HOKEJ-MS20: Slováci v Buffale nenaplnili očakávania

Juniori v zápase o záchranu zdolali Nórsko 5:0
Brankár slovenskej juniorskej hokejovej reprezentácie Juraj Hollý kontroluje útok nórskeho hráča. Slovenskí reprezentanti v nočnom zápase 35. majstrovstiev sveta hokejistov do 20 rokov v Niagare zvíťazili v skupine o záchranu medzi elitou nad výberom Nórska 5:0 (2:0, 0:0, 3:0). Kapitán mužstva Richard Pánik sa v zápase blysol hetrikom. Foto: AP Photo/Don Heupel

BUFFALO/NIAGARA 5. januára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov obsadila na svetovom šampionáte juniorov v Buffale a Niagare konečné 8. miesto. Zverenci trénera Štefana Mikeša zopakovali vlaňajšie umiestnenie z majstrovstiev sveta v Kanade, keď v utorňajšom súboji prehrali s výberom Česka rovnako ako pred rokom 2:5. Už pred zápasom bolo jasné, že ani jeden z tímov nemôže zostúpiť a hralo sa najmä o prestíž. Česi v 21. min viedli už 4:0, na slovenskej strane sa dvakrát presadil len Richard Pánik. Slovenský tím najmä v prvých dvoch tretinách herne zaostal za očakávaním.

„Zápas s Čechmi sme si predstavovali úplne inak. Začiatok bol síce vyrovnaný, ale potom prišli naše zbytočné vylúčenia, v ktorých sme dvakrát inkasovali. V šatni sme cez prestávku hráčom prízvukovali, že ďalej tak hrať nemôžu a musia zvýšiť dôraz. Zaostávali sme najmä korčuliarsky, čo bolo veľmi dôležité. Vstup do druhej tretiny nám však absolútne nevyšiel, dostali sme dva góly a potom sa podobný zápas hrá už len veľmi ťažko. Navyše prišli aj ďalšie vylúčenia. Z našej strany to nebolo najlepšie, hráčov sme chvíľami nespoznávali. Vieme, že sú schopní hrať aj inak. Tak ako hrali v tretej tretine, mali celý zápas. Sme veľmi nahnevaní, v každom zápase o niečo ide a chceli sme sa so šampionátom dôstojne rozlúčiť,“ povedal pre agentúru SITA asistent reprezentačného trénera slovenskej dvadsiatky Miroslav Marcinko.

Slovensko sa na ďalšom svetovom šampionáte v Edmontone a Calgary predstaví v A-skupine s novým majstrom sveta, štvrtým tímom z MS 2011, Švajčiarskom a Lotyšskom. Za najlepších slovenských hráčov na šampionáte vyhlásili útočníkov Richarda Pánika, Miroslava Preisingera a Juraja Majdana. Slováci hrajú v elitnej kategórii nepretržite od roku 1996.

Slovenský tím pred šampionátom mal ambíciu postúpiť do štvrťfinále. Po povinnom víťazstve nad Nemeckom, aj keď po predĺžení, prišla prehra s favoritom z USA a potom dôležitý zápas so Švajčiarskom. Ten Slováci nezvládli, aj keď zlikvidovali manko a vyrovnali v tretej tretine na 4:4, napokon prehrali 4:6, čo ich odsúdilo iba do bojov o záchranu. Súboj s Fínmi bol už iba povinnosťou. Po víťazstve 5:0 nad Nórskom sa Slováci definitívne zachránili medzi elitou, posledný zápas s Čechmi im však nevyšiel. „Mali sme svoje ciele, ktoré sa nám nepodarilo naplniť. V tejto kategórii sú veľmi kvalitné mužstvá, zápasy rozhodujú maličkosti. V našich silách ale bolo možné postúpiť cez Švajčiarov,“ povedal hodnotiaco Miroslav Marcinko.

Na hre mužstva v dôležitých fázach šampionátu bolo cítiť absenciu obrancov Petra Hraška a Martina Marinčina. Obaja inkasovali vyššie tresty za zákroky v zápase s USA. „Tresty boli síce prísne, ale museli a mali sme sa s nimi vyrovnať. Museli sme hrať s tým, čo nám zostalo. Vždy je stratou, keď vypadnú dvaja hráči zo základnej zostavy. Aj proti Švajčiarom nám chýbali, ale aj s nimi sme dokázali hrať a mohli sme ten zápas aj vyhrať,“ doplnil Miroslav Marcinko.