Hanbite sa, odkázal Mihál Vážnemu a obvinil kontrolórov Sociálnej poisťovne zo šikanovania otcov

Jozef Mihál
Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Kontrolóri Sociálnej poisťovne podľa nezaradeného poslanca NR SR Jozefa Mihála šikanujú zamestnávateľov, ktorí dajú prácu otcovi počas poberania materskej dávky.

Výzva ministrovi Richterovi

Ako ďalej uviedol v parlamentnej rozprave k návrhu novely zákona o sociálnom poistení, môže za to metodický pokyn od vedenia poisťovne.

Exminister práce upozornil na to, že zákon pritom prácu otca na materskej dovolenke nijako neobmedzuje. „Otec počas materskej môže pracovať a starostlivosť môže zabezpečiť aj inou osobou,“ upozornil.

Ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera vyzval, aby ako šéf dozornej rady Sociálnej poisťovne dal tento metodický pokyn zrušiť.

Ministerstvu sa ušla aj pochvala

„Hanbite sa,“ odkázal Mihál poslancovi Ľubomírovi Vážnemu (Smer-SD), ktorý je súčasne generálnym riaditeľom Sociálnej poisťovne. „My hodnotíme a preverujeme, či je to v zmysle zákona,“ reagoval na kritiku Vážny. Podľa neho si Sociálna poisťovňa len plní svoju zákonnú povinnosť, keď preveruje, či sú prostriedky vynaložené v zmysle zákona. „Súčasný stav je v súlade so zákonom, žiadne dôsledky sme nevyvodili,“ skonštatoval Vážny.

Rezort práce a sociálnych veci poslanec Mihál pochválil za to, že od januára novela zákona o sociálnom poistení umožní súbežné čerpanie materskej dávky obomi rodičmi, ak si nárok na materskú dávku uplatní každý rodič na iné dieťa. Upozornil na to, že len v minulom roku materskú dávku čerpalo takmer 7 tisíc otcov a Sociálna poisťovňa na výplatu materskej dávky otcom vynaložila 20 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterJozef MihálĽubomír Vážny
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRNR SR Národná rada Slovenskej republikySociálna poisťovňa