Hetrik Grafiteho, nečakaná remíza APOEL-u v Madrid

BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) – V úvode skupinovej fázy fiutbalovej Ligy majstrov 2009/2010 bol napokon reálne v hre iba jeden slovenský futbalista. Útočník Filip Hološko odohral 84 minút v drese Besiktasu Istanbul proti Manchestru United (0:1), ale svojmu tímu k bodovému zisku nepomohol. O jediný presný zásah vlaňajšieho finalistu tejto najprestížnejšej klubovej súťaže starého kontinentu sa postaral skúsený stredopoliar Paul Scholes.

Obranca VfL Wolfsburg Peter Pekarík a útočník cyperského nováčika APOEL-u Nikózia Mário Breška zostali sedieť na lavičke náhradníkov.

Práve Nikózia sa postarala zrejme o jediné prekvapenie ponuky utorkového úvodného kola LM 2009/10. Cyperčania si vybojovali v D-skupine na pôde Atlética Madrid cennú bezgólovú remízu. „Som s bodom veľmi spokojný. Pre naše mužstvo je to fantastický štart. Verím, že nám dodá sebadôveru. Čaká nás ešte päť nesmierne náročných zápasov. Musíme zostať pri zemi a možno sa nám podarí získať ešte nejaké body,“ povedal na pozápasovej tlačovej konferencii tréner cyperského nováčika Ivan Jovanovič.

Zaujímavý vývoj malo stretnutie C-skupiny medzi FC Zürich a veľkým favoritom celej súťaže Realom Madrid. Španielsky vicemajster v zostave s hviezdnymi posilami Kaká a Cristianom Ronaldom už po prvom polčase viedol 3:0. Domácim sa však podarilo zdramatizovať priebeh dvoma gólmi v rozpätí dvoch minút. Strelecky sa presadili Xavier Margairaz z pokutového kopu a Silvan Aegerter, ktorý poslal za Casillasov chrbát hlavičkou center z rohového kopu. Zverenci Manuela Pellegriniho však nenechali nič na náhodu a zásluhou gólov Cristiana Ronalda a striedajúceho Gutiho v závere duelu napokon triumfovali celkom jednoznačne 5:2. „Za stavu 3:0 v náš prospech sme si mysleli, že je rozhodnuté. To bol veľký omyl. Musíme sa takýchto vecí v budúcnosti vyvarovať, nabudúce sa nám to môže vypomstiť,“ povedal strelec záverečného gólu zápasu, 32-ročný stredopoliar Guti.

Víťaznú premiéru v európskom pohári číslo 1 má za sebou aj úradujúci nemecký šampión VfL Wolfsburg, ktorý v B-skupine triumfoval na domácej pôde nad CSKA Moskva 3:1. Hetrikom sa prezentoval domáci kanonier Grafite. „Možno to nebol pekný zápas na pohľad, ale splnili sme náš prvoradý cieľ, ktorým bol plný bodový zisk. Ťažili sme z kvalitnej defenzívy a vytvorili sme si aj pár šancí. Našťastie, sa nám podarilo tri z nich premeniť,“ nechal sa počuť kouč Wolfsburgu Armin Veh. Jeho slová doplnil trojgólový strelec Grafite. „Streliť hetrik v takomto dôležitom stretnutí pri debute v Lige majstrov je niečo neskutočné. Ďakujem mojim spoluhráčom, ktorí mi vytvorili šance a veľmi mi pomohli k streleniu gólov,“ dodal brazílsky kanonier.

Bez problémov zvládol vstup do najprestížnejšej európskej klubovej súťaže v A-skupine Bayern Mníchov, ktorý zvíťazil na ihrisku izraelského Maccabi Haifa presvedčivo 3:0. Dva góly zaznamenal narodeninový oslávenec Thomas Müller. Tretí pridal belgický obranca Daniel van Buyten. Od nedele 20-ročný Müller sa strelecky presadil v 85. a 88. min a pokračuje vo svojich skvelých výkonoch, keď sa cez víkend v I. bundeslige prezentoval rovnako dvoma gólmi v závere stretnutia do siete Borussie Dortmund. „Prvý strelený gól nás upokojil. Moje ďalšie dva boli už len akousi poistkou,“ konštatoval po zápase Müller. S jeho názorom súhlasil aj tréner Bayernu Louis van Gaal. „Odohrali sme veľmi dobrý prvý polčas, v ktorom sa nám však nepodarilo skórovať. V druhom dejstve mal zápas úplne odlišný priebeh. Strácali sme zbytočne veľa lôpt, ale podarilo sa nám trikrát rozvlniť sieť za domácim brankárom. Najdôležitejšie je, že sme získali tri body,“ vyhlásil holandský kouč mníchovského klubu.

V zostávajúcich stretnutiach remizoval Juventus Turín so Girondins Bordeaux 1:1. AC Miláno zvíťazilo v C-skupine 2:1 nad Olympique Marseille vďaka dvom presným zásahom nestarnúceho útočníka Filippa Inzaghiho a v „déčku“ stačil jediný gól Francúza Nicolasa Anelku na plný bodový zisk FC Chelsea. Zverenci Carla Ancelottiho zvíťazili nad FC Porto 1:0.