Hana Hegerová vydá trojCD s názvom Zlatá kolekce

Hana hegerová
Foto: SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Speváčka Hana Hegerová plánuje vydať výber piesní s názvom Zlatá kolekce. Kompilácia bude obsahovať tri CD. Pri výbere skladieb pomáhal aj dramaturg Tomáš Padevět.

„Poslucháči medzi takmer sedemdesiatimi skladbami nájdu približne dvadsať piesní, ktoré doteraz nevyšli na žiadnom zvukovom nosiči. Výber teda obsahuje napríklad prvú bratislavskú rozhlasovú nahrávku z roku 1957, piesne z deviatich filmov od začiatku 60. rokov do konca 80. rokov minulého storočia, či skladby, ktoré dokonca aj sama Hana Hegerová považovala za dávno stratené,“ prezradil Padevět.

Prvé CD s označením Srdcovky bude mapovať aj speváčkinu spoluprácu s českou dvojicou Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Budú sa tu nachádzať aj piesne ako napríklad Váňa, Žárlivost, Cesta, Šťastné slunce, Milord, Barová lavice, Maestro Tango, Lásko prokletá, Levandulová či Čerešne.

Na druhom nosiči s názvom Cizojazyčné písně speváčka predstaví svoj jazykový talent. Zaradila sem skladby naspievané vo francúzštine, angličtine, nemčine, rómčine, jidiš, ale aj v rodnej slovenčine. Patrí sem teda napríklad šansón Je suis seul ce soir od Paula Duranda, ale aj pieseň Kann das plotzlich zu Ende sein z nemeckého muzikálu Quasimodo, v ktorom speváčka v 80. rokoch minulého storočia tiež účinkovala.

Medzi skladbami, ktoré vyjdú na treťom CD s názvom Filmové, televizní a raritní písně, bude aj duet s Karlom Gottom Princezna v hermelínu. Poslucháči tu nájdu aj tri ľudové balady Anežka Bémová, Pod Libeňským mostem a Panna Lízi, alebo pieseň Pane, navštivte můj stánek, ktorú Hana Hegerová naspievala v roku 1965 pre film 7 zabitých. Na treťom CD bude aj pieseň Trio Angelos, ktorá zaznela v rovnomennej snímke Stanislava Barabáša z roku 1963. Fanúšikov a fanúšičky môže potešiť aj živá verzia hitu Levadulová z roku 1985, ktorú však so speváčkou namiesto Petra Hapku zaspieval Václav Neckář. Tretí nosič uzatvára skladba Kde domov můj?, ktorú so speváčkou nahrali rapperi Orion, James Cole a Hugo Toxxx. Spomínaná skladba sa objavila v dokumente Česká RAPublika z roku 2008.

Bratislavská rodáčka Hana Hegerová odštartovala svoju spevácku kariéru v roku 1957 na pódiu v bratislavskom kabarete Tatra Revue. Po odchode do Prahy prijala angažmán v hudobnom divadle Rokoko. V rokoch 1961 až 1966 bola jednou z opôr dnes už legendárneho divadla Semafor a to v predstaveniach Zuzana je zase sama doma, Šest žen či Dobře placená procházka. Neskôr rozbehla sólovú kariéru, v roku 1967 hosťovala i v parížskej Olympii. Ako filmová herečka hrala aj pod režisérskou taktovkou Miloša Formana a to konkrétne vo filme Konkurs (1963). V roku 2002 si od už zosnulého prezidenta Václava Havla prevzala medailu Za zásluhy.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.idnes.cz a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hana HegerováVáclav Neckář