzajú kandidáti na celkovo 1 730 postov v 64 obciach vrátane rozhodujúcej metropoly.

Dnešné voľby sú pre Gruzíncov prvými od vojny s Ruskom v roku 2008. Ich výsledky by mali preukázať schopnosť prezidentovej strany Jednotné národné hnutie čeliť rozdrobenej opozícii. Hlasovanie je výnimočné aj tým, že ide o prvú priamu voľbu starostu Tbilisi. Tento post môže byť podľa pozorovateľov odrazovým mostíkom pre potenciálneho nástupcu Saakašviliho v roku 2013, keď mu končí druhé funkčné obdobie.

Na komunálnych voľbách sa zúčastňuje 36 politických strán. Jedným z favoritov je Giorgi Gigi Ugulava, súčasný starosta a spojenec prezidenta Saakašviliho. Gigi Ugulava je starostom Tbilisi od roku 2005. Z opozície má podľa predvolebných odhadov najväčšiu podporu verejnosti Irakli Alasania, líder strany Aliancia pre Gruzínsko, ktorý v minulosti zastával viacero významných postov v Saakašviliho vláde. Pred odchodom do opozície pôsobil ako vyslanec Gruzínska pri Organizácii Spojených národov a zastupoval prezidenta pri vyjednávaní s Abcházskom. Podľa predvolených prieskumov má práve Alasania najväčšie šance uspieť v boji o kreslo starostu Tbilisi a neskôr teoreticky nahradiť Saakašviliho.

Bývalá prezidentova spojka a v súčasnosti jedna z hlavných postáv opozície Nino Burdžanadzeová vo voľbách na starostu metropole Gruzínska nekandiduje. Ako vyhlásila, „voľby nebudú slobodné, ani spravodlivé“. Hlasovanie však podľa jej slov nebojkotuje a voličov od účasti neodhovára. Šéfka Demokratického hnutia – Jednotné Gruzínsko dodala, že najväčšia slabosť gruzínskej opozície je v tom, že doteraz nedostala priestor, aby sa slobodne vyprofilovala a vytvorila si potrebnú voličskú základňu.

Vláda podľa Burdžanadzeovej nepodporuje slobodnú predvolebnú kampaň a v krajine neexistuje finančný mechanizmus, ktorý by umožnil novovzniknutým strán slobodne pracovať. Opozícia „nemá naozaj mienkotvorný priestor v gruzínskych médiách a ani finančné prostriedky na to, aby si ho zabezpečila“. Opozičné médiá, najme denníky a televízie, majú väčšinou pokrytie iba v Tbilisi a vidiek podľa jej slov „ovláda televízne vysielanie kontrolované vládou“. „Práve z tohto dôvodu nebudú spravodlivé. Slobodné a spravodlivé voľby potrebujú aj slobodnú predvolebnú kampaň a priestor, nie zastrašovanie a trvalý nátlak,“ dodala.

Podľa predstaviteľov gruzínskeho tretieho sektoru je zásadným nedostatkom a nevýhodou opozície samotný charakter jednotlivých strán a jej prílišná roztrieštenosť, ako aj nedostatok politickej kultúry v krajine. Strany podľa Tamary Khidašeliovej z Gruzínskej asociácie mladých právnikov (GYLA) často vznikajú z iniciatívy jednej výraznej osobnosti, jedného silného vodcu. Ten okolo seba zhromaždí ľudí. Strany jednej osoby tak potom nemajú dostatok ľudských zdrojov a kapacít na ďalšiu prácu, profiláciu a ani na obsadenie pozícii.

Dôverou západných mocností voči Saakašvilimu otriasla sporná vojna s Ruskom a jej reálny účel. Ozbrojený konflikt tiež vyvolal pochybnosti nad prezidentovým skutočnom plnením demokratických záväzkov voči obyvateľstvu. Kritici ďalej prozápadne orientovanému politikovi vyčítajú, že si vytvoril monopol na moc, potláča opozíciu a manipuluje médiá. Niektoré opozičné zoskupenia už ohlásili, že pokiaľ nebudú s výsledkom volieb spokojné, alebo sa im budú zdať nespravodlivé a zmanipulované, usporiadajú protesty.

Saakašvili sa zaviazal, že voľby sa zrealizujú slobodne a spravodlivo. Na ich priebeh bude dohliadať okolo 350 pozorovateľov z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Prezidentova strana Jednotné národné hnutie má v parlamente ústavnú väčšinu. V hlavnom meste Gruzínska, ktoré je aj ekonomickým jadrom krajiny, žije vyše milión obyvateľov z celkovo takmer 5-miliónovej populácie Gruzínska.

SITA/AFP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať