Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2009 Ostatné od SITASITA Diskusia()

Hospodárenie štátu skončí trikrát horšie ako pláno

AKTUALIZOVANÉ o 14:55

BRATISLAVA 9. septembra (WEBNOVINY) -Hospodárenie štátu skončí v tomto roku trikrát horšie ako pôvodne plánovala vláda. Predpokladá to ministerstvo financií, ktoré aktuálne počíta s deficitom verejných financií v tomto roku vo výške 6,3 % hrubého domáceho produktu. Pôvodne vláda v rozpočte počítala s deficitom vo výške 2,1 % výkonu ekonomiky. Podľa ministra financií Jána Počiatka je však dôležitejší vývoj v ďalších rokoch. „Deficit na úrovni 6,29 % je na priemernej úrovni celej Európskej únie, čiže tento rok je rokom stimulácie ekonomík. Oveľa väčšou výzvou je konsolidácia verejných financií v budúcnosti,“ konštatoval Počiatek po stredajšom rokovaní vlády. Tá sa okrem iného zaoberala aj aktuálnym stavom verejných financií a očakávaným vývojom v tomto roku.

Kabinet pritom plánuje postupné znižovanie deficitu verejných financií z tohtoročných viac ako 6 % hrubého domáceho produktu, cez očakávaných viac ako 5,5 % v budúcom roku na úroveň pod 3 % HDP v roku 2012. „Čakáme na aktuálnu makroprognózu, ktorá príde tento týždeň. Následne na to aktualizácia daní, čo je pre nás najťažiskovejšie a v najbližších týždňoch budeme mať oveľa presnejší prehľad o tom, ako tie budúce roky vyzerajú a aké rýchle tempo konsolidácie je možné nastoliť,“ uviedol po rokovaní kabinetu Počiatek s tým, že deficit na úrovni pod 3 % HDP do roku 2012 je základným cieľom vlády.

Napriek výraznému poklesu rozpočtových príjmov v tomto roku Počiatek odmietol úvahy o možnom zvyšovaní daní. „Ako bolo už viackrát deklarované v tomto volebnom období sa nebudú žiadne ďalšie dane zvyšovať,“ povedal. Nevylúčil však, že táto otázka bude v budúcnosti opäť otvorená. Poukázal pritom na skutočnosť, že Slovensko má najnižšie daňovo-odvodové zaťaženie v rámci Európskej únie, čo podľa jeho slov o niečom vypovedá. „Ak budúcnosť prinesie možno rôzne iné výzvy, kde štát bude mať záujem alebo ambíciu financovať extenzívnejšie určité programy, bude politická aj celospoločenská zhoda, že sú to zmysluplné programy, je možné, že budúca vláda pristúpi aj k zmene daní, alebo nejakých daňových schém,“ uviedol minister.

Odhadovaná výška deficitu verejnej správy na úrovni prekračujúcej 6 % HDP je pritom podľa rezortu financií vzhľadom na aktuálnu ekonomickú situáciu primeraná a pôsobí na ekonomiku stabilizačne. „Prekročenie rozpočtovanej úrovne deficitu je dôsledkom pôsobenia automatických stabilizátorov a protikrízových opatrení prijatých Vládou SR,“ konštatuje ministerstvo financií v správe pripravenej na rokovanie vlády. Výdavkový rámec schválený v rozpočte na tento rok by sa mal zachovať, prípadné akékoľvek dodatočné opatrenia musia byť podľa ministerstva financované realokáciou v rámci existujúcich výdavkových limitov.

Napriek výraznému navýšeniu očakávaného deficitu, rezort financií pripúšťa aj ešte horší scenár vývoj. „Vo výhľade prevažujú negatívne riziká, ktoré môžu ešte prehĺbiť deficit verejnej správy. Najväčším rizikom pre odhad salda verejnej správy je pretrvávajúca neistota ohľadom vývoja ekonomiky,“ uvádza ministerstvo financií. Nemenej významnou skutočnosťou z pohľadu možného negatívneho vplyvu na deficit je aj vývoj pohľadávok a záväzkov subjektov sektora verejnej správy, predovšetkým u obcí a VÚC, ako aj odhad prenesených nevyčerpaných limitov výdavkov kapitol štátneho rozpočtu do roku 2009.

Samotný štátny rozpočet by mal prispieť k tohtoročnému navýšeniu deficitu verejných financií sumou 1,439 mld. eur. Okrem toho rezort financií očakáva horší vývoj aj štátnych finančných aktív s celkovým negatívnym vplyvom na deficit vo výške 430,3 mil. eur, horší výsledok hospodárenia Sociálnej poisťovne o 475,9 mil. eur ako aj horšie hospodárenie obcí a vyšších územných celkov o 104,5 mil. eur.

SITA

Odporúčané články

Spôsob výstavby diaľnic je podľa SaS stále neprehľadný, liberáli kritizujú aj hospodárenie Érseka Vláda nenabrala odvahu na reformy v zdravotníctve a školstve, tvrdí Remišová a rozpočet nepodporí

Neprehliadnite

Hanbite sa, odkázal Mihál Vážnemu a obvinil kontrolórov Sociálnej poisťovne zo šikanovania otcov Jaguar Land Rover v Nitre zvyšuje platy zamestnancom, odborári sa dohodli s vedením závodu Pri útoku na českú patrolu v Afganistane utrpelo zranenia päť vojakov, nálož vybuchla v aute Polícia potvrdila obvinenie Kočnera a ďalších osôb pre krátenie dane, škoda presahuje tri milióny eur Ministerka Lubyová plánuje zmeny na základných školách, podľa komory učiteľov to spôsobí chaos 4 dôvody, prečo si zaobstarať trezor alebo sejf

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ostatné

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies