Guaidóovi údajne hrozilo zatknutie, podľa Maasa tomu zabránili zahraniční veľvyslanci

Juan Guaidó
Opozičný politik Juan Guaidó, ktorý sa vyhlásil za prezidenta Venezuely. Foto: SITA/AP

BERLÍN 7. marca (WebNoviny.sk) – Prítomnosť veľvyslancov zahraničných krajín na letisku v Caracase pomohla v pondelok zabrániť zatknutiu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa. Vo štvrtok to povedal nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Diplomati zatknutiu zabránili

Podľa vlastných slov vyslovene požiadal nemeckého veľvyslanca vo Venezuele Daniela Krienera, aby sa pripojil k ostatným diplomatom na letisku.

Maas pred novinármi v Berlíne uviedol, že síce nemali žiadne informácie o pripravovanom zatknutí, avšak „prítomnosť viacerých veľvyslancov prispela k tomu, aby sa prípadnému zatknutiu zabránilo„.

Kriener musí opustiť krajinu

Venezuelská vláda dala v stredu Krienerovi 48 hodín na to, aby opustil krajinu. Stalo sa tak práve z dôvodu jeho prítomnosti na letisku počas príchodu Guidóa, čím mu vyjadril oficiálnu podporu.

Venezuelský minister zahraničia Jorge Arreaza označil takéto správanie sa diplomata cudzej krajiny za neprijateľné.

Nemecko, USA a približne 50 ďalších krajín vyzvalo venezuelského prezidenta Nicolása Madura, aby odstúpil a umožnil v krajine konanie nových volieb. Venezuelský líder to odmieta a opakovane tvrdí, že sa stal terčom amerického sprisahania.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrienerHeiko MaasJuan Guaidó