Herečka Evan Rachel Wood oslavuje 25. narodeniny

Talentovaná kráska Evan Rachel Wood
Americká herečka a speváčka Evan Rachel Wood, ktorá sa 30. októbra vydala za herca Jamieho Bella, u fanúšikov vyvolala otázky týkajúce sa jej orientácie. Známa bisexuálka jednému z nich na Twitteri vysvetľovala, že svadba s mužom neznamená, že ju už nepriťahujú ženy. Foto: evanrachelwood.net

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Americká herečka a speváčka Evan Rachel Wood zaujala divákov i kritiku už ako tínedžerka. Rovnako, ako však postupne dozrieva do nesmiernej krásy, odhaľuje čoraz viac aj svoj výnimočný herecký talent.

Britský denník The Guardian ju v roku 2006 označil za „jednu z najlepších herečiek svojej generácie“.

Známa je najmä z drámy Trinástka (2003), romantického filmu Across the Universe (2007) s piesňami The Beatles alebo televízneho miniseriálu Mildred Pierceová (2011). Do pozornosti verejnosti sa však dostala aj vzťahom s kontroverzným Marilynom Mansonom.

Evan Rachel Wood sa narodila 7. septembra 1987 v meste Raleigh v Severnej Karolíne. Jej otec Ira David Wood III je miestny herec, spevák, divadelný režisér, dramatik a tiež zakladateľ a výkonný riaditeľ tamojšej divadelníckej spoločnosti Theatre in the Park.

Matka Sara Lynn Moore je herečka, režisérka a učiteľka herectva. Evan Rachel má dvoch bratov – Ira David Wood IV je herec a Dana hudobník. Všetky tri deti pritom príležitostne účinkovali v otcovom divadle.

Talentovaná kráska Evan Rachel Wood
Foto: facebook.com

Detská hviezda

„Na pódium ma postavili hneď, ako som dokázala rozprávať a chodiť,“ prezradila v roku 2005 pre Los Angeles Times s tým, že až keď mala deväť rokov, si uvedomila, že je to niečo výnimočné a chce to robiť aj naďalej. Ako päťročná sa vraj zúčastnila na konkurze do filmu Interview s upírom (1994), no porazila ju Kirsten Dunst.

Skutočnú hereckú kariéru odštartovala v roku 1994 účinkovaním v niekoľkých televíznych filmoch a tiež sa objavila v seriáli Tajomný príbeh z Ameriky (1995 – 1996). Po rozvode rodičov sa v roku 1996 presťahovala spolu s mamou do Kalifornie.

Po jednej sezóne v dramatickom seriáli Prípad pre Samanthu (1996 – 2000) získala vedľajšiu rolu v romantickom rodinnom seriáli Krehké vzťahy (1999 – 2002). Jej prvá výraznejšia filmová úloha prišla s nízkorozpočtovou drámou Tunel do Číny (1998), kde si zahrala po boku Kevina Bacona a Mary Stuart Masterson.

Obrazom: Sexi kráska Evan Rachel Wood oslavuje 25. narodeniny

Snímka získala cenu detskej poroty na medzinárodnom festivale detských filmov v Chicagu. V súvislosti s týmto filmom Evan Rachel Wood neskôr povedala, že jej rola bola pomerne náročná, no práve ona ju v konečnom dôsledku priviedla k rozhodnutiu, že s herectvom nikdy nechce skončiť.

V tom istom roku si zahrala aj v romantickej fantasy dráme Praktická mágia v réžii Griffina Dunna po boku Sandry Bullock a Nicole Kidman. V roku 2001 stvárnila 14-ročnú nádejnú huslistku Emily Lindstrom v rodinnom filme Strážca tajomstiev režiséra Blaira Treua. Vyslúžila si za ňu nomináciu na Young Artist Award v kategórii Najlepšia mladá herečka v hlavnej úlohe.

O rok neskôr sa predstavila vo vedľajšej úlohe sci-fi satiry Simone v réžii Andrewa Niccola. „Myslím, že je až desivo dobrá,“ povedal o nej v rozhovore pre Los Angeles Times režisér a scenárista Andrew Niccol, ktorý zároveň vyzdvihol jej inteligenciu a vyspelosť.

Prelomová rola

Jej prelomová filmová rola ale prišla až so spomínanou drámou Trinástka, kde stvárnila Tracy Louise Freeland, ktorá sa spolu s kamarátkou dostane do kolotoča tvrdých drog, sexu a drobných zločinov.

Evan Rachel Wood vo filme Trinástka

Vďaka svojmu hereckému výkonu v tomto filme si vyslúžila nominácie na Zlatý glóbus v kategórii Najlepšia herečka vo filmovej dráme a Screen Actors Guild (SAG) Award pre najlepšiu herečku.

V rozhovore pre Los Angeles Times neskôr priznala, že pri čítaní scenára mala najprv z filmu obavy, no napokon zavolala svojmu agentovi, že tento film musí urobiť.

Časopis Vanity Fair zaradil v tom čase Wood medzi najvýznamnejšie dievčatá Hollywoodu a spolu s ostatnými herečkami sa v júli 2003 objavila na jeho titulke. V tom istom roku si po boku Cate Blanchett a Tommyho Lee Jonesa zahrala aj vedľajšiu rolu v trileri Nezvestné Rona Howarda.

Objavila sa tiež ako Nora Easton v epizóde Got Murder? kriminálneho seriálu C.S.I.: Kriminálka Las Vegas (2000).

V roku 2005 si zahrala po boku Kevina Costnera a Joan Allen v dramédii Druhá strana mince režiséra a scenáristu Mikea Bindera. V pomerne dobre hodnotenom filme stvárnila Lavender „Popeye“ Wolfmeyer, jednu zo štyroch sestier vyrovnávajúcich sa s neprítomnosťou otca, ktorá bola tiež rozprávačkou príbehu.

Nezávislé snímky

Ešte v tom istom roku nasledovali role v dvoch nezávislých snímkach. V čiernej satirickej komédii Zvádzanie zameranej na otázky sexuálneho obťažovania a diskriminácie v školách a tiež správanie sa žien v médiách a spoločnosti stvárnila 15-ročnú Kimberly Joyce, zlomyseľnú a sexuálne aktívnu stredoškoláčku.

Naopak v romantickej dráme Cudzinec režiséra Davida Jacobsona sa ako Tobe zamiluje do staršieho muža – kovboja Harlana v podaní Edwarda Nortona. V roku 2005 si zahrala aj vo videoklipoch k piesňam At the Bottom of Everything americkej indie-rockovej skupiny Bright Eyes a Wake Me Up When September Ends pop-punkovej formácie Green Day.

Pri nakrúcaní druhého spomínaného sa zoznámila s anglickým hercom Jamiem Bellom a začali spolu chodiť. Obaja si dali vytetovať iniciálky krstného mena svojho partnera, v prípade Evan Rachel to bolo písmeno J na ľavom členku.

Evan Rachel Wood vo videoklipe Green Day

Po roku sa však rozišli, čo neskôr herečka komentovala slovami: „Dali sme si urobiť tetovania, lebo sme vedeli, že naša láska vydrží navždy. Problém je, že nevydržala, stali sa rôzne veci a my sme sa rozišli. To tetovanie ale neľutujem. Pripomína mi úžasné, skvelé obdobie môjho života.“

Chopard Trophy pre ženský objav

Talentovaná kráska Evan Rachel Wood
Foto: evanrachelwood.net

V roku 2006 sa ako súčasť hviezdneho hereckého obsadenia v zložení: Annette Bening, Brian Cox, Joseph Fiennes, Alec Baldwin, Joseph Cross, Jill Clayburgh a Gwyneth Paltrow predstavila v komediálnej dráme Hlava nehlava v réžii Ryana Murphyho inšpirovanej poloautobiografickou knihou Augustena Burroughsa o jeho detstve v dysfunkčnej rodine.

Herecký výkon v tejto snímke jej v roku 2007 vyniesol Chopard Trophy pre ženský objav na medzinárodnom filmovom festivale v Cannes. Na filmovom festivale Sundance uviedli v januári 2007 v premiére dramédiu Kráľ Kalifornie, kde si zahrala Mirandu – dcéru bipolárneho džezového hudobníka (Michael Douglas).

Rok 2007 priniesol aj romantický film režisérky Julie Taymor s piesňami The Beatles Across the Universe, v ktorom si zahrala po boku Jima Sturgessa a Joea Andersona. V snímke, ktorá sa odohráva v čase protestov proti Vietnamskej vojne, si tiež piesne legendárnej štvorky zaspievala a práve to, že musela súčasne spievať a hrať bolo podľa jej slov na filme najťažšie.

„Musíte ukázať emócie a zároveň dobre spievať. Sú to jedny z najmilovanejších piesní na svete, takže naozaj nechcete sklamať,“ poznamenala v rozhovore pre USA Today. Podľa režisérky Julie Taymor je Evan Rachel Wood ako filmové hviezdy minulosti. „Je to tá najlepšia mladá herečka, akú máme…“ zložila jej poklonu.

Pieseň If I Fell v podaní Evan Rachel Wood vo filme Across The Universe

Ešte v tom istom roku sa v septembri na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte predstavila vo svetovej premiére drámy Pocit viny, kde stvárnila mladšiu verziu Diany, ktorú si v dospelosti zahrala Uma Thurman. Wood neskôr poznamenala, že snímka o žene, ktorá je svedkyňou úmrtia kamarátky pri prestrelke na strednej škole a žije s pocitom viny za jej smrť, by mala byť poslednou, kde stvárnila tínedžerku.

Woody Allen a George Clooney

Wood
Foto: facebook.com

V roku 2008 sa predstavila ako dcéra hlavnej postavy stvárnenej Mickeym Rourkeom v oceňovanom filme Wrestler Darrena Aronofského. V nasledujúcom roku mala na festivale Tribeca premiéru romantická dráma Užívaj si, ako sa len dá! Woodyho Allena, kde si zahrala mladú manželku výstredného Newyorčana Borisa Yellnikoffa (Larry David).

V máji 2009 si zahrala Júliu v šiestich charitatívnych predstaveniach Rómea a Júlie Williama Shakespearea v Theater In The Park. O réžiu sa postaral jej brat, ktorý v predstavení tiež hral. Na torontskom filmovom festivale v roku 2010 uviedli v premiére historickú drámu Konšpirátor v réžii Roberta Redforda o okolnostiach súvisiacich s atentátom na Abrahama Lincolna.

O necelý rok neskôr premiérovali zase v Benátkach politickú drámu Deň zrady v réžii Georgea Clooneyho, po boku ktorého si spolu s Ryanom Goslingom v snímke aj zahrala. Okrem filmu účinkuje ďalej aj v televízii. V rokoch 2009 až 2011 si v ôsmich epizódach seriálu True Blood: Pravá krv (2008) zahrala upírsku kráľovnú Sophie-Anne Leclerq.

Vzťah s Marilynom Mansonom

Na televíznych obrazovkách však mimoriadne zažiarila najmä v spomínanom oceňovanom miniseriáli Mildred Pierceová. Stvárnenie dcéry Kate Winslet jej vynieslo nominácie na Zlatý glóbus, cenu Emmy a Satellite Award. Do pozornosti médií a verejnosti sa však v januári 2007 dostala aj zverejnením svojho vzťahu s Marilynom Mansonom.

Wood
Foto: jezebel.com

Dvojica sa stretla na večierku v hoteli Chateau Marmont. Evan Rachel Wood si tiež zahrala vo videoklipe k Mansonovej piesni Heart-Shaped Glasses, ku ktorej napísaniu ho vraj inšpirovala. Rozišli sa v novembri 2008. Dôvodom bola podľa Wood skutočnosť, že sa chceli obaja sústrediť na svoju prácu.

Neskôr sa však znovu dali dokopy a v januári 2010 sa dokonca rozprávalo o ich zasnúbení. V auguste sa však znovu rozišli a zasnúbenie zrušili. V lete 2011 sa v médiách objavili informácie o tom, že je po piatich rokoch znovu s Jamiem Bellom.

Keď si neskôr fotografi všimli na jej ľavej ruke diamantový prsteň, začalo sa hovoriť aj o ich možnom zasnúbení. To však herečka prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete odmietla. „Je mi ľúto, že vás musím sklamať, ale tento diamantový prsteň nosím od štrnástich. Patril mojej tete. Reči o zasnúbení nie sú pravdivé,“ napísala.

Evan Rachel Wood v Mansonovom videoklipe Heart-Shaped Glasses

Informácie pochádzajú z webových stránok en.wikipedia.org, www.imdb.com, www.people.com a www.csfd.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alec BaldwinCate BlanchettEvan Rachel WoodGwyneth PaltrowKate WinsletKirsten DunstNicole KidmanUma Thurman