HOLEŠČÁK: Predal som Vojtuša do Interu Miláno

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojtus
Mladý slovenský talent Jakub Vojtuš v drese Interu Miláno. Foto: archív Michala Holeščáka

Zástupcovia „nerazzurri“ neváhali zaplatiť Žiline za talentovaného Slováka 550 000 eur, čo je viac ako stál pred šiestimi rokmi transfer vtedajšej hviezdy klubu spod Dubňa Mareka Mintála do nemeckého Norimbergu. O rodákovi z Harichoviec pri Spišskej Novej Vsi Vojtušovi, ktorý je veľkou nádejou slovenského futbalu, poskytol agentúre SITA niektoré zaujímavé informácie zo zákulisia na rôzne témy hráčov agent Michal Holeščák zo spoločnosti HMP-Sport Managment.

Kde ste našli taký výnimočný talent?

Jakuba objavili na halovom turnaji žilinskí mládežnícki tréneri Anton Nemčík a Vladimír Kuťka. Podali mi o chlapcovi informáciu a spoločne sme zorganizovali jeho skúšku v MŠK Žilina. Už po pár minútach boli trénerské notesy zavreté a rozhodnuté o jeho angažovaní. V Žiline pôsobil od 1. júla 2007. Prišiel ako starší žiak, ale hneď začal hrávať o kategóriu vyššie v mladšom doraste pod vedením kouča Kuťku, pod ktorým pôsobil aj doteraz v ligovom doraste v kategórii devätnásťročných.

V najvyššej súťaži nastúpil vlani v októbri proti Senici vo veku 16 rokov a dva dni ako druhý najmladší futbalista v slovenskej histórii…

Odhliadnuc od Jakubovho prípadu Žilina testuje hráčov veľmi koncepčne, a to pokiaľ ide o lekárske testy, atletickú pripravenosť, silové parametre, samotnú hru, charakter hráča a jeho správanie sa v danom prostredí. Ešte predtým sleduje hráča skaut Štefan Tománek a mládežnícki tréneri v zápasoch, všetko bez vedomia hráča.

Ktorý slovenský klub sa ešte o Vojtuša zaujímal?

„Okrem Žiliny sa usilovali o Jakuba aj z MFK Košice, ale hráč a rodičia videli na vlastné oči plnohodnotnú akadémiu MŠK naviazanú na školský proces a veľmi sa im to zapáčilo. Navyše, Jakubov otec dostal možnosť pracovať ako správca akadémie v Žiline, takže Jakub v štrnástich rokoch nestratil rodičovský kontakt.“

Ako sa adaptoval v žilinskom klube?

Absolútne bezproblémovo. Jakub sa okamžite stal lídrom mužstva a vodcovskou osobnosťou. Navyše je to inteligentný mladý človek, ktorý má v hlave všetko zrovnané. Od začiatku som bol presvedčený o jeho kvalitách. Jeho sny neboli megalománske, videl som na ňom obrovskú radosť, keď dostal prvýkrát pozvánku do slovenskej reprezentácie do 15 rokov. Hneď na prvom turnaji v Portugalsku dostal kapitánsku pásku a stal sa najlepším hráčom turnaja. Vzápätí nasledoval telefonát z Benfiky Lisabon…“

Bolo zrejmé, že aj napriek mladému veku nezostanú zahraniční pozorovatelia a záujemcovia v nečinnosti.

„Áno, je to tak. Jakuba začali sledovať skauti viacerých klubov z rôznych krajín. Spomeniem českého znalca v službách anglického FC Chelsea Jana Říčku, či Wolfganga Geignera z nemeckého Hoffenheimu. Na rokovania do Žiliny sa neskôr dostavili zástupcovia majiteľa talianskeho FC Udinese Giampaola Pozza, ktorí aj predostreli konkrétnu ponuku.

Jakub však stále zostával v Žiline a v jej futbalovej akadémii.

V tom období sa však začali aj prvé kontakty s Interom Miláno. Práve vtedy nastal prvý zlom, keď šéf žilinského klubu Jozef Antošík skúsene vymanévroval z ponúk zahraničných klubov a po rozhovore s Jakubom, rodičmi a mnou sme sa rozhodli podpísať s MŠK profesionálny kontrakt. Dnes to hodnotím ako veľký strategický krok pána Antošíka. Jakuba posunuli do devätnástky a zakrátko sa dostal už aj do žilinského A-mužstva. Profesionálnou zmluvou získal potrebný pokoj pre rozvíjanie svojich schopností a mohol sa sústrediť len na futbal a školu.

Napriek tomu interes zo zahraničia o Vojtuša pokračoval. Ktoré ďalšie kluby si Jakuba zapísali do poznámkového bloku a chceli ho angažovať do svojich radov?

Ako vážny adept vstúpil do diania Bayern Mníchov, ktorý pozval hráča do metropoly Nemecka. Túto možnosť sme nevyužili a i keď to bolo lákavé, ukázalo sa to ako správna voľba. Pri jednej z ciest do Anglicka sa ma šéf akadémie Manchestru City Barry Poynton spýtal, akým spôsobom by mohol získať Vojtuša. Neskôr sa ohlásili skauti z ruského klubu CSKA Moskva, prostredníctvom manažéra akadémie Aistora Txikiho Beguiristana a jeho zbierania informácii o Jakubovi pribudol do hry aj katalánsky gigant FC Barcelona. Materiály v DVD formáte chceli aj z akadémie Manchestru United, ktorú zastupoval najmä jej manažér Budimir Vujičič. Spolu s Jakubom sme sa však rozhodli, že sa sústredíme na jeden klub.

Funkcionári Interu sa vyznačovali veľkou serióznosťou, trpezlivosťou a v neposlednom rade aj dlhodobým záujmom o Jakuba. Michal Holeščák

Tým sa napokon stal taliansky tím Inter Miláno, ktorý sa zo Scudetta (zisku talianskeho ligového titulu) tešil 17-krát a v ostatných štyroch rokoch bol vždy na najvyššom stupienku v Serie A. Čím vás presvedčili práve zástupcovia „čierno-modrých“?

Funkcionári Interu sa vyznačovali veľkou serióznosťou, trpezlivosťou a v neposlednom rade aj dlhodobým záujmom o Jakuba. Prvýkrát sme sa boli v Miláne pozrieť v novembri 2008. Hráč sa tam oboznámil s podmienkami, v ktorých pracujú a futbalovo sa rozvíjajú budúci hráči Interu. Po určitom čase nasledovala návšteva šéfa akadémie milánskeho klubu Piera Ausilia a šéfskauta Pierluigiho Casiraghiho v Žiline. Neskôr sme zasa my boli na rokovaniach s pánom Antošíkom v Miláne, ale nepohli sme sa ani o krok. Celé vábenie trvalo približne rok a vlani v novembri prišla na žilinský klub prvá oficiálna ponuka z Interu. Potom už nastalo doťahovanie zmluvných detailov medzi klubmi, čo napokon vyústilo do podpísania kontraktu.

Stalo sa tak 22. januára, keď Vojtuš absolvoval v Miláne lekárske testy a následne podpísal s Interom zmluvu. Kedy by mal odcestovať do Interu?

Do Milána odcestuje začiatkom februára. Svoj talent bude môcť ďalej rozvíjať v mládežníckej akadémii Interu, neskôr v jeho rezervnom tíme. Verím, že má dostatočný potenciál na to, aby sa v budúcnosti dostal aj do kádra A-mužstva.

Zhováral sa Roman Uhlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef Antošík
Firmy a inštitúcie Inter Miláno