Mazurek a ďalší poslanci chcú zakázať diskrimináciu nezaočkovaných ľudí, do parlamentu predložili novelu zákona

NR SR: Rokovanie 23. schôdze
Zľava v prvej rade: Poslanci parlamentu Milan Mazurek, Ondrej Ďurica, Eduard Kočiš a Miroslav Urban. Foto: Archívne, SITA/Kancelária Národnej rady SR

Nezaradení poslanci a členovia mimoparlamentného hnutia Republika chcú zakázať akúkoľvek diskrimináciu ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19. Vyplýva to z novely trestného zákona, ktorú predložili do parlamentu na júnovú schôdzu.

Ochorenie nie je v zozname

Informoval o tom hovorca hnutia Ondrej Ďurica s tým, že sa čoraz častejšie objavujú rôzne informácie o tom, že ľudia, ktorí sa nedajú dobrovoľne zaočkovať proti koronavírusu, budú mať obmedzenú účasť na hromadných podujatiach, obmedzené navštevovanie verejných priestorov, využívanie MHD či cestovanie za hranice.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

„Ochorenie COVID-19 sa v zozname chorôb, proti ktorým je očkovanie povinné, nenachádza. A preto je absolútne neprípustné, aby boli ľudia, ktorí nepodstúpia zo zákona nepovinné očkovanie, akýmkoľvek spôsobom sankcionovaní, diskriminovaní, segregovaní alebo inak obmedzovaní na svojich základných ľudských právach,“ zdôrazňuje Republika.

Zabezpečiť chcú dobrovoľnosť

Poslanci v novele navrhujú, aby bolo akékoľvek nútenie k nepovinnému očkovaniu proti koronavírusu považované za trestný čin, za ktorý by páchateľovi hrozil trest odňatia slobody.

„Obzvlášť, ak by chcel niekto nútiť ľudí k podstúpeniu nepovinného očkovania pod hrozbou akýchkoľvek sankcií či dokonca obmedzení základných ľudských práv,“ podotkli. Tvrdia, že navrhovanou právnou úpravou smerujú „len na zabezpečenie naozajstnej dobrovoľnosti očkovania proti koronavírusu“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan MazurekOndrej Ďurica
Firmy a inštitúcie hnutie RepublikaNárodná rada SR