Holandsko chce, aby krajiny mohli vystúpiť z eurozóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko rozmýšľa, ako vyrovná dlžoby
Ministri financií krajín Európskej menovej únie sa v piatok dohodli na uvoľnení ďalšej časti záchranného úveru pre zadlžené Grécko. Tlačovú agentúru AFP o tom informovali nemenovaní diplomati, podľa ktorých 17-členná eurozóna súhlasí s vyplatením šiestej úverovej tranže vo výške osem miliárd eur. Ministri to následne potvrdili vo svojom vyhlásení, kde vyjadrujú očakávanie, že Grécko peniaze získa v prvej polovici novembra. Grécki politici však nebojujú iba s narastajúcim dlhom,ale i s vlastnými voličmi, ktorí pravidelne premieňajú ulice Atén n Foto: SITA/AP Photo/Petros Giannakouris

BERLÍN 30. novembra (WEBNOVINY) – Krajiny by mali mať možnosť vystúpiť z eurozóny, ak by chceli, bez toho, aby museli vystúpiť aj z Európskej únie. Povedal to v piatok holandský premiér Mark Rutte.

„Chceme umožniť krajinám opustiť eurozónu, ak by sa tak rozhodli. Momentálne to možné nie je, krajina môže prestať používať euro iba vtedy, keď vystúpi z EÚ. Mali by sme preto súčasné zmluvy zmeniť,“ citoval Rutteho nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Tri roky trvajúca dlhová kríza podporila špekulácie o tom, či by jedna alebo viaceré krajiny nemohli spoločnú menu opustiť, pričom najčastejšie spomínaným kandidátom je Grécko. Atény však trvajú na tom, že si euro chcú ponechať.

„Pre zachovanie euromeny je životne dôležité, aby všetky zúčastnené krajiny dodržiavali to, k čomu sa zaviazali pri vstupe. Len tak môže byť mena dôveryhodná,“ vyhlásil holandský premiér. Holandsko bolo zatiaľ spolu s Nemeckom najostrejším kritikom Grécka a jeho neschopnosti dodržiavať prísne fiškálne ciele a podmienky získania finančnej pomoci.

Podľa súčasnej legislatívy EÚ pritom neexistuje žiaden spôsob, ako opustiť spoločnú menovú úniu. Napriek tomu existujú spôsoby, ako by európske úrady mohli z eurozóny vytlačiť národy ako Grécko, ktoré sú závislé na finančnej pomoci. Európske vlády sa však obávajú, že odchod Grécka by spustil domino efekt a viedol by k rýchlemu rozpadu celej menovej únie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark Rutte