Holokaust Rómov je málo známy, do plynu ich šli však tisíce

Brusel šokovali slovenskí Rómovia, bývajú v mestskom parku
Brusel by sa podľa Nicholsonovej mohol konečne zobudiť a začať zaujímať o to, čo v skutočnosti robí Slovensko s miliónmi eur, ktoré poskytol na riešenie rómskej problematiky. Foto: SITA/AP

BRUSEL/PRAHA/BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov, pripadajúci na 2. augusta, je príležitosťou, aby si obyvatelia jednotlivých európskych štátov pripomenuli a uznali, že aj Rómovia ako etnická skupina boli v čase druhej svetovej vojny vystavení deportáciám a likvidácii. Na druhý augustový deň v roku 2015 pripadá 71. výročie likvidácie „cigánskeho“ koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau.

Občianske združenie In Minorita a Múzeum Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici pozývajú na spomienkovú slávnosť pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na holokaust Rómov. Uskutoční sa 2. augusta 2015 v Múzeu SNP, avizuje na svojej webovej stránke Múzeum SNP.

Nie všetky fakty sú objasnené

Zuzana Kumanová v Rómskom novom liste, nezávislých kultúrno-spoločenských novinách Rómov na Slovensku, napísala, že aj keď od skončenia druhej svetovej vojny uplynulo vyše polstoročie, z pohľadu historiografie nie sú všetky fakty objasnené. Avšak aj to, čo sa už vie, zostáva verejnosti neznáme. Autorka hľadala príčinu tohto javu a kládla si otázku, či je ňou nezáujem, alebo nechuť zaoberať sa niečím, čo je (snáď) už za nami.

V tlačovej správe za Občianske združenie In Minorita konštatovala, že spoločenské zmeny po roku 1989 priniesli zmenu aj vo oblasti holokaustu Rómov. Doplnkové výskumy spomienkových rozprávaní dali téme ľudskejší rozmer. Postupne sa rozvinula spoločenská diskusia, pomenúvajúca etnický rozmer utrpenia Rómov počas vojny. Napriek stovkám, ba tisíckam mŕtvych ešte stále má rómsky holokaust prívlastok NEZNÁMY, zdôraznila Zuzana Kumanová.

Do plynových komôr smerovali tisíce Rómov

Potom priblížila históriu rómskeho holokaustu. V noci z 2. na 3. augusta 1944 bol „cigánsky“ koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau ako súčasť vyhladzovacieho nacistického tábora zlikvidovaný. Menšiu časť tamojších väzňov deportovali do koncentračných táborov Buchenwald a Ravensbrück – premiestnili tam približne 490 rómskych žien. Po ich odchode bolo ohlásené uzatvorenie blokov.

Do plynových komôr odviezli 2897 rómskych mužov a žien vrátane starcov a detí. Nikto z nich neprežil. Podľa predpokladov podobný osud postihol približne 21.000 európskych Rómov, ktorých do Auschwitzu-Birkenau deportovali. Podľa stránky Romove.radio.cz „cigánsky“ tábor v Auschwitzi-Birkenau neprežilo takmer 20.000 Rómov a Sintov z rôznych krajín. Celkový počet rómskych obetí druhej svetovej vojny sa pohybuje od 250.000 do 500.000 osôb.

Na mieste tábora sa konajú spomienky

Každý rok sa začiatkom augusta na mieste „cigánskeho“ tábora konajú pietne spomienkové stretnutia. Najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií si od začiatku 90. rokov pripomínajú nielen Rómovia 2. august ako Medzinárodný deň spomienky na holokaust Rómov. V ostatných rokoch sa o rómskom holokauste viac hovorí aj na Slovensku. Občianske združenie (OZ) In Minorita sa téme rómskeho holokaustu venuje od roku 2005.

V partnerstve s Ministerstvom kultúry SR, Slovenským národným múzeom a Ústavom etnológie SAV pripravilo projekt Ma bisteren! – Nezabudnite!, uvádza OZ In Minorita na svojej webovej stránke. V rámci projektu bolo v rokoch 2005-2007 osadených sedem pamätníkov a pamätných tabúľ na území Slovenska. Ich odhalenie sprevádzali pietne akty so spomienkovými podujatiami. Od roku 2005 sa každoročne koná pietny akt pri príležitosti Medzinárodného dňa rómskeho holokaustu v Banskej Bystrici

Približne 12 miliónov Rómov a Sintov predstavuje na území Európskej únie najväčšiu menšinu.

Zdroje: www.inminorita.sk, www.muzeumsnp.sk, www.vlada.gov.sk, www.rmork.sk/holokaust.php, www.romove.radio.cz, www.ushmm.org/wlc/en/article.php?ModuleId=10005219, www.romainstitute.sk/sk/romano-nevo-lil/, www.ushmm.org/wlc/fr/article.php?ModuleId=75, www.un.org/fr/holocaustremembrance/discussions_papers/article8.shtml

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom