Horúčavy, búrky, vietor aj výrazné ochladenie. Počasie sa cez víkend vyblázni

búrka, počasie, blesky
Foto: ilustračné, Getty Images

Počasie sa od piatku do nedele poriadne „vyblázni“. V piatok je na Slovensku ešte veľmi teplo, ale počas víkendu treba okrem vysokých teplôt počítať aj so silným vetrom, búrkami a v nedeľu sa navyše výrazne ochladí.

Piatok je jasno a veľmi teplo

Ako informuje na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), pred studeným frontom, ktorý postupuje v brázde nízkeho tlaku vzduchu cez Nemecko a Poľsko, vrcholí od juhozápadu do našej oblasti prílev veľmi teplého vzduchu.

Piatok je tak jasno a veľmi teplo a pre niektoré okresy je vydaná aj výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami. „Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 až 34 stupňov Celzia,“ upozorňujú meteorológovia.

Varovanie platí od 11.00 do 18.00 pre Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj a tiež okresy Krupina, Lučenec, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš.

Výstraha, vysoké teploty, piatok
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je v piatok vydaná pre juhozápad a juh stredného Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

V sobotu búrky, vietor aj vysoké teploty

V sobotu nad naše územie postúpi od západu zvlnený studený front spojený s tlakovou nížou, ktorej stred sa bude presúvať cez Baltské more až nad Fínsky záliv. Ako uvádzajú meteorológovia cez deň od západu pribudne oblačnosť a postupne na mnohých miestach treba očakávať prehánky aj dážď.

Lokálne sa vyskytnú aj búrky, ktoré môže byť aj intenzívne s krúpami. Výstraha prvého stupňa je vydaná takmer pre celé Slovensko. „S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 až 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ uvádza SHMÚ.

Výstraha, búrky, sobota
Výstraha prvého stupňa je na sobotu vydaná takmer pre celé Slovensko. Foto: www.shmu.sk.

Teplotne sa v sobotu Slovensko rozdelí. Na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami to bude 19 až 26 stupňov Celzia.

Najteplejšie bude na juhu stredného Slovenska a na juhovýchode krajiny. Pre okresy Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Gelnica, Košice, Michalovce, Rožňava, Sobrance a Trebišov je vydaná aj výstraha prvého stupňa. „Ojedinele sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 stupňov Celzia,“ upozorňuje SHMÚ.

Výstraha, vysoké teploty, sobota
Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami je vydaná na sobotu pre juh stredného Slovenska a juhovýchod krajiny. Foto: www.shmu.sk.

Meteorológovia varujú aj pred vetrom, silnejšie zaduje v Bratislavskom, Košickom, Nitrianskom aj Trnavskom kraji a tiež v okresoch Myjava a Nové Mesto nad Váhom. „Miestami sa očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu,“ píše SHMÚ.

Výstraha, sobota, vietor
V sobotu je pre niektoré okresy Slovenska vydaná aj výstraha prvého stupňa pred vetrom. Foto: www.shmu.sk.

Silno fúkať má aj na horách v takmer celom Žilinskom kraji a v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad. „V polohách nad pásmom lesa sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu,“ varujú meteorológovia.

Výstraha, vietor na horách, sobota
Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom je vydaná aj pre hory na severe Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

V nedeľu sa výrazne ochladí

Nedeľa už taká horúca nebude a teploty vystúpia na maximálne 24 stupňov Celzia a v Žilinskom kraji aj na Spiši ma byť iba okolo 15 až 19 stupňov Celzia. Ako informuje SHMÚ na hrebeňoch Tatier hrozí aj sneženie.

Opäť sú vydané aj výstrahy prvého stupňa. Pred vetrom meteorológovia varujú v Košickom kraji, kde miestami krátkodobo (v nárazoch) dosiahne rýchlosť 65 až 85 kilometrov za hodinu.

Výstraha, vietor, nedeľa
Vietor v nedeľu potrápi Košický kraj, je vydaná výstraha prvého stupňa. Foto: www.shmu.sk.

Podobne ako v sobotu, aj v nedeľu je vydaná výstraha pred vetrom na horách v takmer celom Žilinskom kraji a v okresoch Banská Bystrica, Brezno, Poprad. „V polohách nad pásmom lesa sa ojedinele očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 110 až 135 kilometrov za hodinu,“ varuje SHMÚ.

Výstraha, vietor na horách, nedeľa
Výstraha prvého stupňa pred silným vetrom je v nedeľu vydaná aj pre hory na severe Slovenska. Foto: www.shmu.sk.

Búrky potrápia iba východ krajiny, varovanie prvého stupňa meteorológovia vydali pre Košický aj Prešovský kraj a okresy Revúca a Rimavská Sobota.

Výstraha, búrky, nedeľa
Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí v nedeľu pre východ krajiny. Foto: www.shmu.sk.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom