Hlavným problémom stavebného zákona je jeho zložitosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Janiš
Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Hlavným problémom dnešného stavebného zákona je podľa predsedu parlamentného výboru pre hospodárstvo, výstavbu a dopravu Stanislava Janiša jeho zložitosť, desiatky noviel a hlavne, že sa nedodržiava. „Problém čiernych stavieb mediálne prekrýva oveľa vážnejšie problémy ako je veľmi komplikované, zložité a dlhé stavebné konanie, či nekonanie stavebných úradov,“ povedal dnes pre agentúru SITA Janiš.

Čierne stavby podľa neho predsa nevyrástli z večera do rána, ale vyrástli stavebným úradom pred očami. „V tomto stave stavebného zákona, kde stavebník nemá absolútne žiadny vplyv na dĺžku stavebného konania NDS začína obstarávať svoje diela tzv. žltým FIDIC-kom, kde zhotoviteľ zodpovedá aj za stavebné povolenie,“ zdôraznil Janiš.

Ďalším problémom podľa Janiša je predražovanie stavebných diel zo strany štátu. „Treba veľmi otvore debatovať na tému nastavenia podmienok zo strany štátu, ktoré majú negatívny vplyv na konečnú cenu diela. Pripustenie alternatívnych riešení nesmie byť v budúcnosti blokované, treba prehodnotiť splatnosť faktúr zo strany NDS, dnes je 100 dní !!! V praxi pri platení z eurofondov to znamená, že odo dňa realizácie práce sa zhotoviteľ dostane k svojim peniazom až za 5 – 6 mesiacov. Toto nie je produkt pre stavbárov, toto je produkt pre banky,“ vyhlásil Janiš.

Podľa neho treba prehodnotiť bankové zábezpeky, päťročné zádržné, záruky a ďalšie, lebo toto všetko sú bankové produkty, ktoré neprimerane predražujú stavby. „Štát cez svoje prehnané finančné požiadavky ukrajuje z peňazí, ktoré by sa mohli použiť, alebo za ktoré by zhotoviteľ mohol urobiť viac vecného plnenia, viac stavebnej a nie finančnej práce,“ dodal Janiš.

Podľa Janiša existujú prípady, že v lete 2010 bola stavba vysúťažená a do dnešného dňa nie je žiadna zmluva, nie sú spravené žiadne stavebné práce a ľudia v stavebníctve prichádzajú o prácu. „Eurofondy, ktoré môžu pomôcť rozhýbavať hospodárstvo, ležia úhorom a to nie je dobré,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Stanislav Janiš