Hlavným lákadlom festivalu Colours of Ostrava bude Björk

Bjork
Foto: SITA

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Headlinerom letného festivalu Colours of Ostrava, ktorý sa bude konať 12. až 15. júla v severomoravskej metropole, bude islandská hudobníčka Björk. Agentúru SITA o tom dnes informoval Jiří Sedlák zo spoločnosti ArtsMarketing.CZ. „Je to pre nás veľká česť i splnený dlhoročný sen,“ povedala riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Björk sa na budúci rok predvedie napríklad aj na festivaloch Primavera Sound v španielskej Barcelone (30.5. – 3.6. 2012), na podujatí Optimus Primavera Sound (7.-10.6. 2012) v portugalskom Porte a na poľskom oceňovanom festivale Heineken Open’er (4.-7.7. 2012). Koncom marca sa zastaví v Čile, v máji vystúpi na brazílskej edícii festivalu Sónar a počas leta ju uvidia aj ľudia vo Francúzsku, Dánsku, Nórsku, Rusku a Fínsku.

Na koncertoch Björk predstaví svoje staršie hity, no i siedmu štúdiovú nahrávku Biophilia, ktorá vyšla 27. septembra. Štyridsaťšesťročná hudobníčka sa na scéne pohybuje už viac ako 30 rokov. Prvý sólový album s príznačným názvom Debut vydala v roku 1993 a ihneď s ním zaznamenala úspech. V Európe i v Severnej Amerike sa presadila aj s nasledujúcimi štúdiovými nahrávkami Post (1995), Homogenic (1997), Vespertine (2001), Medúlla (2004) a Volta (2007). Medzi jej najznámejšie skladby patria kúsky ako Isobel, It’s Oh So Quiet, Hyperballad, All Is Full of Love, Big Time Sensuality alebo Army of Me. Björk bola počas svojej kariéry nominovaná na Oscara a dvanásťkrát na Grammy, no toto prestížne ocenenie sa jej nikdy nepodarilo získať.

Na multižánrovom festivale vystúpia samé zvučné mená

Parov Stelar Band dostal do varu preplnené MMC
Foto: Pavol Papač

Okrem Björk organizátori Colours of Ostrava potvrdili v uplynulých dňoch aj účasť rakúskej elektro-džezovej formácie Parov Stelar Band a britskej post-džezovej skupiny Portico Quartet. Už skôr avizovali, že na budúci rok na festivale vystúpia aj The Flaming Lips a sláčikové kvarteto Kronos Quartet spoločne s fínskym akordeonistom Kimmom Pohjonenom a hráčom na elektronické bicie Samulim Kosminenom. Multižánrový Colours of Ostrava sa po prvý raz bude konať v novom industriálnom areáli – v ostravskej Dolnej oblasti Vítkovíc – v areáli, ktorý je od roku 2002 Národnou kultúrnou pamiatkou.

Predpredaj štvordňových vstupeniek na 11. ročník Colours of Ostrava odštartoval 1. novembra. Lístky sa dajú kúpiť v sieti Ticketpro, v e-shope na stránke www.colours.cz a v kamennej predajni Oriental v Ostrave. Aktuálna cena 1 390 korún (asi 54 eur) bude platiť pre 5 000 kusov, najneskôr však do 31. januára 2012. Colours of Ostrava ponúkne v priebehu štyroch dní na desiatich scénach viac ako 160 koncertov, filmov, diskusií, workshopov, divadiel a vystúpení dídžejov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Björk