Heger odišiel na zahraničnú cestu do Poľska, s premiérom diskutoval o COVID pase aj o Nord Stream 2

Heger.jpg
Slovenský premiér Eduard Heger sa v Poľsku stretol s tamojším premiérom Mateuszom Morawieckim. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 10. júna 17:02

Témou štvrtkového slovensko-poľského rokovania boli COVID pasy, DPH či Nord Stream 2. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO) na spoločnej tlačovej konferencii s poľským predsedom vlády Mateuszom Morawieckim.

Heger sa vo svojom príhovore poďakoval Poľsku za prejavy solidarity v čase pandémie. Priblížil, že poľským občanom, ktorým od prvého očkovania uplynulo 22 dní, povolia vstup na Slovensko bez karantény. Dúfa, že tento krok recipročne urobí aj poľská strana.

Uznávanie vakcín

Ako uviedol Morawiecki, v Poľsku sa začína diskusia o COVID pasoch. Poľskí občania môžu od 1. júna online požiadať o COVID pasy, na ktorých sa dohodla Európska únia, aby uľahčila cestovanie počas leta.

Viac o téme: Koronavírus

Certifikáty, ktoré umožňujú vyhnúť sa karanténe, môžu dostať obyvatelia EÚ, ktorí preukážu, že boli zaočkovaní alebo negatívne testovaní na koronavírus alebo prekonali ochorenie COVID-19. V celej Európskej únií by COVID pasy mali fungovať od júla. Momentálne v Poľsku plánujú uznávať iba tie vakcíny, ktoré sú uznané agentúrou EMA.

Vzájomná pomoc počas pandémie

Morawiecki tiež povedal, že sa začínajú písať nové kapitoly v oblastiach, ktoré predtým nerozvíjali. Podotkol, že v kontexte pandémie Slovensko a Poľsko ukázali, že nie sú len susednými krajinami, v čase šírenia ochorenia si pomáhali. V súvislosti s plynovodom Nord Stream 2 uviedol, že ho nepovažujú za správny. S týmto stanoviskom súhlasil aj slovenský premiér.

Heger po stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom pre média uviedol, že rokovali v podobnom duchu ako s Morawieckim. Riešil s ním hospodárske, bezpečnostné témy a tiež tému Trojmoria a energetickej bezpečnosti. Informoval ho o postoji Slovenska k Nord stream 2 a spoločnej zhode v danej téme s poľským premiérom.

Témou bol aj turizmus

„Rozprávali sme sa aj o turizme, ale hlavne sme sa rozprávali o COVID-19,“ povedal. Tiež mu priblížil, že sa slovenskej vláde podarilo pre občanov Slovenska vyjednať s Českou republikou, Rakúskom, Maďarskom a Chorvátskom, aby mohli mať vstup do týchto krajín 22 dní po prvej dávke vakcíny bez testu a karantény. Toto poskytuje Slovensko všetkým krajinám recipročne.

Do Hegerovej delegácie patrí aj štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec a veľvyslanec SR v Poľskej republike Andrej Droba.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrzej DudaEduard HegerJán OravecMartin KlusMateusz Morawiecki
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRÚrad vlády SR