Hlava Afganistanu je u Baracka Obamu, prediskutujú vojakov

Hamíd Karzaj
Prezident Afganistanu Hamíd Karzaj. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 8. januára (WEBNOVINY) – Afganský prezident Hámid Karzaj v utorok začína štvordňovú návštevu Spojených štátov, počas ktorej sa stretne s prezidentom Barackom Obamom na kľúčových rozhovoroch o budúcnosti americkej prítomnosti v Afganistane.

Piatkové stretnutie v Bielom dome sa uskutoční len niekoľko hodín po tom, čo Obama dokončil prestavbu svojho bezpečnostného tímu a do čela Pentagonu ako aj CIA postavil nových mužov.

Podľa amerických predstaviteľov by sa počas Karzajovej oficiálnej návštevy mohlo rozhodnúť o tom, koľko amerických vojakov ostane v Afganistane po roku 2014. Rokovania sa budú tiež sústreďovať na bezpečnosť, ekonomiku a politický prechod, vyzbrojenie a posilnenie afganských síl, úsilie o vyjednanie mieru s povstalcami vedenými Talibanom a bezpečnostnú dohodu s USA, uviedla Karzajova kancelária.

Afganský líder odletel z Kábulu už v pondelok. Hoci vyjadril podporu zotrvaniu amerických vojakov v Afganistane, niektoré citlivé detaily, ako imunita amerických vojakov a presun zajatcov do afganských väzení, sú stále predmetom diskusií. Vo štvrtok sa Karzaj stretne aj s americkou ministerkou zahraničia Hillary Clintonovou, ktorá sa po mesiaci zdravotných komplikácií opäť vrátila k pracovným povinnostiam.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaHámid Karzaj