Herný systém šampionátu bude ako vlani, Slováci v Helsinkách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko hokej repre
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Na 77. majstrovstvách sveta Helsinkách a Štokholme (3. – 19. mája) sa predstaví 16 najlepších hokejových tímov sveta, ktoré budú vo dvoch základných osemčlenných skupinách bojovať systémom každý s každým o osem miesteniek do štvrťfinále.

Do vyraďovacej časti sa z oboch skupín prebojujú štyri najvyššie umiestnené kolektívy. Pre mužstvá na 5. – 8. mieste z oboch dejísk sa šampionát končí, pričom najnižšie umiestnené výbery sa minimálne na rok rozlúčia s elitnou kategóriou. Vyraďovacia časť sa rovnako ako na predchádzajúcich trinástich šampionátoch bude hrať od štvrťfinále až po finálový duel na jeden víťazný zápas.

Celkovo sa v Helsinkách a v Štokholme odohrá 64 stretnutí, na tímy bojujúce o medaily čaká desať náročných duelov. Rozdelením šampionátu do dvoch krajín je trochu zmenený štýl play-off: proti sebe nastúpia prvý a štvrtý tím z jednej skupiny a druhý s tretím. V minulosti sa hralo „na kríž“ medzi skupinami.

Všetky zúčastnené mužstvá musia do začiatku zasadnutia prvého direktoriátu turnaja nahlásiť základné súpisky s menami minimálne 15 hráčov a dvoch brankárov. Všetci títo hokejisti už musia byť fyzicky prítomní v dejisku turnaja. Najneskôr dve hodiny pred každým stretnutím na MS môžu tímy dopĺňať súpisky o nových hokejistov, až kým nedosiahnu finálnu kvótu 22 korčuliarov a 3 brankárov. Do každého duelu však môžu zasiahnuť len dvadsiati korčuliari a dvaja brankári.

Slovensko - Bielorusko
Foto: SITA/Marián Peiger

Ak po skončení súbojov v základných skupinách budú mať dve mužstvá rovnaký počet bodov, o vyššie postavenom tíme rozhodne výsledok ich vzájomného zápasu.

V prípade rovnakého počtu bodov pri aspoň troch mužstvách, rozhodne o poradí vyšší počet získaných bodov zo vzájomných stretnutí. Ak nerozhodne ani toto kritérium, následne sa berie do úvahy rozdiel gólov, potom vyšší počet strelených gólov zo vzájomných duelov.

Ak sa stále nerozhodne, rozhodovať budú výsledky (postupne body, gólový rozdiel, vyšší počet dosiahnutých gólov) s najbližším najvyššie umiestneným tímom. V prípade, že stále nebude možné určiť poradie, postup sa opakuje s nasledujúcim najbližším najvyššie umiestneným tímom. Posledným kritériom je určenie poradia na základe renkingu IIHF.

Za víťazstvo v riadnom hracom čase sa budú v skupinovej fáze prideľovať tri body. Ak sa stretnutie skončí po 60 minútach nerozhodne, mužstvá si rozdelia po bode a v päťminútovom predĺžení či samostatných nájazdoch budú bojovať o ďalší bod. Prípadné predĺženia vo vyraďovacej časti budú trvať vo štvrťfinále, semifinále a v zápase o bronz 10 minút, vo finále 20 minút. Mužstvo, ktoré v nadstavenom čase dosiahne gól, duel vyhráva. V predĺžení nastúpia na oboch stranách štyria hráči v poli. Ak sa ani v predĺžení nerozhodne, nasledujú samostatné nájazdy. Každý tím musí vybrať troch hráčov. Ak víťaz nebude známy po prvej sérii nájazdov, pokračuje sa ďalej až do rozhodnutia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať