Humanitárna kríza na hraniciach Líbyou, Európa reaguje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
LÍBYA UTEČENCI
Foto: SITA/AP

BRUSEL 2. marca (WEBNOVINY) – Európska únia vyslala v stredu svoju komisárku pre humanitárnu pomoc k líbyjsko-tuniským hraniciam, aby zhodnotila utečeneckú krízu, ktorá zasiahla tento región.

Veľká Británia a Francúzsko sa zatiaľ pripravujú na leteckú a lodnú evakuáciu Egypťanov, ktorí sa aj naďalej nechcene nachádzajú v Líbyi.

V čase, keď z úradu Organizácie Spojených národov pre utečencov odznievajú prosby o pomoc pri riešení „humanitárneho stavu núdze“ na líbyjských hraniciach, Európska únia po zapojení Londýnu a Paríža viac než strojnásobila svoju finančnú pomoc určenú pre riešenie tejto krízy z troch na 10 miliónov eur. Vyčlenenie ďalších prostriedkov prisľúbilo aj Španielsko a Dánsko.

OBRAZOM: NEPOKOJE V LÍBYI

Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP
Protesty v Líbyi
Foto: SITA/AP

„Toto je ľudská tragédia,“ vyhlásil predseda Európskej komisie José Manuel Barroso. „Musíme robiť viac pre pomoc tým, ktorí sú v tejto strašnej situácii,“ vyzval Barroso. Medzi tými, ktorí volajú o pomoc, sú okrem Egypťanov aj ďalší cudzinci z Etiópie, Nigérie, Čadu, Vietnamu či Bangladéša, ktorí v Líbyi pracovali a po vypuknutí ľudového povstania zostali bez možnosti dostať sa domov. „Logisticky je to veľmi chúlostivá (situácia), pretože mnohí títo ľudia nemajú identifikačné doklady,“ vysvetlil predseda EK. „EÚ teraz musí zintenzívniť svoju spoluúčasť,“ povedal. Ako Barroso dodal, k tuniskej hranici okamžite odcestovala Komisárka EÚ pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgijevová, aby „dohliadala na operácie“.

Zapatero pricestoval do Tuniska

Španielsky minister José Luis Rodríguez Zapatero v stredu v Tunise ponúkol pomoc pri evakuácii utečencov z oblasti a podpore tuniskej ekonomiky. Zapatero je prvým zahraničným lídrom, ktorý pricestoval do Tuniska od zvrhnutia tamojšieho prezidenta v januári tohto roka. Ako uviedol, Španielsko by mohlo uvoľniť lode na evakuáciu a k líbyjsko-tuniským hraniciam poslať lietadlo s 30 tonami humanitárnej pomoci. Okrem toho je krajina podľa premiérových slov ochotná poskytnúť Tunisku úver na podporu ekonomiky, ktorý by v priebehu troch rokov dosiahol hranicu 300 miliónov eur.

Na okamžitú pomoc vyčlenilo v stredu 8 miliónov eur Dánsko. Soren Pind, tamojší minister pre medzinárodnú spoluprácu, uviedol, že peniaze pôjdu na pomoc utečencom zhromaždeným na líbyjsko-tuniskej hranici. Ako vysvetlil, dánske humanitárne organizácie sú oprávnené použiť 60 miliónov dánskych korún z rozvojového rezervného fondu na pomoc desiatkam tisíc utečencov z Líbye.

Medzitým António Guterres, vysoký komisár OSN pre utečencov povedal: „Sme zaviazaní asistovať Tunisku a Egyptu pri pomáhaní každej jednej osobe, ktorá utiekla z Líbye.„Vyzývame medzinárodné spoločenstvo na rýchlu a štedrú reakciu, ktorá by umožnila (spomínaným) vládam vysporiadať sa s týmto humanitárnym stavom núdze“. V stredu sa situácia na spomínanej hranici zhoršila – v snahe opustiť Líbyu pri nej čaká približne 40 tisíc ľudí. Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) oznámil, že za posledný týždeň utieklo z nepokojnej Líbye okolo 100 tisíc ľudí, väčšinou cudzincov.

Bez komentára: Situácia na hraniciach

Bojové lietadlo zaútočilo na povstalcov

Bojové lietadlo vystrelilo v stredu dve rakety do miest vzdialených iba niekoľko metrov od námestia v meste Brega, kde povstalci oslavovali ich víťazstvo nad provládnymi bojovníkmi, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Pri útoku sa nikto nezranil, ale na ulici asi 15-20 metrov od spomínaného námestia po ňom zostali dva krátery. Iba chvíľu predtým sa na tomto námestí, ktoré sa rozprestiera pred miestnou univerzitou, zišli desiatky ľudí strieľajúcich do vzduchu s transparentmi oslavujúcimi ich víťazstvo. Z mesta ležiaceho západne od bašty povstalcov Bengází sa im totiž podarilo vyhnať stúpencov dlhoročného lídra krajiny Muammara Kaddáfího. Pri nájazde nízko letiaceho lietadla sa oslavujúci rebeli skryli, no hneď na to naň začali strieľať s výkrikmi „Alah je najväčší“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe António GuterresJose Luis Rodriguez ZapateroJosé Manuel Barroso