Hladké víťazstvo Uruguaja nad JAR

Uruguay

PRETÓRIA 16. júna (WEBNOVINY) – Futbalisti Uruguaja zvíťazili v stredajšom stretnutí v A-skupine na majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike nad domácim výberom 3:0 (1:0). Juhoamerický tím sa so štyrmi bodmi stal lídrom A-skupiny. JAR patrí s jedným po dvoch zápasoch 4. priečka. Prvé dva presné zásahy dosiahol útočník Atlética Madrid Diego Forlán, ktorý je s dvoma gólmi momentálne najlepším strelcom šampionátu. Najskôr sa Forlán presadil strelou z 25 m, ktorú ešte nešťastne jemne tečoval kapitán JAR Aaron Mokoena. Druhý presný zásah pridal v 80. min z pokutového kopu, keď domáci už dohrávali bez vylúčeného brankára Itumelenga Khuneho. Tretí gól zaznamenal až v piatej minúte nadstaveného času hlavičkou Álvaro Pereira.

Futbalisti JAR nevyhrali nad Uruguajom ani v treťom vzájomnom zápase. Popolárni „Bafana Bafana“ neuspeli na štadióne v Pretórii prvýkrát v histórii, predtým tam v piatich dueloch neprehrali. Prvýkrát sa organizátorskej krajine nepodarilo vyhrať aspoň jedno z prvých dvoch stretnutí na MS. Brankár Uruguaja Fernando Muslera oslávil svoje stredajšie 24. narodeniny víťazstvom s čistým kontom. Uruguaj vyhral pre Južnú Ameriku pätnásty zo sedemnástich súbojov jej tímov proti mužstvám z Afriky.

A-skupina (Pretória/Štadión Loftusa Versfelda):

Juhoafrická republika – Uruguaj 0:3 (0:1)

Góly: 24. a 80. Forlán (druhý z 11 m), 90.+ Álvaro Pereira, ŽK: 6. Pienaar, 43. Dikgacoi, ČK: 76. Khune (všetci JAR) za faul, rozhodovali: Busacca – Arnet, Buragina (všetci Švajč.), 49 000 divákov

JAR: Khune – Gaxa, A. Mokoena, Khumalo, Masilela – Dikgacoi, Letsholonyane (57. Moriri) – Modise, Pienaar (79. Josephs), Tshabalala – Mphela

Uruguaj: Muslera – Maxi Pereira, Lugano, Godín, Fucile (71. Á. Fernández) – Pérez (90. Gargano), Arévalo Ríos, Álvaro Pereira – Cavani (89. S. Fernández), Forlán, L. Suárez

Forlán strieľa pokutový kop
Uruguajčan Diego Forlán strieľa pokutový kop, z ktorého v 80. minúte skóruje. Uruguaj nakoniec vyhral nad JAR vysoko 3:0. Foto: SITA/AP

Smutný Surprise Moriri
Hráč JAR Surprise Moriri smutne odchádza z ihriska. Pre JAR je už postup zo skupiny nemožný. Foto: SITA/AP

Alvaro Pereira oslavuje tretí gól
Uruguajčan Alvaro Pereira oslavuje tretí gól, keď v nadstavenom čase skóroval hlavičkou. Foto: SITA/AP

Zvalcovanie
Juhoafričan Tsepo Masilela zvalcoval hráča Uruguaja Luisa Suareza. Foto: SITA/AP

Oslavy Uruguaja
Juhoamerický tím sa so štyrmi bodmi stal lídrom A-skupiny. Foto: SITA/AP

Hoci futbalisti Juhoafrickej republiky zahrávali v zápase prvý rohový kop a dostali sa do hosťujúcej šestnástky, v úvode hrozil najmä Uruguaj. V 6. min Forlán na dvakrát zahrával priamy kop zo sľubnej pozície, ani raz však neuspel. O niečo neskôr sa vo dvoch dobrých pozíciách ocitol Suárez, oba jeho pokusy išli vedľa. Na opačnom konci ihriska to v 14. min skúšal domáci hrdina z úvodného zápasu proti Mexiku (1:1) Tshbalala, ale mieril len vysoko nad. Väčší vzruch na oboch stranách vznikal len po štandardných situáciách. V 23. min namieril len do stredu bránky Suárez, o ďalšiu minútu však už bol jeho partner z ofenzívy oveľa efektívnejší. Kanonier španielskeho Atlética Madrid Forlán sa z 25 metrov oprel do lopty a s prispením chrbta kapitána JAR Mokoenu a brvna poslal svoj tím do vedenia. V 30. min predviedol pekné sólo cez pol ihriska Mphela, no finálny center sa mu nevydaril. Na druhej strane v 33. min pohrozil Suárez strelou do bočnej siete. Hráči „Bafana Bafana“ ukázali fanúšikom peknú akciu aj v 40. min, na jej konci však bola nepresná hlavička Mphelu.

Uruguaj pokračoval v snaživom a ofenzívnom výkone aj v druhom polčase. Domácim chýbala väčšia vôľa po víťazstve i sebavedomie, pri rýchlych prechodoch do útoku v rozhodujúcich momentoch vždy zaváhali a Juhoameričania im loptu rýchlo vzali. V 68. min Forlán poslal center do pokutového územia, voľný Cavani však loptu netrafil v dobrej pozícii najideálnejšie. V 76. min šprintoval Suaréz za odrazenou loptou a brankár Khune ho fauloval. Hlavný arbiter Busacca ho nekompromisne vylúčil a nariadil pokutový kop. Diego Forlán sa nemýlil ani z bieleho bodu a poslal loptu aj za náhradníka Moeneeba Josephsa – 0:2. Uruguaj zápas aj vďaka početnej prevahe dotiahol bez väčších problémov do víťazného konca, domáci nič nevymysleli. Diváci už svojim krajanom neverili a v posledných minútach už boli dve tribúny poloprázdne. V nadstavenom čase ešte spečatil výsledok na 3:0 hlavičkou Pereira po presnej prihrávke od Suáreza.