Hasiči už sťahujú z Píly jednotky, situácia je stabilizovaná

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Povodne pila
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Hasiči pomaly sťahujú svoje jednotky z obce Píla, ktorou sa v noci prehnala prívalová voda, situácia je stabilizovaná. Ako pre agentúru SITA uviedol riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Pavol Mikulášek, ako prvé sťahujú evakuačné jednotky a ťažké stroje.,

O 16:00 mali hasiči pracovnú komisiu, na ktorej sa dohodli, ako budú ďalej postupovať. Hlavná práca je teraz podľa Mikuláška najmä na správcoch vodných tokov a cestných komunikácií. Správcovia vodných tokov momentálne čistia korytá, aby v prípade ďalšej prívalovej vody nedošlo k opakovanej katastrofe.

Správcovia cestných komunikácií budú musieť vypracovať projektovú dokumentáciu a sanáciu, čo si však vyžiada dlhší

,

Ako uviedol Mikulášek, na mieste je momentálne polooblačno, na pocit 24 stupňov. Hasiči sa riadia predpoveďami Slovenského hydrometeorologického ústavu, radikálne prehánky by však už hroziť nemali. V celom Bratislavskom kraji podľa Mikuláška problémy neevidujú.

Obec bola od večera bez elektriny, pitnej vody a plynu, voda zaplavila budovy. Cesta je podmočená, voda strhla jej časť a tiež cestný most. Obyvatelia obce si takú veľkú vodu v obci nepamätajú. Ráno to v najviac postihnutej obci Píla vyzeralo veľmi zle, uviedol starosta Radoslav Mičunek. „Obrovské škody a veľa roboty,“ takto starosta opísal momentálnu situáciu v dedine. Podľa starostu išlo o tisícročnú vodu.

Najdôležitejšie udalosti o vodnej smršti v Častej a Píle:

* Prívalová vlna v utorok zdevastovala obec Píla.

* Starosta hovorí o tisícročnej vode.

* Ľudia nemajú pitnú vodu.

* Škody sú zatiaľ nevyčísliteľné.

* Cesta cez Častú a Pílu je uzatvorená.

* V obci zasahujú vojaci s ťažkou technikou.

Dnes ráno evakuovali a následne previezli do zdravotníckeho zariadenia jednu osobu z obce, ktorou sa v utorok podvečer prehnala prívalová vlna. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru Silvia Jančovičová.

Prejazd cez obce uzatvorili

Prejazd cez obce Častá a Píla v okrese Pezinok je uzatvorený z dôvodu odstraňovania následkov po povodni, ktorú spôsobila utorková búrka. Dopravní policajti na mieste odkláňajú dopravu v smere od Trnavy na obec Štefanová. Z opačnej strany, od Bratislavy policajti odkláňajú dopravu smerom na obec Budmerice. Agentúru SITA o tom informoval bratislavský policajný hovorca František Peczár. Ako uviedol, vyzývajú vodičov, aby sa na mieste riadili pokynmi policajtov a pokiaľ je to možné, aby sa danému úseku vyhli.

Pomocou dvoch bagrov z koryta potoka vynášajú nánosy bahna, aby voda odtiekla. Miesto postihnuté prívalovou vlnou dnes navštívil aj minister životného prostredia József Nagy. Jeho hovorkyňa Beatrice Hudáková uviedla, že situáciu budú v lokalite monitorovať. Vojenskú pomoc zaplaveným obciam Pezinského okresu sľúbil minister obrany Ľubomír Galko a premiérka Iveta Radičová, ktorí v noci z utorka na stredu postihnutú lokalitu navštívili.

Vodná smršť v Karpatoch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Vodná smršť v Karpatoch
Foto: SITA/Ivan Kopčáni Foto: SITA/Ivan Kopčáni

V tejto činnosti BVS vypomáhajú Trenčianska vodárenská spoločnosť aj Trnavská vodárenská spoločnosť. Situáciu komplikuje aj problém s výpadkom elektrického prúdu. K dispozícii majú laboratória, ktoré monitorujú kvalitu dodávanej vody v cisternách tak, aby vyhovovala normám. „V tejto súvislosti spolupracujeme aj s regionálnymi hygienikmi,“ dodal hovorca Mikle. Bratislavská vodárenská spoločnosť pracuje na dočasnom sprevádzkovaní svojich sietí v postihnutej oblasti.

Evakuovali 20 ľudí

Škody na majetku v obci Píla v okrese Pezinok, ktorou sa v noci prehnala prívalová voda, sú značné, zatiaľ nevyčísliteľné. Ako uviedol starosta obce Radoslav Mičunek pôjde o obrovské čiastky. „Minulý rok sme kolaudovali z európskych fondov ihrisko, jeho zadná časť celá zmizla. Je to katastrofálne,“ uviedol. Kedy budú škody odstránené je podľa neho ťažké povedať, záleží to od technikov a hasičov, ako sa im s tým podarí vysporiadať. Poškodené boli podľa starostu desiatky domov a evakuovali desiatky ľudí, presné čísla však zatiaľ povedať nevedel.

Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý bol situáciu osobne skontrolovať, na prívalové dažde, ktoré sa v posledných rokoch opakujú, si budeme musieť na Slovensku zvyknúť. „Tu spadlo včera (v utorok, pozn. SITA) v noci asi 100 mm zrážok, to je sto litrov na milimeter štvorcový. Ak to spadne z tých úbočí, tak naozaj z malého potôčika vznikne obrovská ničivá sila. Musíme sa naučiť s takouto situáciou vysporiadať,“ uviedol Lipšic.

Pre budúcnosť bude jednou z priorít rezortu vnútra, ale aj individuálneho záchranného systému, aby sme boli pripravení na práve takéto situácie prívalových dažďov, ktoré sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek oblasti Slovenska,“ uviedol Lipšic. Momentálne sú na ceste nádoby na vodu, pripravené sú vysušovače a elektrocentrály. Podľa hasičov až v dnešných ranných hodinách sa podarilo zistiť presný stav vecí, ktorý je horší ako očakávali v utorok. Hasiči evakuovali do dvadsať ľudí. Niektorí občania odišli z domov samostatne, v niektorých prípadoch museli hasiči pri evakuácii použiť aj techniku.

Zasahovali sme hasičskou technikou, ale aj ťažkou technikou z hasičských záchranných brigád, kde sme vykonávali okamžité spriechodnenie vodného toku, aby sa voda nešírila ďalej do záhrad a domov,“ uviedol prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý. Hasiči poskytli aj psychologickú podporu, dnes pokračujú zabezpečovacie práce a pracujú na odstraňovaní následkov.

Úrad práce v Pezinku ponúka pomoc

Pracovníci úradu práce v Pezinku môžu pomôcť obyvateľom postihnutých povodňami pri vybavovaní finančnej dotácie z humanitárneho fondu. Zabezpečiť môžu aj psychologickú pomoc či starostlivosť o deti. Starostom zaplavených obcí zároveň poskytne pomoc, aby mohli využiť finančný príspevok na odstraňovanie škôd po povodni. Tento príspevok ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny zaviedlo na jeseň minulého roku. „Zamestnanci sa ihneď skontaktujú so starostami postihnutých obcí a čo najskôr sa vyberú do terénu pomáhať občanom,“ uviedol podpredseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál. Na pomoc občanom postihnutých dedín zriadili krízové telefónne linky na riaditeľku úradu práce v Pezinku: 0905 778 249 a krízový manažment: 0915 754 610.

Ubytovňa v Častej-Papierničke môže prichýliť ľudí z Častej

Predseda Národnej rady SR Richard Sulík (SaS) dnes ponúkol účelové zariadenie v Častej-Papierničke obyvateľom Častej, ktorých postihla vodná smršť. V zariadení momentálne vypadli dodávky vody a elektrického prúdu, tieto nedostatky však budú čoskoro odstránené, ľudí v núdzi by mohlo prijať už vo štvrtok. Kapacita zariadenia je približne dvesto postelí a v súčasnosti nie je príliš vyťažená, účelové zariadenie by mohlo poskytnúť núdzové ubytovanie dvadsiatke až tridsiatke rodín. „Ak vôbec taká potreba je, ja to samozrejme neviem, to treba najprv zmapovať,“ povedal Sulík.

Galko pre záplavy nepôjde do Bruselu

Minister obrany Ľubomír Galko pre záplavy na západe Slovenska náhle zrušil plánovanú cestu na summit NATO v Bruseli. „Dôvodom je vážna situácia na západe Slovenska, po prietrži mračien, následných ničivých záplavách a mohutnej prívalovej vlne,“ informoval hovorca ministerstva obrany Ivan Rudolf. Minister Galko ešte v noci z utorka na stredu vyrazil do zaplavených obcí, aby sa priamo na mieste oboznámil so situáciou.

.

VIDEO: Záplavy v Píle

.

Zväčšiť mapu

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováJozef MihálJózsef NagyĽubomír GalkoRichard Sulík