Aktualizované: Henrieta Farkašová medzi poltuctom ašpirantov na ocenenie Laureus World Sports Awards

Henrieta Farkašová
Paraalpská lyžiarka Henrieta Farkašová. Foto: archívne, SITA/Roman Benický/SPV
  • aktualizované: 18. januára 17:27

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Úspešná slovenská zdravotne znevýhodnená lyžiarka Henrieta Farkašová sa dostala medzi poltucet ašpirantov na prestížne ocenenie Laureus World Sports Awards 2018.

Osobitná kategória

Nomináciu si vyslúžila skvelými výkonmi na minuloročných zimných paralympijských hrách v Pjongčangu, kde si s navádzačkou Natáliou Šubrtovou vybojovali päť medailí, z toho štyri zlaté. Farkašová sa v Kórejskej republike ako prvá športovkyňa zo Slovenska stala najúspešnejšou účastníčkou paralympijských hier.

Tridsaťdvaročná Farkašová je už 9-násobná zlatá medailistka zo ZPH, svoju jagavú zbierku z Vancouveru 2010, Soči 2014 a spomenutého Pjongčangu 2014 doplnila aj o dve strieborné a jednu bronzovú medailu.

Laureus World Sports Awards je prestížna akadémia, ktorej členovia oceňujú najúspešnejších svetových športovcov za uplynulý kalendárny rok. Pre športovcov so zdravotným znevýhodnením je utvorená osobitná kategória. Na minuloročnom oceňovaní najlepších v Monaku dominoval tenisový elegán Roger Federer, ktorý sa stal najlepším športovcom a tiež získal honor v kategórii Návrat roka.

Športový Oscar

V roku 2011 sa v nominácii na populárneho „športového Oscara“ ocitol aj slovenský zrakovo znevýhodnený lyžiar Jakub Krako, ktorý sa na slávnostnom ceremoniáli v Abú Zabí v SAE zúčastnil so svojim vtedajším navádzačom Jurajom Mederom. Tohtoročný galavečer je naplánovaný na 18. februára.

„Laureus je najprestížnejšia medzinárodná anketa, kde jednotlivé národné organizácie vyberajú najúspešnejších športovcov. V minulosti boli medzi kandidátmi Daniela Hantuchová aj iný paralympionik Jakub Krako,“ zhodnotil predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

Farkašovej protikandidátmi sú holandská tenistka na vozíku Diede de Grootová, pretekári v behu na lyžiach Brian McKeever (Kanada) a Oksana Mastersová (USA), grécky boccista Grigorios Polychronidis a nemecký atlét Markus Rehm.

V Monaku ocenia víťazov dovedna v siedmich kategóriách. Okrem ceny pre športovcov so zdravotným znevýhodnením, cenu dostane aj najlepší športovec (Novak Djokovič, Lewis Hamilton, Lebron James, Eliud Kipchoge, Kylian Mbappé alebo Luka Modrič), najlepšia športovkyňa (Simone Bilesová, Simona Halepová, Angelique Kerberová, Ester Ledecká, Daniela Ryfová alebo Mikaela Shiffrinová), najlepší tím, cenu odovzdajú aj za prelom v kariére, súťažný návrat a výkony v akčných športoch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelique KerberováDaniela HantuchováEster LedeckáHenrieta FarkašováJakub KrakoJán RiapošKylian MbappéLeBron JamesLewis HamiltonRoger FedererSimona Halepová