Hokejisti vyhrali nad Nórmi a postúpili do finále

Boris Valabik
Boris Valabik Foto: SITA/AP

AROSA 14. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v piatkovom úvodnom stretnutí na turnaji Arosa Challenge vo švajčiarskej Arose nad výberom Nórska 3:2 po samostatných nájazdoch.

Slováci dosiahli vo štvrtom tohtosezónnom reprezentačnom vystúpení druhé víťazstvo a v sobotu nastúpia vo finále Arosa Challenge.

Čas duelu bude známy až po druhom piatkovom stretnutí. Ak bude ich súperom domáce Švajčiarsko, zápas sa bude hrať o 15.45 h. Ak nastúpia proti Bielorusku, duel sa začne o 19.45 h.

Slováci proti Nórom dosiahli v dvadsiatom vzájomnom súboji šestnáste víťazstvo.

O slovenské góly sa v piatok postarali v riadnom hracom čase Rastislav Špirko a kapitán Tomáš Starosta, v lotérií nájazdov rozhodol Slovensko už teraz vylepšilo umiestnenie z premiérového turnaja Arosa Challenge, ktorý sa hral v roku 2010 v Herisau. Pred dvoma rokmi bol tím spod Tatier tretí, vlani sa nehralo.

Výsledok:

Slovensko – Nórsko 3:2 po samostatných nájazdoch (0:0, 2:2, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 33. Špirko (Marek Hovorka, Marcel Haščák), 35. Starosta (Záborský, Vandas), rozhodujúci sam. nájazd Záborský – 31. Zuccarello Aasen (Ask, P. Thoresen), 32. P. Thoresen (Ask)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Prugger, Weigand – Kohler, Wüst (všetci Švaj.), 463 divákov

Sam. nájazdy: Záborský dal – 1:0, P. Thoresen nedal – 1:0, Marek Hovorka nedal – 1:0, Zuccarello Aasen nedal – 1:0, Marcel Haščák dal – 2:0

Slovensko: Staňa – Starosta, Valábik, K. Sloboda, Mezei, Švarný, Stehlík, J. Mikuš – Vandas, Surový, Záborský – Marcel Haščák, Marek Hovorka, Špirko – Tybor, R. Školiak, Ján Sýkora – Majdan, Matúš Chovan, Lušňák – Zagrapan

Nórsko: Haugen – Bonsaksen, Östli, Kaunismäki, Solberg, Sörvik, Rindal, Ödegaard – Zuccarello Aasen, Ask, P. Thoresen – K. A. Olimb, M. Olimb, Fröshaug – S. Thoresen, Djupvik Lövlie, Rosseli Olsen – Lystad Jacobsen, Blakseth Huse, Stene – Roest

Branislav Mezei
Toresen

Slováci od začiatku zápasu hrali pozorne v obrane. Už v 2. min získali výhodu presilovej hry, ktorú však nevyužili.

V polovici prvej tretiny potom prežili oslabenie. V 17. min Nóri nepremenili na gól 48-sekundovú možnosť presilovky štyroch proti trom. Severania boli strelecky mierne aktívnejší, ale brankár Rastislav Staňa bol pozorný.

V úvode druhej tretiny nevyužili Slováci dlhú hru v početnej prevahe, 54 sekúnd aj o dvoch hráčov. Udrelo na opačnej strane, keď Staňu prekonal po pol hodine hry skúsený Zuccarello Aasen.

V 32. min sa pri presilovke presadil najskúsenejší Nór Patrick Thoresen – 2:0.

Slováci nespanikárili, už o 23 sekúnd znížil po spolupráci s Haščákom a Hovorkom Rastislav Špirko. V 35. min trafil presne od modrej v závere presilovky aj Tomáš Starosta a opäť sa začínalo odznova.

Oba tímy si v tretej časti hry vytvorili viaceré šance, ale brankári boli oporami svojich tímov. Zlomové chvíle nastali v 55. min, keď naraz putovali na trestnú lavicu Stehlík s Mezeiom.

Severania však z tlaku nič nevyťažili, Slováci sa ubránili a v závere riadneho hracieho času mali oni pre zmenu možnosť rozhodnúť.

Skóre sa už nezmenilo a zápas sa musel predlžovať. Gól nepadol ani v nadstavenom čase, v lotérii nájazdov boli úspešní Tomáš Záborský a Marcel Haščák a spolu s brankárom Staňom zabezpečili Slovákom víťazstvo.

Reakcie:

Otto Sýkora (generálny manažér reprezentácie, zdroj: szlh.sk): „Úvodných desať minút zápasu sme boli lepším tímom na ľade, Nóri na našu bránku vystrelili prvýkrát až v desiatej minúte. V úvode druhej časti hry sme nevyužili presilovku o dvoch hráčov a v polovici stretnutia nám Nóri v rozpätí minúty strelili dva góly. To našich hráčov ešte viac „nakoplo“ a v priebehu ďalších dvoch minút sme dokázali vyrovnať. V priebehu zápasu sme mali viac vyložených šancí – Surový dvakrát netrafil odkrytú bránku, Tybor a Majdan nastrelili žŕdku nórskej bránky a preto si myslím, že naše víťazstvo je zaslúžené. Mužstvo v dnešnom zápase pôsobilo ďaleko „živšie“ ako na Nemeckom pohári, hralo lepšie, pohyblivejšie.“

Viac k osobe Ján SýkoraMarcel HaščákMarek HovorkaRastislav ŠpirkoRastislav StaňaTomáš StarostaTomáš Záborský