Hlas má obavy o príspevky na opatrovanie a osobnú asistenciu, chce ich naviazať na minimálnu mzdu (video)

HLAS SD: Snem strany
Členovia strany Hlas-SD Ján Ferenčák, Peter Kmec, Matúš Šutaj Eštok a Ján Blcháč, noví podpredsedovia strany Denisa Saková a Richard Raši, nový predseda strany Peter Pellegrini, členovia strany Róbert Puci, Ľubica Laššáková a Peter Žiga a nový podpredseda strany Erik Tomáš počas tlačovej konferencie k výsledkom online ustanovujúceho snemu strany HLAS - sociálna demokracia. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Strana Hlas-SD navrhuje, aby sa príspevok na osobnú asistenciu a príspevok na opatrovanie zvyšovali podľa rastu minimálnej mzdy. Na tlačovej besede to povedal líder strany Peter Pellegrini. Podľa neho by výška týchto dvoch príspevkov nemala byť v rukách vlády, ale mal by sa zaviesť automatický mechanizmus ich zvyšovania. Líder opozičnej strany zdôraznil, že je dôležité, aby sa životná úroveň ľudí neznižovala.

Expremiér má obavy, že tieto dva príspevky, ktoré štát vypláca pri starostlivosti o ťažko zdravotne postihnuté osoby, vláda v tomto roku nezvýši. Výška príspevku na opatrovanie by podľa návrhu strany Hlas-SD dosahovala sumu čistej minimálnej mzdy a suma príspevku na osobnú asistenciu by tvorila 1,4 násobku hrubého hodinového minimálneho zárobku.

Takéto sumy dávok by mal zaviesť návrh novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorý poslanci okolo Petra Pellegriniho predložia do parlamentu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia