Hotelieri vítajú nový zákon o podpore turizmu aj s obavami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
štrbské pleso
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 25. októbra (WEBNOVINY) – Hotelieri vítajú prijatie zákona o podpore cestovného ruchu, na druhej strane však majú určité obavy z jeho napĺňania. „Aspoň sú základné pravidlá, aby bolo čím menej šedej ekonomiky. A čím viac daný región prizná dane z ubytovania a cez samosprávu to dá na podporu cestovného ruchu, tak štát by mal prispieť na marketing a rozvoj turizmu,“ uviedol pre SITA prezident Zväzu hotelov a reštaurácií Slovenskej republiky Jozef Bendžala.

K zákonu chýba podľa Bendžalu ešte metodicky pokyn, ktorý by mal povedať, či bude povinnosťou štátu prispieť rovnakou sumou, akou do združenia turizmu prispeje samospráva. „Vidíme, že v rozpočte sú len určité zdroje rozpočtované. A čo keď sa zrazu vyberie väčšia daň z ubytovania, odkiaľ prídu peniaze? Na to nám nikto nedal odpoveď,“ povedal Bendžala.

Peniaze, ktoré získa združenie cestovného ruchu založené podľa zákona o podpore cestovného ruchu, musí podľa Bendžalu použiť cielene na marketing, propagáciu a rozvoj infraštruktúry, ktorá ovplyvní všetky subjekty podnikajúce v danom území.

Zväz hotelov a reštaurácií na dvojdňovom jesennom stretnutí hotelierov na Štrbskom Plese hodnotí aj uplynulú letnú turistickú sezónu. Podľa Bendžalu hotely na Slovensku všeobecne zaznamenali nárast počtu návštevníkov.

„Letná sezóna bola pomerne dobrá. Nárast v roku 2010 ťahal hlavne domáci cestovný ruch. V roku 2011 je to zahraničie, hlavne Česi, Poliaci, ale aj z iných krajín,“ povedal Bendžala. Hlavne v auguste a septembri prekonávali mnohé hotely rekordy.

Samotné Vysoké Tatry zažívali v lete podľa neho „boom“. Potvrdzujú to aj čísla Štatistického úradu, keď na Slovensku dominovali Prešovský kraj s Vysokými Tatrami, za nimi nasledoval Žilinský kraj s regiónom Liptov.

Zimná sezóna sa už začala predávať. Vianoce a Silvester sa predávajú už tradične dobre. Rozbehol sa už aj predaj zimy na ruskom trhu, hlavne v januári 2012. Určité prognózy sa podľa Bendžalu dajú robiť, všetko však závisí aj od počasia a podmienok na lyžovanie. Veľmi dobre sa predávajú aj prázdniny slovenské, české i poľské.

Veľmi dobrou správou je po prijatí zákona o podpore cestovného ruchu pre región Vysokých a Nízkych Tatier zavedenie nových pravidelných liniek do Gdaňska a Varšavy. „Už to teraz vidíme. Touroperátori sa hlásia a žiadajú kapacitu v hoteloch. Varšava je pre nás veľmi zaujímavá,“ uviedol Bendžala. Zaujímavá bude podľa neho aj linka Poprad – Londýn, ktorá by sa mala spustiť v novembri, najneskôr v decembri.

Veľkú obavu majú slovenskí hotelieri z vývoja v Európskej únii a vo svete v súvislosti s príchodom ďalšej vlny hospodárskej krízy. „Keď prichádzala kríza v roku 2008, tak sme mali za sebou dobré obdobie a podniky mali určité zásoby. Lenže teraz to prichádza po zlom období. Vraj príde ešte horšie a na toto nám nevie nikto dať odpoveď. Na to sa musí každý subjekt pripraviť,“ povedal Bendžala.

Prípadný rozpad eurozóny alebo Európskej únie by bolo podľa neho veľmi drahé a krok dozadu. „Neviem si ani predstaviť, že by sme sa vrátili späť. Bolo by to veľmi zlé,“ uzavrel Bendžala.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať