Halák patrí k najlepším brankárom NHL, chytal ako suchý zips

Jaroslav Halák
Brankár Jaroslav Halák 'vygumoval' v utorkovom stretnutí NHL hokejistov Colorada, chytil všetkých 20 striel a neinkasoval gól už v druhom zápase po sebe. Foto: SITA/AP

NEW YORK 30. novembra (WEBNOVINY) – Zdá sa, že Islanders našli svoju „chrbticu“, napísali v denníku New York Daily News reagujúc na slová trénera hokejistov tohto newyorského klubu Jacka Capuana, ktorý dôveruje slovenskému brankárovi Jaroslavovi Halákovi a ten sa mu v novembri odmenil deväťzápasovou víťaznou šnúrou.

Ste len takí dobrí, akého dobrého gólmana máte. Je chrbtovou kosťou tímu. Domnievam sa, že v tomto zápase bol excelentný,“ povedal kouč po sobotnom víťazstve 3:1 nad New Jersey. Jasná jednotka v bránke „ostrovanov“ pochytala 34 striel. S priemerom 2,13 inkasovaného gólu na jeden duel je Halák siedmy, s percentuálnou úspešnosťou zásahov 92,6 ôsmy spomedzi brankárov v NHL.

Devils v tretej tretine sobotného duelu za stavu 2:1 v snahe vynútiť si aspoň predĺženie vypálili na Bratislavčana 16 striel, neujala sa však ani jedna z nich. „Utvorili si tlak, no on chytal ako suchý zips. Všetko sa na neho lepilo,“ poznamenal člen prvej obrannej formácie tímu Calvin de Haan.

Halák zo svojich 16 tohtosezónnych vystúpení dvanásťkrát odchádzal z ľadu ako víťaz a trikrát s nulou v kolónke inkasovaných gólov. Dvadsaťdeväťročný málovravný Slovák nazbieral v kariére už 156 výhier z 288 zápasov. Okrem Islanders chytal aj za Washington, St. Louis a Montreal. Pýši sa až 33 shutoutmi, čo je viac, než za celú kariéru dosiahli také brankárskej pojmy ako Grant Fuhr (868 zápasov), Mike Vernon (781), Mike Richter (666), Felix Potvin (635), Ron Hextall (608) či Tim Thomas (426).