Hokej (Nemecký pohár): Slovensko deklasovalo Švajčiarsko 7:1, Gríger sa blysol hetrikom

HOKEJ: Rakúsko - Slovensko
  • aktualizované 11. novembra 19:15

Slovenskí hokejisti vo svojom prvom zápase na tohtoročnom Nemeckom pohári zdolali Švajčiarov 7:1 a to najmä vďaka skvelému premieňaniu šancí v tretej tretine, v ktorej strelili päť gólov. Štvrtý, piaty a šiesty dali zverenci trénera Craiga Ramsayho v rozpätí 53 sekúnd.

Hetrikom sa blysol útočník David Gríger a najlepšími hráčmi duelu v Yayla Arene boli Enzo Corvi a Filip Mešár. Slováci zdolali Švajčiarov po šiesty raz na Nemeckom pohári v 18. vzájomnom zápase. Súperovi takmer navlas rovnakým skóre odplatili vysokú prehru 1:8 z tohtoročných majstrovstiev sveta v lotyšskej Rige.

Ďalšími súpermi zverencov trénera Craiga Ramsayho v Krefelde budú Rusi (sobota 13. november – 18.00) a domáci Nemci (nedeľa 14. november – 14.30).

Výsledky slovenského tímu na Nemeckom pohári majú v ostatných rokoch klesajúcu tendenciu. Po celkovom triumfe v sezóne 2016/2017 ešte pod vedením Zdena Cígera prišli už s kanadským trénerom Ramsaym umiestnenia na druhej (2017), tretej (2018) a štvrtej priečke (2019).

V spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko to je od štvrtka do nedele vôbec prvá medzinárodná turnajová konfrontácia prípravného charakteru od februára 2020, keď v Poprade na Kaufland Cupe Slováci hostili Bielorusov a Rusov.

Hokej – Nemecký pohár

• Krefeld

Slovensko – Švajčiarsko 7:1 (1:1, 1:0, 5:0)

• Yayla Arena

03:00 – 1:0 D. Gríger (A. Holešinský, M. Krištof)

18:38 L. Fazzini – 2 min. (hákovanie)
21:15 R. Thürkauf – 5 min. + DKZ (úder do hlavy a krku)
26:49 S. Alatalo – 2 min. (hákovanie)
36:01 A. Ambühl – 2 min. (podrazenie)
43:32 D. Mudrák – 2 min. (držanie)
44:49 A. Ambühl – 2 min. (seknutie)
59:13 S. Schmid – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránu: 43:25, vylúčenia: 2:5 na 2 min., navyše: Thürkauf – 5 min. + DKZ za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Ansons (Lot.), A. Schräder (Nem.) – W. Hancock II (USA), J. Merten (Nem.)

Slovensko: Tomek – S. Kňažko, Čerešňák, Rosandič, Gachulinec, Koch, Vitaloš, Mudrák – Takáč, Krištof, Mešár – Regenda, Roman, Holešinský – Gríger, J. Šiška, Hrehorčák
Švajčiarsko: Wüthrich – Untersander, S. Alatalo, M. Müller, Y. Webber, Riva, Schlumpf, Karrer, Frick – Andrighetto, S. Moser, Corvi – Vermin, Martschini, A. Ambühl – Thürkauf, Pestoni, Fazzini – T. Moy, S. Schmid, Bertaggia – Eggenberger

Dva pozitívne prípady v slovenskom tíme priniesli absenciu štyroch hráčov v úvodnom súboji na Nemeckom pohári. Slováci nastúpili proti Švajčiarom so siedmimi obrancami a iba tromi kompletnými útočnými formáciami.

Napriek tejto nevýhode už v 3. min otvoril skóre Dávid Gríger, ktorý po akcii Michala Krištofa šikovne zasunul puk pod brankára Švajčiarov Philipa Wüthricha – 1:0.

Švajčiarom trvalo takmer desať minút, kým vyrovnali. Po chybe Samuela Kňažka pri rozohrávke vo vlastnom obrannom pásme sa dostal k puku Enzo Corvi a útočník HC Davos si zoči-voči poradil so slovenským brankárom Matejom Tomekom. Dokonale vymiešal puk pred ním a vyrovnal – 1:1.

V polovici zápasu pridal Gríger druhý gól, keď z veľkého uhla prestrelil švajčiarskeho brankára – 2:1. Gríger mohol aj dovŕšiť hetrik, ale výborne zasiahol Wüthrich.

Štyridsať sekúnd pred koncom druhej tretiny predviedol výborný individuálny prienik mladík Filip Mešár, ale pri zakončení prestrelil švajčiarsku bránku.

Hoci v druhej tretine Slováci nevyužili päťminútovú presilovú hru, do záverečnej tretiny išli s jednogólovým náskokom. A v 47. min sa Ramsayho zverenci dočkali gólu aj v početnej výhode. Presne namieril Krištof, ktorého spoza bránky našiel presnou prihrávkou Samuel Takáč3:1. Umnou hrou potom

Slováci nepustili Švajčiarov do veľkých príležitostí a záver zápasu premenili na vlastnú exhibícii. Pri hre súpera bez brankára presne najprv namieril do prázdnej bránky Adrián Holešinský – 4:1

„Helvéti“ odvolali gólmana aj po druhý raz a Gríger vďaka tomu dovŕšil hetrik – 5:1. Predposledné slovo mal po peknej kombinácii s Krištofom debutant v národnom tíme Takáč – 6:1. Tri sekundy pred koncom si potom ešte vychutnal bezmocného švajčiarskeho brankára prvým reprezentačným gólom aj Patrik Hrehorčák – 7:1.

Dvaja pozitívni na koronavírus

Slováci odleteli do Nemecka s kompletne negatívnymi vzorkami PCR testov na koronavírus, ale priamo v dejisku tradičného prípravného hokejového turnaja sa situácia zmenila. Po testovaní organizátorom sa v slovenskom tíme objavili dva pozitívne prípady.

Do štvrtkového súboja nezasiahli útočníci Filip Krivošík a Jozef Baláž, ktorí mali pozitívne výsledky testov, ani ich spolubývajúci – obranca Michal Ivan a útočník Samuel Buček ako blízke kontakty. „Trochu nám to skrížilo plány, ale veríme, že odohráme dobrý zápas a hráči ukážu, čo je v nich,“ povedal pred zápasom Oto Haščák, asistent generálneho manažéra, na webe hockeyslovakia.sk.

Keďže dvaja hráči s pozitívnym výsledkom musia zostať v karanténe aj v nasledujúce dni, na turnaji vôbec nenastúpia. Slováci budú musieť od štvrtku do konca turnaja absolvovať každý deň PCR test. „Dúfame, že všetky testy nám vyjdú negatívne a dohráme turnaj podľa pôvodného plánu,“ dodal Oto Haščák.