HC Slovan prehral s Trenčínom, Žilina definitívne do baráže

Bez názvu
Vpravo: Dávid Skokan (HC Slovan Bratislava) v súboji o puk počas 51. kola hokejovej Slovnaft extraligy: HC Slovan Bratislava - Dukla Trenčín Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Hokej – Slovnaft extraliga – 51. kolo:

HC Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Góly: 42. J. Kováčik (L. Hudáček, Róbert Huna), 43. D. Skokan (Kapuš) – 13. Gašparovič (R. Tvrdoň, S. Tomko), 28. Bolf, 32. Tybor (Gašparovič), 59. Mikula (Blatný)

Vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc – Valach, M. Novák, 2750 divákov.

Slovan: Pavol Rybár (33. T. Pék) – Jackman, Bohunický, J. Kováčik, Štajnoch, Cartelli, Hájek – M. Bakoš, Bulík, Uram – Róbert Huna, Lipiansky, L. Hudáček – D. Skokan, Kapuš, D. Buc – J. Cíger, Surovka, Jendek

Trenčín: T. Hiadlovský – Sekeráš, E. Bednár, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Bolf – Mikula, Blatný, T. Melichárek – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Naurov, O. Ďuriš, Koložváry – Filo, Daňo, P. Kopecký

Oba tímy oslabené o niekoľkých kľúčových hráčov začali bez rešpektu, no v improvizovaných zostavách viazla súhra a mnohé náznaky šancí do koncovky nedospeli. Hráči začali zamestnávať gólmanov častou streľbou zo všetkých pozícií, no domáci Pavol Rybár a aj hosťujúci Tomáš Hiadlovský boli oporami svojich tímov. Po perfektnej prihrávke z hĺbky obranného pásma na útočnú modrú sa na trenčiansku bránku z pravej strany rútil Kapuš, ale Hiadlovský sa vyznamenal. V 13. min sa ocitol pred Rybárom na chvíľu nepokrytý Gašparovič, čo mu stačilo na usmernenie Tvrdoňovej prihrávky za Rybárov chrbát – 0:1. V 15. min po obrovskej chybe hostí zostal sám pred ich bránkou Róbert Huna, položil si Hiadlovského na ľad, no nedopravil puk do bránky.

Slovan v druhej tretine zvýšil tempo. V 27. min Uram vysunul do brejku obrancu Štajnocha, tomu sa hodil jeden z trenčianskych bekov pod nohy a obaja sa zrazili s gólmanom Hiadlovským. Ten sa po ošetrení opäť postavil do trenčianskej bránky a ďalej svojimi neuveriteľnými zákrokmi privádzal hráčov Slovana k zúfalstvu. O minútu neskôr vystrelil obranca Bolf spoza ľavého kruhu, jeho nie príliš prudká „plávajúca“ strela k vzdialenejšej žŕdke sa obtrela o Rybárovu lapačku a skončila v sieti – 0:2. V 32. min hrali hostia presilovku pri vylúčení Jackmana a v neprehľadnej situácii pred Rybárom sa najlepšie zorientoval Tybor, keď dostal vyrazený puk po Gašparovičovej strele za chrbát bratislavského gólmana – 0:3. Do bránky Slovana následne prišiel Pék. Trenčania opäť vďaka Hiadlovskému prežili bez ujmy aj štvorminutové oslabenie za nebezpečnú hru vysokou hokejkou mladého Daňa. V druhej tretine domáci predčili vojakov v streľbe v pomere 19:9, no prehrali ju 0:2.

Až v 42. min sa podarilo Slovanu prekonať Hiadlovského, keď pri vylúčení Ďuriša Jozef Kováčik spoza kruhov prestrelil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:3. Chvíľkovú stratu koncentrácie Dukly využil už o 21 sekúnd Dávid Skokan, ktorého pred Hiadlovským zle prikryl Tomko a Slovan znížil na rozdiel jediného gólu – 2:3. Okamžite nasledoval oddychový čas trénera hostí Dušana Gregora. Trenčania sa na chvíľu dokázali vymaniť zo zovretia Slovana, no domáci stupňovali tlak v snahe vyrovnať. Záverečných 10 minút tretej tretiny prinieslo vynikajúci a rýchly hokej s množstvom šancí na oboch stranách. V 54. min po ďalšej nádhernej prihrávke J. Kováčika na útočnú modrú sa na Hiadlovského rútil osamotený Libor Hudáček, no zo súboja opäť vyšiel víťazne trenčiansky brankár. Dva a pol minúty pred koncom si vybral oddychový čas domáci kouč Zdeno Cíger a Pék odišiel z bránky. Hráči Slovana však power-play vôbec nezvládli a sériu trenčianskych streleckých pokusov na prázdnu bránu domácich zakončil po necelej polminúte úspešne Mikula – 2:4.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Efektivita nám dnes viazla. Mali sme dosť šancí aj samostatných nájazdov. Keby sme dali skôr gól… Škoda zbytočných rýchlych gólov, ktoré sme inkasovali. Tímu chýba šťava, šarapatí u nás choroba, brankári sú chorí, preto sme striedali Rybára. V podstate všetci hráči pokašliavajú. Cítiť to na našej hre, formácie sú rozbité, súhra viazne. Ďakujem chlapcom, že bojovali do konca a nevzdali to.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Odvážame si tri body, takže z našej strany je spokojnosť. Slovan bude zrejme naším súperom v štvrťfinále, takže sme si proti nemu vyskúšali niekoľko vecí. Vieme o našich dobrých stránkach, no aj o tých slabších. Play off však bude určite o niečom inom. Víťazstvo je to však cenné, vážim si ho a chlapcom chcem zaň poďakovať.“

HC Košice – MHC Mountfield Martin 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 3. Michel Miklík (J. Tabaček, Martin Frolík), 9. Andrašovský (Dravecký), 33. Zálešák (Kristek, Michel Miklík), 60. Kristek (P. Bartoš) – 29. Themár (Markovič, Važan), 55. Velebný (Drgoň, Zeliska).

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – Rovenský, Smrek, 5174 divákov

Košice: Halász – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Huba, Šeda – Michel Miklík, Kristek, Andrašovský – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš – Jenčík, Zálešák, Fabuš – M. Baláž, Martin Frolík

MHC Mountfield: Dzubina – Brcko, Hriňa, Matejka, I. Ďatelinka, A. Novotný, Drgoň, Velebný, Obuch – Themár, Markovič, Važan – Macejka, Galamboš, Appel – Rechtorík, Zeliska, Šišovský – Dírer, Učník, Nátny

Po dlhom obliehaní martinskej bránky sa Košičania v 3. min dostali do vedenia po tom, ako Michel Miklík zblízka prekonal Dzubinu – 1:0. Homer potom pálil v presilovke, našiel dobre postaveného brankára, Jenčík mieril zblízka vedľa. V 9. min po výbornej prihrávke Draveckého stačilo Andrašovskému nastaviť hokejku – 2:0. V 13. min sa Martin pokúšal o kontaktný gól v presilovke, ale Matejkov pokus Halász vyrazil. Tvrdá rana Frolíka skončila na Dzubinovej maske.

V úvode druhej tretiny sa Zálešák nepresadil ani na dvakrát počas presilovky. V 28. min Nátny vystrelil, Halász dobre zareagoval. V 29. min bol však už domáci brankár bezmocný, keď Themár zužitkoval ideálnu prihrávku od Markoviča – 2:1. Opätovné dvojgólové vedenie zabezpečil Košiciam Zálešák, ktorého pri presilovke našiel Kristek – 3:1. Appel mohol následne znížiť, ale Halász bleskovo vytasil svoju lapačku. Neprekonal ho ani Galamboš. Dzubina sa zasa vytiahol po strele domáceho útočníka Kristeka.

Košičania v tretej tretine kontrolovali vývoj, ale Martinčanom sa predsa podarilo zápas zdramatizovať, keď v 55. min v presilovke znížil na rozdiel jedniého gólu strelou spomedzi kruhov Velebný. Hostia si v závere vzali oddychový čas, ale Košičania ich už k ničomu nepustili. Martinčania 30 sekúnd pred treťou sirénou síce odvolali brankára, ale namiesto vyrovnania inkasovali do prázdnej bránky z hokejky Kristeka.

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „Stretnutie sme mali rozohrané dobre. Škoda, že v druhej tretine sme hrali komplikovane v koncovke. Súper to potrestal kontaktným gólom, ale v koncovke sme to umnou hrou dotiahli do víťazného konca.“

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): „Do Košíc sme cestovali s malou dušičkou. Máme viacerých zranených hráčov, a tak nastúpili viacerí mladí hráči z tímu prvoligovej Detvy. Začali sme ustráchane, dostali dva góly, ale v záverečnej tretine sme druhým gólom zápas zdramatizovali.“

HC’05 Banská Bystrica – HK 36 Skalica 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Gól: 48. R. Konečný (R. Jarolín, Obdržálek)

Vylúčení: 9:10 na 2 min, navyše: Tománek (B. Bystrica) 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff – Bednár, Korba, 1900 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Cebák, Vizváry, Bambúch, Kolba, Biro, Kubka – Lažo, M. Hudec, Sýkora – Tománek, Miroslav Hlinka, Hvila – Weissmann, Šechný, Kútny – Rumpel, Češík, Petro

Skalica: Lakosil – Škadra, Gründling, Jankovič, Kloz, Gula, P. Kumstát, Magušin, M. Školiak – Kutálek, Lušňák, T. Višňovský – R. Konečný, R. Jarolín, Obdržálek – Kutálek, Holovič, Šátek – Štepán, Lantoš, J. Jurík

Diváci v Banskej Bystrici nevideli príliš atraktívny hokej. V prvej tretine sa šance dali porátať na jednej ruke. Za zmienku stála iba Štepánova príležitosť pred Šimonovičom v 4. min. Na opačnej strane o minútu neskôr sa po Weissmannovej prihrávke nepresadil v presilovke pred odkrytou bránkou Hlinka, keď Lakosil stihol vysunúť betón. V polovici prvej časti hry sa individuálne preštrikoval pred skalického brankára Tománek, ale gól si na svoje konto nepripísal, v šanci ho fauloval Višňovský.

Až v druhej tretine to na ľade miestami vrelo. V 21. min sa v dobrej príležitosti ocitol Lažo a v 22. min po tvrdej strele Kolbu od modrej čiary puk prešiel za Lakosila, no Holovič ho hokejkou vytiahol z bránkovej čiary. V 23. min strieľal Kubka, skalický brankár puk vyrazil, dostal sa k nemu Weissmann, ktorý pred poloprázdnou bránkou trafil iba bezmocného gólmana hostí. Skaličania sa postupne prebrali a v 27. min naznačil útočnú chuť obranca Gründling, ktorý z dvoch metrov zamestnal Šimonoviča. Najväčšie šance však spálili domáci v 28. min v hre štyroch proti štyrom. Najprv Tománek naservíroval puk ako na podnose Kútnemu, ktorý sa nepresadil a potom voľný Cebák z troch metrov opečiatkoval žŕdku. Chvíle hostí prišli v závere tretiny. V 35. min nemal šťastie zblízka Lantoš. V 38. min v oslabení Kutálek vysunul Jarolína, ktorý nevyužil samostatný nájazd a ani na dvakrát neprekonal Šimonoviča. Rovnako v oslabení sa nepresadil ani Jankovič, ktorý mieril do hornej žŕdky.

V tretej tretine sa domácim nedarilo, inkasovali gól v presilovej hre hostí. Domáci sa ubránili v troch hráčoch, ale v čase, keď naskočil hráč Banskej Bystrice na ľad, strieľal v 48. min od modrej čiary Jarolín a Konečný aj so šťastím tečoval puk za brankára Šimonoviča – 0:1. Tento moment napokon rozhodol o výsledku zápasu. V 50. min sa v oslabení predviedli hosťujúci Kutálek s Konečným, no Šimonovič im prekazil ďalšiu radosť. V závere domáci iba dokumentovali svoju nemohúcnosť, a to v 55. min Sýkorom, ktorý sa dostal z pravej strany pred Lakosila, ale neprekonal ho. V 57. min sa nepresadil vo vyloženej šanci ani Kútny. V posledných sekundách sa domáci dokonca nedostali ani k power-play a Skalica sa mohla tešiť z tesného víťazstva.

Miroslav Chudý (asistent trénera Banskej Bystrice): „Poviem to, čo som povedal chlapcom v šatni. Vďaka bohu za tento zápas, pretože takéto zápasy nás čakajú v play-off. Skalica odhalila naše slabiny a takýto zápas sme potrebovali. Nehrali sme ako kolektív, z našej strany to bolo nervózne, rozhárané. Skalica veľmi dobre bránila, nevedeli sme sa presadiť. Boli sme málo trpezliví a šance, ktoré sme si vytvorili, sme nepremenili. Škrípalo nám to aj v obrane, verím že sa z tohto poučíme a rozoberieme si to, pretože takýto play-off zápas radšej nech prišiel teraz akoby sme mali vyhorieť v závere sezóny.“

Juraj Rehák (asistent trénera Skalice): „Chlapci v dnešnom zápase podali perfektný výkon od brankára Lakosila až po posledného útočníka. Hrali sme zodpovedne hlavne dozadu, čo bolo aj vidieť, pretože sme nedostali gól a v presilovke sme šťastný gól dali. Myslím si, že diváci videli kvalitný zápas, aj keď nepadlo veľa gólov. Chcel by som poďakovať aj našim fanúšikom, ktorí boli v Banskej Bystrici vo veľkom oslabení, ale bolo ich počuť.“

MsHK DOXXbet Žilina – HKm Zvolen 1:3 (0:0, 1:3, 0:0)

Góly: 22. Vala (Petruška, Rataj) – 24. Zuzin (Michal Chovan), 25. Kovář (Hranáč, L. Jurík), 39. M. Trochta (Michal Chovan)

Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – J. Tvrdoň, Návratek, 980 divákov

Žilina: Murín – Krčula, Dlouhý, Ftorek, Heš, Rúfus, Milovanovič, Grill, Leško – Hájnik, Hreus, Valášek – V. Nemec, Horský, M. Kokavec – Petruška, Rataj, Vala – Stupka, Troliga, Drevenák

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Kučný, J. Valach, Hranáč – Zuzin, Marek Haščák, Michal Chovan – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – P. Barinka, M. Trochta, Levinskij – V. Škoda, M. Jurík, Otčenáš, od 21. min Méry

Od úvodných minút videli diváci len veľmi priemerný hokej. Hostia sa dostávali do tempa od 7. min pri vylúčení domáceho Stupku, strelecky boli aktívnejší, ale Žilinčanov viackrát podržal brankár Murín. Hokejovo príťažlivejšia bola druhá tretina, keď domáci pri vylúčení Mareka Haščáka išli do vedenia gólom Valu, ktorému nezištne prihrával Petruška – 1:0. Žilinčania sa však dlho netešili, v 24. min Zuzin vyrovnal a o jedenásť sekúnd Kovář po úniku zvýšil na 2:1 v prospech hostí. V 29. min bol vylúčený domáci obranca Dlouhý, skvelú streleckú príležitosť mal Rataj, no jeho strela skončila len na sieťke Škrečkovej svätyne. V 34. min mal dobrú príležitosť Hreus, tiež však nedal. Kapitán domácich bol v 38. min vylúčený za hákovanie a niečo po vyše pol minúte hostia strelili tretí gól. Žilinská obrana nechala Trochtovi dostatok priestoru na strelu a ten spomedzi kruhov prekonal Murína – 1:3.

Tretia tretina bola rovnako ako prvá hokejovo slabá. Príležitosť na skórovanie mali najskôr pri vylúčení Nemca za faul na Michala Chovana hostia, ale početnú výhodu nevyužili. Viac sa toho udialo pri vylúčení Zvolenčana Škodu v 52. min. Najskôr Petruška trafil zvolenskú žŕdku a v oslabení nevyšiel na druhej strane nájazd Kovářovi a Lukášovi Juríkovi, ktorého pokus zneškodnil domáci gólman Murín. V záverečných minútach sa už toho veľa neudialo a hostia si po piaty raz v tejto sezóne pripísali víťazstvo nad Žilinou.

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Sme v takej situácii, v akej sme. Chceli sme v tomto zápase urobiť nejaký výsledok, pretože mužstvo už dlhšie nevyhralo a potrebujeme body. Žiaľ, napriek tomu, že to na tréningoch cítime, dostali sme dva góly po našich chybách v obrane. Našim hráčom chýba aj trochu šťastia, na hokejkách sa prejavuje určitá kŕčovitosť. V nedeľu hráme ešte proti dvadsiatke, čakajú nás ešte nejaké zápasy v základnej časti. Ja verím, že sa pred barážou chytíme, lebo potrebujeme výsledky pre naše sebavedomie.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Dnes sme boli lepším mužstvom. Žilinčania mali v bránke výborného Murína, ktorý v prvej tretine zlikvidoval 21 našich striel, celkovo za zápas 53. Som rád, že sme získali tri body. Stále bojujeme o pozíciu v play-off, čomu zodpovedala naša hra. Chcem ešte raz vyjadriť spokojnosť so ziskom troch bodov.“

HK Nitra – HK Poprad 3:4 po predĺžení (2:2, 1:0, 0:1 – 0:1)

Góly: 17. Korhoň (T. Chrenko, Podstavek), 18. Marek Slovák (M. Kováčik, Ďurák), 22. Michal Novák (Podstavek, T. Chrenko) – 9. Škovira (Rogers, Suchý), 11. Klouda (Jasečko, Kuľha), 44. Lundberg (Wanvig, Škovira), 65. Škovira (D. Brejčák, Jasečko)

Vylúčení: 6:4 na 2 min, navyše Lapšanský (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:3, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Brath, Štefík, 2659 divákov

Nitra: J. Laco – Fabian, Janík, Michal Novák, Duben, Gabriš, Ďurák, Joanidis, Hlavačka – H. Ručkay, M. Štefanka, Šumichrast – Čaládi, T. Chrenko, Korhoň – Marek Slovák, M. Kováčik, S. Saliji – Štumpf, Uhnák, Podstavek

Poprad: Lipovský (od 21. min Melicherčík) – Rogers, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kasík, Kledrowetz, J. Brejčák – Wanvig, Lundberg, Škovira – A. Lapšanský, Mlynarovič, A. Kroták – J. Kopecký, Klouda, Kuľha – Rapáč, P. Svitana, Paločko

V kvalitnom extraligovom zápase sa na prvé šance čakalo do 7. min. V nej Lapšanský medzi kruhmi v dobre pozícii netrafil bránku. O dve minúty však hostia išli do vedenia, keď sa v presilovke presadil Škovira – 0:1. Hosťom vyšla aj ďalšia početná výhoda, v 11. min pred Lacom uspel aj Klouda – 0:2. Domáci však nezložili zbrane a ani dva rýchle góly ich z tempa nevyviedli. V 17. min vystrelil od modrej čiary obranca Ďurák, Lipovský vyrazil puk pred seba a pohotový Korhoň v presilovke znížil na 1:2. Zmenu skóre znamenala aj ďalšia presilovka domácich. V nej zblízka úspešne dorazil puk Slovák a za stavu 2:2 sa začínalo prakticky odznova.

Do druhej tretiny nahradil neistého Lipovského v popradskej bránke Marcel Melicherčík. Sotva sa však stihol zahriať, už inkasoval. V 22. min si na dobrú Podstavekovu prihrávku nakorčuľoval obranca Nitry Novák a pohotovo upravil na 3:2. V polovici zápasu hrali hostia presilovku, brankár Laco sa vyznamenal najmä pri šanciach Rogersa. Ešte vzápätí potlesk si domáci brankár vyslúžil v 37. min, keď ho síce Kroták dokázal blafákom prekonať, no Laco stihol dať puku do cesty svoj betón a veľkú šancu zázračne zmaril. Rovnako neuspel ani Ján Brejčák, osamotený pred nitrianskym brankárom.

Do tretej tretiny vstúpili hostia náporom. Pri vylúčení Slováka využil ich presilovku v 44. min Švéd Lundberg – 3:3. Nakloniť misky váh na nitriansku stranu mohol v 47. min Samir Saliji, no v samostatnom nájazde neuspel. V ďalšom priebehu mali viac z hry hostia, no do konca riadneho hracieho času sa stav nezmenil. V predĺžení najskôr Popradčania nevyužili presilovku, ale šesť sekúnd pred koncom nadstaveného času rozhodol o dvoch bodoch pre Poprad skúsený Škovira.

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Po rozpačitom začiatku sme skóre vyrovnali. Škoda, že sme neskôr v druhej tretine nezvýšili náš náskok. V tretej tretine sme sa zlým riešením situácií dostávali pod tlak. Tak ako sme prehrali sme mohli aj vyhrať, škoda šancí v predĺžení.“

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): „Zápas sme dobre rozohrali, v presilovkách sme sa ujali dvojgólového vedenia. Mali sme aj príležitosti na zvýšenie náskoku. Súperovi sme neskôr umožnili skóre vyrovnať a aj otočiť výsledok. V druhej sme sa prispôsobili hre súpera, tiež sme hrali živelne, z čoho pramenilo dosť chýb. V tretej tretine sme sa skonsolidovali. Myslím si, že naše víťazstvo je zaslúžené.“

Žilina definitívne do baráže

Piatková extraligová prehra domácej Žiliny so Zvolenom (1:3) definitívne rozhodla o tom, že „vlkov“ v úvode marca čaká baráž o zotrvanie v najvyššej súťaži. V nej hráči Žiliny nastúpia proti víťazovi play-off 1. hokejovej ligy. Šancu stať sa celkovým víťazom druhej najvyššej súťaže ešte majú Piešťany, Detva, Spišská Nová Ves a Liptovský Mikuláš. Žilinčania strácajú na predposlednú Nitru už 14 bodov, no čakajú ich už štyri stretnutia, takže získať môžu už iba 12 bodov. Žilina sa v baráži predstavila aj pred rokom, v sérii s Piešťanmi si však uchovala extraligovú príslušnosť. „Verím, že sa pred barážou chytíme, lebo potrebujeme výsledky pre naše sebavedomie,“ uviedol po piatkovej prehre žilinský tréner Július Pénzeš.

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po piatkových zápasoch 51. kola:

Poradie  Mužstvo  Zápasy Výhry Výhry po predĺžení Prehry po predĺžení Prehry Skóre Body
1. HC Košice 53 34 10 3 6 199:96 125
2. HK Poprad 53 28 6 7 12 176:121 103
3. HC’05 Banská Bystrica 54 26 7 5 16 174:131 97
4. HC Slovan Bratislava 54 24 5 5 20 164:137 87
5. Dukla Trenčín 54 25 3 3 23 139:159 84
6. HKm Zvolen 52 20 5 8 19 145:137 78
7. HK 36 Skalica 54 19 6 4 25 149:162 73
8. MHC Mountfield Martin 54 19 1 9 25 143:173 68