HC Košice vyhrali s predstihom základnú časť extraligy

Kosice

BRATISLAVA 26. februára (WEBNOVINY) – Vo Zvolene utvorili dobrú atmosféru hosťujúci diváci z Nitry, ktorí prišli povzbudiť svoj tím v hojnom asi 50-člennom počte. Počas stretnutia Popradu s Banskou Bystricou si ani jeden z brankárov si dlho neudržal čisté konto.

HKm Zvolen – HK Nitra 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)

Vo Zvolene utvorili dobrú atmosféru hosťujúci diváci z Nitry, ktorí prišli povzbudiť svoj tím v hojnom asi 50-člennom počte. Potešiť ich mohol už v 5. min Uhnák, ktorý z troch metrov neprekonal Škrečka a úspešná nebola ani dorážka Káčera. Domáci si utvorili dobrú možnosť v 9. min, keď Hraško vystrelil od modrej, ale Otčenáš zblízka na viackrát nepretlačil puk za Fedora.

Zvolenčania sa častejšie pokúšali o úvodný gól, dobré možnosti mali Slovák, M. Jurík, Otčenáš a Síkela, ale nitriansky brankár bol proti. Kapituloval až v 16. min, keď dobrú prácu pred bránkou odviedol Brabenec a Baláž skóroval poľahky do odkrytej časti Fedorovej svätyne.

Zvolenčania sa však dlho z vedenia netešili, o 32 sekúnd po peknej prihrávke Vosátka prenikol pred Škrečka Hamrák a nedal mu šancu – 1:1. Dvojgólovú minútku zavŕšil v 18. min Garip Saliji, ktorý strieľal bez prípravy a dostal Nitru do vedenia po tom, čo Hrnka prešiel cez Jindru a autorovi gólu poslal peknú prihrávku spoza bránky. Nitrania sa mohli ujať dvojgólového vedenia, ak by Mašlonka z dvoch metrov nestrieľal na Škrečka, ale prihral voľnému Kropáčovi.

Úvod druhej tretiny patril hosťom, keď Bača v 22. min strieľal z ľavej strany do žřdky. Domácim sa však v 23. min naskytla presilovka a už po 11 sekundách vystrelil Baláž, puk tečoval Zuzin a vyrovnal. Žŕdku nastrelili v polovici zápasu aj Zvolenčania, Brabenec bol úplne sám a mal odkrytú takmer celú bránku, no nedal.

O minútu sa zoči-voči Fedorovi nepresadil Síkela. Nitrania opäť ťažili z chýb a nekoncentrovanosti domáceho mužstva, keď im v 39. min vyšiel rýchly protiútok. Martin Segľa prešiel z obrany do útoku, poslal puk pred zvolenskú bránku, kde ho doklepol Garip Saliji – 2:3.

Tretia tretina bola ovplyvnená mnohými vylúčeniami, z čoho mohla najprv ťažiť Nitra, ktorá po faule Brabenca na Mašlonku získala 5-minútovú presilovku. Hrala ju však iba niečo cez tri a pol minúty a výraznú šancu si nevypracovala. V ďalších minútach mali Zvolenčania príležitosť niekoľkokrát hrať presilové hry, z toho 94 sekúnd 5 proti 3.

Najväčšie šance však nevyužili Baláž s Otčenášom. Naopak, Nitrania mohli v oslabení skórovať, ak by v 49. min využil svoje sólo Garip Saliji. Tento nitriansky hráč mohol dosiahnuť hetrik aj v samom závere, keď sa s Hrnkom dostal pred Trenčana, ktorý od začiatku tretej tretiny nahradil Škrečka, ale druhý zvolenský brankár si udržal čisté konto. Jeho spoluhráči nevyužili ani 20-sekundovú power play, a tak si tri body odniesli pod Zobor hostia.

16. V. Baláž (Brabenec, P. Zuzin), 23. P. Zuzin (V. Baláž) – 17. Hamrák (Vosátko), 18. G. Saliji (Hrnka, M. Segľa), 39. G. Saliji (M. Segľa)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: Brabenec (Zvolen) 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku, Martin Bača a Tománek (obaja Nitra) 10 min za nešportové správanie, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Gajan, M. Grečko, 1 532 divákov

Zvolen: Škrečko (41. Trenčan) – Marek Ďaloga, Jindra, M. Vantroba, J. Mucha, Hraško, Juraško, Ťavoda – P. Zuzin, Brabenec, V. Baláž – Marek Slovák, L. Jurík, Čurilla – Síkela, M. Jurík, Otčenáš – Méry, Puliš, Šiška

Nitra: I. Fedor – Martin Bača, Tůma, Árvay, Vosátko, Ordzovenský, Gurčík, K. Grman, (30. – 40. min) Šumichrast – G. Saliji, M. Segľa, Hrnka – H. Ručkay, M. Štefanka, Tománek – Mašlonka, Hamrák, Kropáč – Uhnák, Káčer, Radulay

Peter Mikula (tréner Zvolen): „Myslím si, že moji zverenci nestrávili dobre zápas v Trenčíne a stratili tak dôležité tri body. Chceli sme vyhrať a urobiť si dobrú pozíciu do play-off, no súper nám to nedovolil. Prístup k zápasu nebol dobrý, dve tretiny boli chladné, až v tretej sme začali viac korčuľovať a napádať súpera. Naša nemohúcnosť sa prejavila v čase, keď sme hrali presilovku piatich proti trom a súper svojou šikovnosťou a odvahou dosiahol to, čo chcel.“

Miloš Fleischer (asistent trénera Nitry): „Dnes sme odohrali bojovný a pre nás aj úspešný zápas. Zamerali sme sa najmä na dôkladnú defenzívu a hru v strednom pásme a našej tretine. Darilo sa nám to celý zápas, Zvolen sme nepustili do veľkého tlaku, aj keď mal miernu prevahu a viac sa snažil tlačiť pred bránku. Moji hráči dobre vykrývali strelecký priestor súpera a príležitosti, ktoré si vypracovali, dobre riešil brankár Fedor. Z rýchlych kontier sme strelili tri góly, napokon o jeden viac ako súper, a preto sme vyhrali.“

HC Košice – MHC Mountfield Martin 4:3 (0:1, 1:2, 3:0)

Kosice

Už v prvej minúte mohol skórovať Jenčík ktorý sa ocitol pred martinskou bránkou. Šimka však nedokázali prekonať ani Pašek a po ňom Hvila. Martin sa ujal vedenia v 8. min. Do strely sa oprel Škumát a Hylák inkasoval. Domáci boli aktívnejší, ale mali vychýlenú mušku. Kristek mieril na bránku, Bartoš blízko vedľa nej. Netrafil ju ani Dravecký. V závere prvej tretiny musel ešte pred Themárom zachraňovať Hylák.

V úvode druhej dvadsaťminútovky sa dočkali aj Košičania, Spilar zachytil nepresnú rozohrávku a strelou z ľavej strany vyrovnal – 1:1. V 28. min Jenčíkovo bekhendové zakončenie zneškodnil Šimko. V polovici stretnutia sa nepresadili hosťujúci Galamboš a po ňom ani Sobota. Po druhý raz v stretnutí sa ujal Martin vedenia v 35. min, keď Brcko spomedzi kruhov prestrelil Hyláka – 1:2. V 38. min hostia viedli už o dva góly, Galamboš šikovne zadovkou dostal pri presilovke puk do domácej bránky.

V tretej tretine Košičania zaradili vyšší rýchlostný stupeň. V 42. min zužitkoval Jenčíkovu prihrávku Gron -2:3. V 49. min strelil od modrej čiary Martin Chovan, Šimko puk vyrazil a Hvila zblízka vyrovnal. V 57. min po peknej Spilarovej prihrávke strelil víťazný gól Pašek.

23. Spilar, 42. S. Gron (Jenčík), 49. Hvila (Martin Chovan), 57. Pašek (Spilar, Hvila) – 8. Škumát (Themár, Vartovník), 35. Brcko (Miroslav Ižvolt, Macejka), 38. Galamboš (Matejka, Fadrný)

Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Korba, M. Smrek, 4336 divákov

Košice: Hylák – Homer, J. Tabaček, Šeda, Kolba, Michal Novák, Martin Chovan, Slimák – P. Bartoš, Kristek, Zálešák – Jenčík, S. Gron, Michel Miklík – Pašek, Hvila, Dravecký – Matúš Chovan, Mlynarovič, Spilar

Martin: M. Šimko – Brcko, M. Výborný, Matejka, Zukal, Škumát, Tupý, Leško – Kriška, V. Škoda, Fadrný – M. Sobota, Galamboš, Michal Važan – Macejka, Zeliska, Miroslav Ižvolt – Themár, J. Cíger, Vartovník

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „Martin tu odohral dobý zápas. V tretej tretine moji chlapci strašne chceli otočiť stretnutie, čo sa nám aj v závere podarilo. S výkonom som spokojný, aj keď dve tretiny sme sa nevedeli presadiť. Chlapci sa dnes nadreli.“

Branislav Stolárik (asistent trénera Martina): „Do zápasu sme vstúpili s čistou hlavou, bez nervov. Chceli sme v Košiciach uspieť a prelomiť tú 13-sezónnu šnúru bez víťazstva. Dve tretiny sa nám to aj darilo, boli sme vyrovnaným súperom. Kontaktný gól Košíc však prišiel príliš skoro. Chlapcom aj tak ďakujem za výkon.“

MsHK DOXXbet Žilina – HK 36 Skalica 0:3 (0:3, 0:0, 0:0)

Po opatrnom úvode mali obe mužstvá možnosť presilových hier, ale domáci Laco i hosťujúci Lakosil zostali neprekonaní. V 9. min unikol domácej obrane Pálffy, z ľavej strany vystrelil a vyrazený puk R. Školiak doklepol do žilinskej bránky. V 10. min sedel na trestnej lavici domáci Harant a hostia po 13 sekundách využili početnú prevahu, keď J. Hruška spomedzi kruhov prekvapil strelou domáceho brankára.

V 14. min to bol Holovič, ktorý využil ďalšie zaváhanie domácej obrany a Skalica viedla rozdielom troch gólov. V prvej tretine mohla ešte svoj náskok zvýšiť, ale Lušňák v poslednej minúte nepremenil nariadené trestné strieľanie.

Skalica mala v úvode druhej časti početnú prevahu, ale tú nevyužila. Žilina pridala, avšak príležitosti Sýkoru v 22. min, Róberta Hunu v 27. min zostali nevyužité. Potom Skalica pridala, párkrát bolo pred Lacovou bránkou horúco. Ideálnu šancu na zvýšenie mal v 33. min Kutálek, ktorý unikol domácej obrane, ale gólman jeho nájazd kryl. Stav sa nemenil ani pri prísne nariadenom vylúčení domáceho kapitána Devečku.

V poslednej tretine mali domáci viackrát možnosť dosiahnuť aspoň jeden gól pri početnej prevahe. Vylúčenie Vyrúbalíka a Juríka nevyužili. V polovici tretiny mali dokonca prevahu piatich proti trom, ani za 75 sekúnd sa im Lakosila nepodarilo prekonať. V závere Skalica nevyužila taktiež výhodu presilovej hry, a tak sa stretnutie skončilo rozdielom troch gólov. Pre Žilinu to bola piata prehra so Skalicou v tejto sezóne.

9. R. Školiak (Pálffy, R. Konečný), 10. J. Hruška (Vyrúbalík), 14. Holovič (Kutálek, Šátek)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Harant (Žilina) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák – M. Orolin, Kacej, 1887 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, Harant, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, Krčula – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Troliga, Smotrila – T. Sýkora, Linet, Kubiš

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Kloz, Jankovič, Pojkar, Křetinský, Magušin, Gula – Pálffy, J. Hruška, R. Školiak – Kutálek, Holovič, Šátek – Obdržálek, Lušňák, T. Višňovský – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): „Po kolísavých výkonoch v posledných zápasoch sme podali veľmi slabý výkon. Hrali sme bez nasadenia, pohybu, nehrali sme do tela. Nezaslúžili sme si vyhrať.“

Peter Oremus (tréner Skalice): „Prístup hráčov a výsledok teší. Slabšie to bolo s realizáciou šancí, ktorých sme si vypracovali dostatok. Zo zápasu so Slovanom sme sa poučili, hrali sme vzorný hokej. Verím, že nás to naštartovalo a budeme pokračovať v takýchto výkonoch až do štvrťfinále play-off.“

HK AutoFinance Poprad – HC’05 Banská Bystrica 2:3 po sam. nájazdoch (1:2, 1:0, 0:0 – 0:0, 0:1)

Ani jeden z brankárov si dlho neudržal čisté konto. Najskôr v 3. min hosťujúceho Chorošuna strelou do vinkla prekonal obranca Suchý a Poprad viedol. Odpoveď prišla o 55 sekúnd, z bezprostrednej blízkosti prekonal Melicherčíka Jabrocký – 1:1 Bystričania na ľade aj ďalej dominovali a svoj tlak dokumentovali i efektivitou v koncovke. V 12. min po chybe v rozohrávke Jokila nabil J.Sýkorovi a ten nezaváhal – 1:2. Keby Kristoffersson v závere prvej časti premenil trestné strieľanie, mohli Stašovi zverenci viesť už o dva góly.

Poprad v druhom dejstve vyrovnal hru a bol v ofenzívnom ťažení nebezpečný. Chorošun najskôr zasahoval pri šanciach Svitanu a Kovačeviča, no presne v polovici stretnutia kapituloval a Poprad vyrovnal. Bystričania mohli znova streliť gól, Hričina však v páde nezakončil, po ňom sa nepresadili ani Jabrocký a Brňák. V 37. min si domáci zahrali dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov, napriek viacerým zdarným kombináciám sa však neujali vedenia.

III. tretiny

Úvod tretej tretiny bol v znamení popradskej presilovky, Svačina však nenašiel recept na Chorošuna. Po ňom v dobrej pozícii zaváhali Balán aj Strömberg. V 47. min pred Melicherčíkom operoval Fín Pulliainen, popradský brankár však stihol včas sklopiť betóny. V dobrej šanci sa potom ocitol Škovira, no z otočky netrafil.

Bystričania mali aj naďalej problémy s nedisciplinovanosťou, ale popradská kombinačná hra im nepriniesla vedúci gól. Ani v predĺžení sa mužstvá gólovo nepresadili, zaujala skôr šarvátka Bambúcha s Kovačevičom v poslednej sekunde nadstaveného času. V samostatných nájazdoch boli efektívnejší hostia, zásluhou Jokilu si odviezli spod Tatier dva body.

Góly: 3. R. Suchý (R. Rapáč, Vaic), 31. P. Svitana (Kovačevič, Škovira) – 4. Jabrocký (Miroslav Hlinka, Kútny), 12. Ján Sýkora (Jokila, Kristoffersson), rozhodujúci sam. nájazd Jokila

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: Kovačevič 5+DKZ za údery – Bambúch 5+DKZ za údery, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Valach, Výleta, 1602 divákov

HK AF: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, Tavželj, Kovačevič, Fabian, D. Kramár – Strömberg, Koskinen, Vaic – Michal Chovan, Balán, R. Rapáč – Svačina, A. Kroták, P. Svitana – Škovira, S. Takáč

HC 05: Chorošun – Huba, M. Grman, Brňák, Cebák, Bambúch, Kubka, Novajovský, Beňa – Ján Sýkora, Jokila, Kristoffersson – Kútny, Miroslav Hlinka, Jabrocký – M. Kokavec, Pulliainen, L. Novák – T. Hričina, R. Heizer, Češík

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Dnes sa potvrdilo, že ak chceme v takýchto stretnutiach vyhrávať, musíme začať už od prvej tretiny. Prvú dvadsaťminútovku sme trochu prispali, boli sme málo aktívni, málo dôrazní a slabší v osobných súbojoch. K druhej tretine sme pristúpili aktívnejšie, začali sme hrať tvrdšie a dôraznejšie. Mrzí nás nevyužitá presilovka piatich proti trom, v ktorej sme mohli strhnúť víťazstvo na našu stranu.“

Vladimír Országh (asistent trénera B. Bystrice): „Bol to typický zápas play-off. Vidno, že obe mužstvá sú už naštartované. My sme v prvej tretine začali veľmi dobre a boli sme aktívnejší, domáci však potom pridali na dôraze a boli nebezpečnejší najmä v presilových hrách. Kľúčové momenty boli naše oslabenia, ktoré sme ustáli. Nájazdy sú lotéria a my sme boli šťastnejší.“

Viac k osobe Ján SýkoraMarek ĎalogaMichal ChovanMichel MiklíkMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert Huna