Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Búrka, blesk
Foto: Shutterstock
27. mája 2014 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Hrozia búrky s krúpami, výstrahy varujú aj pred povodňami

BRATISLAVA 27. mája (WEBNOVINY) – V utorok bude na Slovensku hrmieť a blýskať sa, informuje o tom na svojej webovej stránke Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Od východu až juhovýchodu zasahuje do strednej Európy rozsiahla brázda nízkeho tlaku vzduchu.

V utorok preto čaká Slovensko premenlivá, prevažne veľká oblačnosť. Postupne sa objavia početné prehánky a búrky, ojedinele aj intenzívne s krúpami.

Výstraha prvého a druhého stupňa

Meteorológovia vyhlásili výstrahy pred búrkami prvého a druhého stupňa. Úhrn zrážok môže pri búrkach dosahovať 30 až 50 milimetrov.

Burky
Foto: www.shmu.sk

Najvyššia denná teplota v utorok vystúpi na 20 až 26 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1500 metrov sa bude pohybovať okolo 13 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach prechodne zosilnie.

Prietrž mračien spôsobila povodeň v Olšovanoch

Nad Košicami a časťou okresu Košice-okolie sa popoludní prehnala prietrž mračien, ktorá spôsobila lokálne povodne v Košických Olšanoch, v Sadoch nad Torysou – časť Byster ako aj v obci Olšovany, kde vyhlásili mimoriadnu situáciu. Agentúru SITA o tom informoval dôstojník operačného strediska košických hasičov František Rusnák.

„Prietrž mračien trvala približne od pol druhej do tretej popoludní a spôsobila lokálnu povodeň. Voda z miestneho potoka Olšovanka a aj z polí sa prehnala obcou Olšovany. Zaplavila pätnásť domov, záhrady, dvory. Hasiči z Bidoviec a z Košíc pomáhajú ťahať vodu, ale aj ľudia si svojpomocne ťahajú vodu. Zaplavilo nám takmer všetky studne. Budeme ich musieť vyčistiť približne 140,“ informovala agentúru SITA zastupujúca starostka Vladimíra Takáčová. Doložila, že pri tom našťastie nik nebol ranený, ani nemuseli nijaké rodiny evakuovať.

V obci zasadol krízový štáb, ktorý rozhodne o postupe pri záchranných prácach a odstraňovaní následkov povodne.

Východ stále sužujú aj povodne

Po záplavách spred týždňa trvá III. stupeň povodňovej aktivity ešte v dvoch mestách a jednej obci v Prešovskom kraji. Situáciu na niektorých miestach ešte skomplikovali silné búrky počas víkendu. K platí II. stupeň povodňovej aktivity ešte v 74 obciach a mestách kraja. Agentúre SITA to v utorok potvrdil vedúci odboru životného prostredia Okresného úradu v Prešove Miroslav Benko.

Primátor Sabinova Peter Molčan vyhlásil najvyšší stupeň povodňovej aktivity ešte 15. mája, kedy sa začala hladina Torysy a jej prítokov nebezpečne dvíhať a neskôr sa voda na niektorých úsekoch z koryta vyliala. Škody mali hlavne občania mesta, ktorým zaplavilo záhrady, pivnice domov a chatky v záhradkárskej oblasti. Zničený breh spôsobil škody majiteľovi povodia.

Rovnaká situácia nastala v ten istý deň aj vo Veľkom Šariši v okrese Prešov, kde sa voda z Torysy dostala až k novej bytovke. Povodeň zanechala za sebou naplavené bahno na mestských a štátnych komunikáciách a narobila škody aj obyvateľom v rodinných domoch a v záhradách.

Obec Domaňovce v okrese Levoča zažila lokálnu záplavu v sobotu 24. mája, odkedy tu platí III. stupeň povodňovej aktivity. Dážď s ľadovcom narobil škody hlavne občanom na ich súkromnom majetku. Obec mala bahnom zanesené miestne komunikácie a čistiareň odpadových vôd. Hasiči tu pomáhali odčerpať vodu z pivníc a studní.

Počasie, výstrahy
Foto: shmu.sk

Výstraha prvého stupňa pred búrkami na celom území Slovenska je vydaná aj na stredu. Od štvrtka zo severu postúpi cez Slovensko na juhovýchod studený front a za ním začne prúdiť studený vzduch, teploty preto začnú klesať.

Vystraha
Foto: shmu.sk

Odporúčané články

Meteorológovia varujú pred búrkami na celom území Slovenska Slovensku hrozia búrky s krúpami, varuje výstraha

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...