Historická premiéra Saudskoarabky trvala v Londýne 82 sekúnd

Wojdan Šaherkaniová
Džudistka Wojdan Šaherkaniovej na Hrách XXX. olympiády v Londýne prehrala v prvom kole v kategórii do 78 kg s Melissou Mojicovou z Portorika. Foto: SITA/AP

LONDÝN 3. augusta (WEBNOVINY) – Džudistka Wojdan Šaherkaniová sa stala prvou ženou zo Saudskej Arábie, ktorá súťažila na olympijských hrách.

Jej piatkový historický debut na Hrách XXX. olympiády v Londýne však trval len 82 sekúnd, keď ju v prvom kole v kategórii do 78 kg zdolala Melissa Mojicová z Portorika.

Šaherkaniová mala pri súboji na hlave pokrývku podobnú plaveckej čiapke. „Som šťastná a poctená tým, že som sa mohla zúčastniť na olympijských hrách. Chcem pokračovať v tomto športe,“ povedala 18-ročná reprezentantka Saudskej Arábie, ktorej len v utorok povolili súťažiť po spore o pokrývku hlavy.

V Saudskej Arábii sa ženy riadia prísnymi islamskými zákonmi, jedným z nich je nosenie šatky – hidžábu. Druhou ženou reprezentujúcou Saudskú Arábiu v britskej metropole je 19-ročná atlétka Sarah Attarová, ktorá sa predstaví v behu na 800 m.

Saudskoarabská džudistka Wojdan Šaherkaniová počas zápasu s Portoričankou Melissou Mojicovou na olympiáde v Londýne. Foto: SITA/AP