Harmonizovaná inflácia v júni spomalila na 4,1 %

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obchod
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 14. júla (WEBNOVINY) – Medziročný rast cien sa na Slovensku v júni zmiernil aj podľa harmonizovanej európskej metodiky. Harmonizovaná inflácia podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR v júni dosiahla 4,1 %, čo bol o 0,1 percetnuálneho bodu pomalší rast ako v máji. Priemerná ročná miera inflácie sa však zvýšila oproti májovým 2,1 % na 2,4 %. Medzimesačne pritom v júni oproti máju spotrebiteľské ceny merané harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) dokonca klesli o 0,1 %.

V medziročnom porovnaní v júni stále najrýchlejšie rástli ceny potravín, a to o 7,1 %. Nasledovali ceny bývania a energií s rastom o 6,2 % a dopravy s 6,1 %. Rýchlejšie ako priemer rástli aj ceny vzdelávania o 4,6 % a alkoholických nápojov a tabaku o 4,2 %. V júni však medziročne rástli spotrebiteľské ceny vo všetkých sektoroch, okrem cien nábytku a vybavenia domácnosti. Tie boli v porovnaní s júnom minulého roka nižšie o 1,1 %.

Na medzimesačnej báze väčšina cien stagnovala, alebo len mierne rástla

Za poklesom celkových cien tak stálo predovšetkým medzimesačné zlacnenie potravín a nealkoholických nápojov o 0,5 %, nižšie však boli aj ceny v doprave o 0,2 %. Na druhej strane najvyšší medzimesačný nárast vykázali ceny vzdelávania o 1,4 %, nasledovali ceny rozličných tovarov a služieb s rastom o 0,2 %.

Podľa centrálnej banky je však možné medzimesačný pokles inflácie zatiaľ považovať za jednorazový faktor, za ktorým stojí predovšetkým pokles cien potravín. „Ten bol výraznejší, ako v rovnakom období minulého roka, keď napríklad ceny uhoriek poklesli o viac ako 35 % a pravdepodobne sa tu prejavil vplyv obáv spotrebiteľov z baktérie E-coli,“ konštatuje sa v komentári Národnej banky Slovenska.

Podľa NBS by zrýchľovanie dynamiky medziročnej inflácie mohlo pokračovať

V ďalších mesiacoch do konca roka by tak podľa centrálnej banky malo pokračovať zrýchľovanie medziročnej dynamiky inflácie a to vzhľadom na už schválené zvýšenie cien plynu a tepla, ako aj na predpokladaný rast cien v osobnej železničnej doprave a cien mestskej hromadnej dopravy. „Tieto prorastové faktory, ktoré nezohľadňovala júnová strednodobá predikcia Národnej banky Slovenska, budú premietnuté v nasledujúcej prognóze inflácie,“ dodáva centrálna banka.

V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia, ovplyvnená tak oživovaním dopytu, ako aj vplyvom konsolidačného balíka vlády. Národná banka Slovenska napríklad v aktuálnej predikcii očakáva tohtoročnú harmonizovanú infláciu v priemere 4,1 %. Centrálna banka tak navýšila predchádzajúci odhad o 0,3 percentuálneho bodu.

Medziročná inflácia na Slovensku vyššia ako priemer EÚ

Medziročná inflácia na Slovensku bola v júni vyššia v porovnaní s infláciou v rámci celej eurozóny aj v porovnaní s priemerom celej Európskej únie. Kým v eurozóne bola medziročná inflácia 2,7 % a v rámci celej EÚ 3,1 %, na Slovensku bola 4,1 %. Medzimesačná inflácia na Slovensku (-0,1 %) bola rovnaká ako v EÚ (-0,1 %) však bola nižšia ako priemer eurozóny (0,0 %). Vyplýva to z údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Najnižšiu medziročnú infláciu v júni mali vo Švédsku (1,5 %), Slovinsku (1,6 %) a Českej republike (1,9 %). Najvyššia bola v Rumunsku (8 %), Estónsku (4,9 %) a Litve (4,8 %). Najnižšia priemerná ročná miera inflácie bola vo Švédsku (1,5 %), ČR a Holandsku (zhodne po 1,8 %). Najvyššiu priemernú ročnú mieru mali v Rumunsku (7,8 %), Estónsku (4,7 %) a Grécku (4,6 %).

V rámci eurozóny medziročne najviac zdražela doprava (5,3 %), bývanie (4,8 %) a potraviny (2,7 %). Oproti júnu minulého roka zlacneli telekomunikácie (-1,2 %) a rekreácia a kultúra (-0,3 %). Medzimesačne sa v eurozóne najviac zvýšili ceny s segmente rekreácií, hotelov a reštaurácií (zhodne po 0,5 %) a bývania (0,2 %). Oproti máju sa najviac znížili ceny odevov (-1,5 %), telekomunikácií (-0,4 %), alkoholu, tabaku a dopravy (po -0,2 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať