Hasiči zasahovali v Prešovskom kraji pre silné búrky, šesť obcí vyhlásilo povodňovú aktivitu

Hasiči, Bardejov, Prešovský kraj, búrky
  • aktualizované 16. augusta, 12:11

Starostovia šiestich obcí z okresu Bardejov vyhlásili v súvislosti s nedeľňajšou búrkou vo svojich obciach povodňovú aktivitu. Tretí stupeň od 15. augusta platí v obciach Lenartov, Hrabské, Malcov a Snakov.

Najvyšší stupeň vyhlásil v nedeľu aj starosta obce Rokytov, v pondelok dopoludnia ho odvolal a ponechal v platnosti 2. stupeň povodňovej aktivity. Ten platí od nedele aj v obci Cigeľka.

Povodňové zabezpečovacie práce

Ako agentúru SITA informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, po nedeľňajšej búrkovej činnosti v okrese Bardejov prudko vzrástla vodná hladina na tokoch v povodí hornej Tople v obciach Cigeľka, Hrabské, Lenartov a Malcov.

„Správca toku sleduje naďalej povodňovú situáciu v obciach a zisťuje rozsah povodňových škôd a predpokladaný rozsah zabezpečovacích prác. V lokalitách, kde je to možné, už začal s povodňovými zabezpečovacími prácami, ktoré súvisia najmä s odstraňovaním nánosov a úprav poškodených korýt,“ uviedol Bocák.

Vyliala sa rieka Topľa

Zároveň konkretizoval, že v obci Rokytov sa vyliala rieka Topľa. Voda odplavila brehy a zaplavila priľahlé nehnuteľnosti. Poškodila aj stĺp elektrického vedenia. „Pracovníci SVP vykonávajú sanáciu poškodeného brehu,“ uviedol Bocák. V obci Lenartov zaplavila voda vyliata z koryta Večného potoka priľahlú cestu a nehnuteľnosti.

Cestu zalial aj vyliaty tok Šírskeho potoka v obci Hrabské. Záhrady rodinných domov zaplavilo v obci Malcov. V Snakove sa z koryta vylial tok Vesna, ktorý poškodil asfalt na priľahlej cesta a tiež záhrady rodinných domov. Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil starosta obce Cigeľka, kde vzrástla vodná hladina na tokoch v obci, voda sa však z korýt nevyplavila.

Závislosť od veterných podmienok

Ako dodal Bocák, počas pondelka na vodných tokoch východného Slovenska podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávajú vodohospodári ustálenosť vodných hladín.

„Na miestach s búrkovou činnosťou je možnosť prechodného vzostupu vodných hladín hlavne na malých tokoch. Stupne povodňovej aktivity sa môžu počas dňa meniť,“ dodal Bocák.

Zosuvy pôdy

Búrky spojené s výdatnými zrážkami zasiahli počas nedeľňajšieho popoludnia viacero obcí najmä na severovýchode Prešovského kraja.

V niektorých obciach, predovšetkým v okrese Bardejov, sa miestne potoky vyliali z koryta, zaplavili domy a cesty a spôsobili aj zosuvy pôdy. V súvislosti s počasím zasahovali počas dňa profesionálni hasiči v kraji celkovo osemkrát.

Pomoc pri odčerpaní vody

Ako agentúru SITA informovala operačná dôstojníčka Hasičského a záchranného zboru v Prešove, v obciach Lenartov, Malcov, Snakov (okres Bardejov), v Bardejovských Kúpeľoch a Ľubotíne (okres Stará Ľubovňa) zasahovali prevažne pri odčerpaní vody.

V Bardejovskom okrese pomáhali aj príslušníci z Prešova. Hasiči odstraňovali aj spadnuté stromy na ceste pri obci Cabov (okres Vranov nad Topľou) a pomáhali s vyťahovaním zapadnutých vozidiel pri Aquaparku Lipany.

„Celkovo bolo v súvislosti s počasím nasadených 18 hasičov a sedem kusov techniky,“ uviedla operačná dôstojníčka s tým, že vo viacerých obciach zasahovali aj jednotky Dobrovoľného hasičského zboru.

Dopravná nehoda dvoch áut

Ako dodala, tesne po polnoci zasahovali hasiči aj pri dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel pri Stakčíne (okres Snina).

„Účastníci nehody utrpeli závažnejšie zranenia, ktoré boli ošetrované privolanou Záchrannou zdravotnou službou,“ skonštatovala operačná dôstojníčka. Cesta bola v danom úseku dočasne uzavretá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Bocák
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborSlovenský vodohospodársky podnikZZS Záchranná zdravotná služba