Hantuchová zvíťazila, Slovenky v Srbsku vedú 2:1

Hantuchova

BELEHRAD 25. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Daniela Hantuchová zvíťazila v úvodnej nedeľňajšej dvojhre, celkovo tretej, víkendového belehradského stretnutia Srbsko – SR o účasť v I. svetovej skupine Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien v súboji jednotiek oboch tímov nad favorizovanou Jelenou Jankovičovou za 123 minút 7:6 (2), 7:5. Upravila tým na 2:1 v prospech hostiek.

Súboj Srbiek a Sloveniek môže rozhodnúť už nasledujúca dvojhra, v ktorej nastúpia proti sebe druhé hráčky oboch tímov Bojana Jovanovská a Magdaléna Rybáriková. Za prípadného stavu 2:2 určí víťaza až záverečná štvorhra, do ktorej kapitáni oboch tímov Dejan Vraneš a Matej Lipták pôvodne nominovali páry Jelena Jankovičová, Ana Jovanovičová, resp. Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková.

Hantuchová viedla proti niekdajšej jednotke renkingu Jankovičovej sľubne 4:2 a k tomu 40:15 na príjme, neskôr podávala za stavu 5:4 na zisk tejto časti, potom v dvanástom geme odvrátila setbal. V tajbrejku odskočila na 5:0 a šancu už nepustila. V druhom dejstve mala Hantuchová 3 brejkbaly na 2:0, ale nedala a za stavu 2:2 sama čelila dvom hrozbám straty servisu. V šiestom geme nezužitkovala popradská rodáčka jednu príležitosť na prerazenie podania, v tzv. Tildenovom siedmom jednu eliminovala. V desiatej hre ako returnujúca bola dve loptičky od triumfu, v dvanástej premenila hneď prvý mečbal obehnutým forhendom popri čiare.

Svetovej sedmičke Jankovičovej sa nepodarilo odplatiť 23. hráčke počítačového poradia Hantuchovej trojsetovú prehru spred 9 dní zo zelenej antuky v Charlestone a vo vzájomnej bilancii je momentálne remíza 3:3. Hantuchová si vylepšila svoju singlovú bilanciu v Pohári federácie na 24:7. Celkovo v tejto súťaži má na konte 28 víťazstiev a 10 prehier a je na prvej priečke v historickom národnom poradí. Podľa databázy Tenisovej asociácie žien (WTA) zároveň zaznamenala jubilejný 400. triumf vo dvojhre na hlavnej profesionálnej úrovni.

Šampiónky z roku 2002 Slovenky ťahajú v tejto súťaži pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) sériu 6 neúspechov u súperov bez zarátania tzv. neutrálnej pôdy. Vonku sa naposledy radovali v apríli 2003 v Nemecku. Medzi elitnou somičkou chýbajú od sezóny 2004. Vlani v rovnakej fáze viedli 2:1 v Limoges nad Francúzkami, napokon prehrali v rekordne dlhej dráme 2:3.

SRBSKO – SLOVENSKO 1:2 po nedeľňajšej III. dvojhre:

(Belehrad, Belgrade Arena, antuka v hale)

Jelena Jankovičová – Daniela Hantuchová 6:7 (2), 5:7 za 123 minút

Sobota:

Jelena Jankovičová – Magdaléna Rybáriková 7:6 (5), 6:3

Bojana Jovanovská – Daniela Hantuchová 2:6, 2:6

Na vývoj prvého setu mohol mať vážny vplyv úvodný brejk v podaní slovenskej hráčky v piatom geme, ale nemal. Hantuchová síce potvrdila na 4:2 a pri súperkinom nasledujúcom servise dokonca viedla 40:15, no Jankovičová pritvrdila na podaní a dostala sa späť do zápasu. Slovenka ešte za stavu 5:4 servovala na víťazstvo v sete, ale napokon bola rada, že si vynútila tajbrejk. Za stavu 5:6 sa totiž Srbka po najdlhšej a najkrajšej výmene zápasu dostala k setbalu, keď Hantuchovej bekhend popri čiare skončil tesne mimo. Daniela sa však chytila v pravý čas na podaní a dvoma esami odvrátila črtajúcu sa stratu vstupného setu. V tajbrejku mala popradská rodáčka od začiatku psychicky aj herne navrch a súperke povolila prvú loptičku až za stavu 5:0. Srbská tenistka sa mohla chytiť na zmenenom rozhodnutí v jej prospech, ale nestalo sa. Za stavu 6:2 Hantuchová ponúkla na konci dlhej výmeny skvelý lob, ktorý mal prívlastok víťazný v celom sete – 7:6 (2). Bol to premenený setbal číslo 2. To všetko po 66 minútach ľúteho boja.

Druhý set zasa ovplyvnil nedotiahnutý sľubný nástup slovenskej hráčky. Viedla 1:0 a 40:0 pri podaní Jankovičovej, no z brejku sa netešila. Za stavu 2:2 udržala od piatka 27-ročná Hantuchová svoje podanie napriek tomu, že doťahovala manko 15:40. Opäť si však pomohla dvoma esami a tiež ďalšími bodmi priamo z podania. Jankovičová vzápätí vyrovnávala na 3:3 cez jeden brejkbal a boj nervov pokračoval. Situácia sa opakovala na opačnej strane, keď srbská súčasná a bývalá svetová jednotka nedokázala premeniť svoju možnosť na brejk. Jej súperka totiž v ťažkej situácii vytiahla siedme eso a neskôr sa ujala vedenia 4:3. Za stavu 5:4 bola Slovenka dve loptičky od víťazstva, keď po skvelej hre dotiahla z 15:40 na zhodu, ale na víťazné pocity si ešte musela chvíľu počkať. Definitíva padla v dvanástom geme pri servise Jankovičovej. Najprv víťazný dropšot na 30:15, potom prvý mečbal po dlhom forhende z rakety Srbky a napokon víťazné potvrdenie z forhendu popri čiare. Hantuchovej sebavedomie v dôležitých momentoch sa ukázalo ako rozhodujúce v celom stretnutí.

Zostávajúci program:

Bojana Jovanovská – Magdaléna Rybáriková

Jelena Jankovičová, Ana Jovanovičová – Daniela Hantuchová, Magdaléna Rybáriková

Hlas:

Jelena Jankovičová: „Chcela som vydať zo seba maximum, ale nešlo to. Najmä pri bekhende som cítila, že ruka nie je v poriadku. Veľmi som túžila vyhrať tento zápas, bojovala som do krajnosti, ale súperka bola lepšia. Keď hráte proti tenistke zo špičky, musíte byť stopercentne pripravená a to som ja dnes nebola. Málo som pred zápasom odtrénovala. Jedinou mojou prípravou vlastne bol včerajší zápas proti Rybárikovej. Pritom som dnes mohla vyhrať oba sety. V tajbrejku toho prvého som si neudržala koncentráciu a kvalitná súperka to využila. V druhom sete som striedala lepšie momenty s horšími, ale celkovo som robila veľa chýb. Naša situácia je teraz zložitá, lebo prehrávame 1:2. Bojana Jovanovská je mladá hráčka a budem jej strašne fandiť, aby dosiahla svoje prvé víťazstvo vo Fed Cupe. Uvidíme.“

Daniela Hantuchová: „Som hrdá na to, že som získala cenný druhý bod pre moju krajinu. Bol to zápas vysokej úrovne vo výbornej atmosfére. Ja som v dôležitých momentoch zahrala dobré údery, rovnako som sa mohla oprieť o môj servis, ktorý mal veľký podiel na mojom víťazstve. Ani neviem, kde sa to vo mne dnes vzalo. Možno mi pomohol aj predchádzajúci zápas v Charlestone, kde som Jankovičovú zdolala. Na dnešný zápas som sa snažila napriek únave z cesty a zraneniu ramena čo najlepšie pripraviť a oplatilo sa mi to. Dnes som už konečne nebolo zaspatá, mala som viac energie ako v predchádzajúcich dňoch. Ďakujem Zdenkovi Ďurišovi a Romanovi Fanovi z nášho tímu, ktorí ma dali za krátky čas zdravotne dokopy.“

Viac k osobe Bojana JovanovskaDaniela HantuchováJelena JankovičováMagdaléna RybárikováMatej Lipták