Hantuchovej stop v osemfinále od Stosurovej

Hantuchová

EASTBOURNE 16. júna (WEBNOVINY) – Slovenská tenisová jednotka Daniela Hantuchová nepostúpila do štvrťfinále dvojhry na turnaji WTA Tour AEGON International v britskom Eastbourne (Premier, dotácia 600 000 USD, tráva). Nenasadená Slovenka podľahla v stredajšom stretnutí osemfinálového 2. kola favorizovanej Austrálčanke Samanthe Stosurovej nasadenej ako tretej za 118 minút 3:6, 6:3, 4:6. Premenila 3 z 13 brejkbalov, súperka využila 4 z 9 takýchto príležitostí.

Postupujúca nastrieľala 13 es a získala symbolicky presne o jednu loptičku viac (90:89). Skóre zo vzájomných súbojov upravila Stosurová na 4:1, predtým naposledy mala navrch v apríli v semifinále na zelenej antuke v americkom Charlestone v Južnej Karolíne – 6:3, 7:6 (2). Teraz si medzi najlepšími ôsmimi zmeria sily s úspešnou z neskoršieho stredajšieho zápasu Elena Baltachová (V. Brit.) – Ťie Čeng (Čína).

Vo vyrovnanom stretnutí slovenská hráčka zhodne v siedmom geme prvého aj tretieho setu zaváhala pri svojom podaní a ponúkla súperke rozhodujúci brejk. Súčasná svetová sedmička vo dvojhre a bývalá jednotka vo štvorhre Stosurová si už koncovky setov v oboch prípadoch, aj keď s ťažkosťami, postrážila. Za stavu 5:3 v tretej časti pri servise Hantuchovej ešte nevyužila prvý mečbal, druhý – už pri svojom podaní v desiatom geme – rovnako zahodila a premenila až tretí, keď predtým najmä vďaka kvalitným servisom odvrátila štyri brejkové príležitosti súperky, z nich dve v rade.

Finalistka nedávneho grandslamového Roland Garros na antuke v Paríži, 26-ročná Stosurová, potvrdila dlhodobo stabilnú formu na všetkých povrchoch, keď postúpila do štvrťfinále na siedmom turnaji v rade. V stredu zároveň zaznamenala jubilejné 300. víťazstvo v profesionálnej kariéry vo dvojhre.

Turnaj v Eastbourne bol pre Hantuchovú, aktuálne 25. hráčku singlového rebríčka WTA Tour, posledným prípravným pred vrcholom krátkej sezóny na tráve – londýnskym Wimbledonom. Popradská rodáčka a dlhoročná fedcupová reprezentantka sa na tomto podujatí predstavila šiestykrát a najviac sa jej darilo na ročníku 2004, keď podľahla až vo finále Ruske Svetlane Kuznecovovej. Za svoje tohtoročné účinkovanie si z Devonshire Park Lawn Tennis Centre odnáša prémiu 8000 USD a 60 bodov do rebríčka.

Dvojhra – 2. kolo (osemfinále):

Samantha Stosurová (3-Austr.) – Daniela Hantuchová (SR) 6:3, 3:6, 6:4 za 118 minút

Hantuchová mala v prvom sete proti svetovej sedmičke Stosurovej svoje šance, ale nevyužila ich. Až do polovice úvodného dejstva bola Slovenka herne lepšou z oboch aktérok. V prvých šiestich gemoch zápasu nestratila pri svojom podaní ani jednu loptičku a pri súperkinom servise mala dve brejkové príležitosti, no zostalo len pri nich. Stosurová síce robila veľa zbytočných chýb z forhendu, ale nahrádzala to čoraz kvalitnejším podaním, pričom v kritických okamihoch zahrala eso. Siedmy gem prvého setu Slovenka pri svojom podaní nezvládla. Austrálčanka pridala úderom správnu dĺžku, zahrala aj efektívny dropšot. Pri brejkbale vytiahla súperku k sieti a po sérii nepodarených volejov z oboch strán jej napokon vzala podanie (3:4*). Vzápätí nasledovala čistá hra pri servise Stosurovej na 5:3 a neskôr pri Hantuchovej podanie dovŕšenie diela premením prvého setbalu ráznym víťazným forhendom – 6:3.

Slovenská hráčka potom využila možnosť poradiť sa so svojím španielskym trénerom Carlosom Cuadradom a jeho slová zrejme padli na úrodnú pôdu. V treťom geme druhého setu Hantuchová svoju súperku prvýkrát v zápase brejkla. Viedla 2:1, a hoci túto výhodu vzápätí stratila, v ďalšom priebehu už dokázala prečítať obávané Stosurovej podanie. V siedmom geme pri skóre 4:2 síce nezužitkovala tri brejkbaly na 5:2, napokon však za stavu 5:3 premenila prvý setbal. Silovo hrajúca Austrálčanka jej pomohla dvojchybou.

V rozhodujúcom treťom sete sa zopakovala situácia z toho prvého. Až do siedmeho gemu si obe hráčky strážili svoje podanie, ale potom Hantuchová zaváhala, hoci z troch súperkiných brejkbalov dva odvrátila. Stosurová zvýšila na 5:3 a za tohto stavu sa pri podaní Hantuchovej dostala k prvému mečbalu. Slovenská hráčka zariskovala druhý servis, z nahodenej loptičky na forhend zahrala víťazný úder a znížila na 4:5. Pri Stosurovej podávaní na víťazstvo viedla jej súperka už 40:15, potom odvrátila druhý mečbal, neskôr si vypracovala ďalšie dva brejkbaly, ale ani táto neutíchajúca bojovnosť Hantuchovej napokon nestačila. Stosurová premenila v poradí tretí mečbal, keď súperkin obranný forhend skončil v sieti.