Hrdinovia či fašisti? Katov vraha z Berlína zrejme neocenia

Útok v Berlíne, kamión sa vrútil na vianočné trhy
Foto: Italia police via AP, bka.de - koláž WbN

BERLÍN/RÍM 13. februára (WebNoviny.sk) – Dvaja talianski policajti, ktorí pred vianočnými sviatkami zastrelili pri Miláne páchateľa útoku kamiónom na jeden z berlínskych vianočných trhov, zrejme nedostanú zvažované vysoké nemecké štátne vyznamenanie.

Pri preverovaní aktivít oboch mužov zákona, ktorých preventívne prevelili z miesta prestrelky, sa totiž zistili ich sympatie k neofašistom. Vyplýva to z informácií, ktoré v uplynulých dňoch zverejnili médiá v nemecky hovoriacich krajinách i v Taliansku.

Jeden z policajtov, Luca Scata (29), ktorý Tunisana zlikvidoval, zverejnil na jednej zo sociálnych sietí fotografiu, na ktorej hajluje, ale aj fotografiu bývalého talianskeho diktátora Benita Mussoliniho a prejavy ľútosti vo výročný deň jeho úmrtia.

Druhý člen policajnej patroly Christian Movio (36) na sociálnej sieti zase prejavil svoje nadšenie z fľašky obľúbeného nealkoholického nápoja s nápisom Adolf.

Úvahy v Berlíne, kde sa dokonca zvažovalo udelenie Spolkového kríža za zásluhy, tak podľa informácií denníka Bild už patria minulosti. Talianska pravica, ale aj tamojšie policajné odbory však takéto rozhodnutie Berlína prijali s nevôľou.

Hovorca odborov hovoril o „germánskej arogancii“, predstavitelia strán na pravej strane politického spektra zasa o pranierovaní dvoch policajtov, ktorí zneškodnili teroristu na úteku. Ich zásah v Sesto San Giovanni pri Miláne predtým vysoko ocenili aj najvyšší talianski činitelia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom