Holandskí protestanti odsúdili Lutherov antisemitizmus

Foto: Thinkstock

Amsterdam 11. apríla (WebNoviny.sk) – Protestantská cirkev v Holandsku sa v pondelok oficiálne dištancovala od antisemitských spisov nemeckého reformátora Martina Luthera (1483-1546) a označila niektoré jeho výroky za „odporné a neprijateľné“. Informovala o tom agentúra DPA.

Cirkev vo svojom vyhlásení odsúdila napríklad Lutherov pamflet z roku 1543 s názvom O židoch a ich klamstvách (Von den Juden und ihren Lügen), ktorý vyzýval ľudí, aby podpálili synagógy, vyhnali židov a pripravili ich o majetok.

Podobná spisba podľa predstaviteľov holandských protestantov prispela k vytvoreniu atmosféry vedúcej k masovému prenasledovaniu židov počas druhej svetovej vojny.

Cirkev uvedeným vyhlásením reagovala na vlaňajšie výzvy židovských organizácií, aby sa dištancovala od Lutherových kontroverzných vyhlásení.

Protestantská cirkev v Holandsku vznikla v roku 2004 spojením holandskej reformovanej cirkvi, reformovaných cirkví Holandska a evanjelickej luteránskej cirkvi Holandského kráľovstva. Podľa jej webovej stránky ide o „najväčšiu protestantskú cirkev v krajine z hľadiska členskej základne“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom