Hasiči majú rušné leto, požiarov v prírode pribúda

Záchranári, turisti
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 15. augusta (WEBNOVINY) – Hasičský a záchranný zbor (HZZ) zasahoval v období od prvého júla pri požiaroch v prírode už 1400-krát.

Ako sa uvádza na internetovej stránke ministerstva vnútra, oproti rovnakému obdobiu za minulý rok to znamená nárast o 100 percent. Pre vysoké horúčavy vyhlásilo momentálne 38 okresných riaditeľstiev HZZ čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov.

Oheň patrí na vyznačené miesto

Hasiči verejnosti pripomínajú, že podľa zákona o lesoch sa na lesných pozemkoch zakazuje zakladať alebo udržiavať otvorené ohne mimo vyznačených miest. Počas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov je však zakázané zakladať ohne aj na povolených miestach.

Taktiež nie je v tomto čase dovolené v lesoch fajčiť alebo odhadzovať v nich horiace alebo tlejúce predmety. Občania by počas vysokých teplôt mali dávať väčší pozor na používanie a skladovanie propán-butánových alebo liehových varičov a nespaľovať biologický odpad na miestach, kde môže dôjsť k rozšíreniu ohňa.

Nebezpečné sú horľavé kvapaliny

Hasiči tiež odporúčajú dávať si väčší pozor na skladovanie a manipuláciu s horľavými kvapalinami ako benzín, nafta, olej, riedidlá alebo farby.

Pri vysokých teplotách totiž dochádza k odparovaniu kvapaliny do okolia a tým rastie riziko vznietenia alebo výbuchu. V autách počas horúčav tiež hasiči neodporúčajú nenechávať zapaľovače, mobilné telefóny, notebooky alebo napríklad tablety.

Zoznam oblastí so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru hasiči pravidelne aktualizujú. Je možné ho nájsť na stránke http://www.minv.sk/?hasici-zachranari

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom