Hossa a Kopecký len krok od zisku Stanleyho pohára

Chicago

CHICAGO 7. júna (WEBNOVINY) – Hokejisti Chicaga si vybojovali mečbal vo finálovej sérii NHL o Stanleyho pohár proti Philadelphii. V piatom súboji Blackhawks zdolali na domácom ľade v United Center Flyers 7:4 (3:0, 2:2, 2:2) a ujali sa vedenia 3:2 na zápasy. V zostave domácich opäť nechýbali ani slovenskí krídelníci Marián Hossa a Tomáš Kopecký, do bodových štatistík sa však nezapísali. Chicago môže o svojom z historického pohľadu štvrtom titule a prvom od roku 1961 rozhodnúť už v stredu 9. júna (vo štvrtok 2.00 h SELČ), keď je vo Philadelphii na programe zápas číslo šesť. Ak si chcú šancu na celkové víťazstvo udržať aj „letci“, musia v domácom stretnutí bezpodmienečne zvíťaziť.

Tréner Chicaga Joel Quenneville sa po dvoch prehrách vo Philadelphii rozhodol poprehadzovať útoky, a tak sa slovenskí útočníci Hossa a Kopecký ocitli v prvej formácii pri kapitánovi Jonathanovi Toewsovi. Útočné rošády priniesli svoj úžitok, lebo „čierni jastrabi“ už v prvej tretine položili základ mimoriadne dôležitého tretieho víťazstva, keď v rozpätí siedmich minút (13. – 19.) strelili zásluhou Brenta Seabrooka, Dava Bollanda a Krisa Versteega tri góly. Od druhej tretiny nahradil Brian Boucher v bránke hostí Michaela Leightona. V zostávajúcom dianí sa hostia dvakrát priblížili na rozdiel dvoch gólov, ale domáci si už náskok postrážili. Dve a pol minúty pred koncom síce Simon Gagne svojím deviatym gólom v play-off po skvelej prihrávke Villeho Leina znížil na 4:6, no posledné slovo mal domáci Dustin Byfuglien. Jeden zo streleckých objavov vyraďovacej časti gólom do prázdnej bránky stanovil na konečných 7:4. Byfuglien dosiahol desiaty gól v play-off a stal sa prvou hviezdou zápasu. „Po dvoch prehrách vo Philadelphii sme sa zdravo nasrdili a s veľkou energiou sa pustili do súpera. Boli sme dostatočne rýchli a v súbojoch agresívni,“ uviedol v prvej reakcii Byfuglien, ktorý ukončil nedeľňajší duel s bilanciou 2 góly a 2 asistencie.

Hosťujúci Flyers dokázali udržať bezgólový výsledok 12 minút, ale za ten čas neboli schopní akéhokoľvek ohrozenia. „Dnes v noci sa nám to opäť podarilo. Súper hrá odlišný hokej od toho nášho. Je to niečo, čomu sme sa museli prispôsobiť a byť aj trochu v strehu. Ale myslím si, že naša hra je teraz presne taká, akú chceme,“ poznamenal strelec jedného zo siedmich úspešných zásahov „jastrabov“ Dave Bolland. Tréner Quenneville si okrem iného pochvaľoval svoj ťah, keď sa rozhodol „rozbiť“ elitný útok Kane – Toews – Byfuglien. „Potrebovali sme niečo zmeniť a podarilo sa nám to,“ povedal Quenneville. „Máme pred sebou zápas, v ktorom už môžeme rozhodnúť, ale snažíme sa na to nemyslieť. Chceme si len udržať pozitívnu myseľ a hernú úroveň zo zápasu číslo päť,“ komentoval útočník Kris Versteeg. „Počas tohto play-off som sa naučil, že jeden prehratý zápas nič neznamená. Je to len jedna časť príbehu a nemá žiadny vplyv na tie ďalšie,“ skonštatoval tréner Flyers Peter Laviolette na margo toho, že jeho zverenci musia najbližšie zvíťaziť, ak si chcú udržať nádej na pohár.

Minútu pred koncom stretnutia už za rozhodnutého stavu v prospech domácich začalo vyše 22 000 divákov v United Center skandovať: „My chceme pohár“. Víťaznému súboju Chicaga sa prizerala aj basketbalová legenda Michael Jordan, ktorý mal na sebe červený dres s číslom a menom kapitána domácich Toewsa.

Marián Hossa je v treťom finále v rade už len jeden zápas od splnenia sna o triumfe v Stanleyho pohári. Vlani sa mu to nepodarilo v drese Detroitu, predvlani zasa ako hráčovi Pittsburghu. Tomáš Kopecký už má na rozdiel od Hossu jednu úspešnú finálovú účasť za sebou – v sezóne 2008/09 triumfoval ako hráč Detroitu.

Finále – zápas číslo 5:

Chicago – Philadelphia 7:4 (3:0, 2:2, 2:2) – stav série: 3:2

Góly: 13. Seabrook (Versteeg, Brouwer), 16. Bolland (Sopel, Byfuglien), 19. Versteeg (Seabrook, Byfuglien), 24. Kane (Ladd, Sharp), 36. Byfuglien (Towes, Keith), 57. Sharp (Kane), 58. Byfuglien (Versteeg, Bolland) – 21. Hartnell (Leino, Briere), 25. Timonen (Briere, Leino), 47. Van Riemsdyk (Krajíček, Timonen), 58. Gagne (Leino)

Vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 28:27, brankári: Niemi – Leighton (21. Boucher). Diváci: 22 305.

Chicago: Niemi – Keith, Seabrook, B. Campbell, Hjalmarsson, Sopel, Boynton – MARIÁN HOSSA, Toews, T. KOPECKÝ – P. Kane, P. Sharp, Ladd – Versteeg, Bolland, Byfuglien – Brouwer, Madden, Eager

Philadelphia: Leighton (21. Boucher) – Pronger, Carle, K. Timonen, Coburn, Krajíček, Bartulis – J. Carter, M. Richards, Gagne – Hartnell, Briére, Leino – Giroux, Asham, Van Riemsdyk – Laperriere, Betts, Powe