Hviezdou v Osrblí bol Lesser, príjemne prekvapila Halinárová

Hurajt v Osrblí vybojoval bronz
Slovenský reprezentant Pavol Hurajt (vpravo) na treťom mieste, víťazný Erik Lesser (uprostred) z Nemecka a jeho krajan Florian Graf (vľavo) na druhom mieste sa postavili na stupne víťazov po rýchlostných pretekoch na 10 km v biatlone počas 6. kola Pohára IBU v Osrblí. Hurajt ako jediný pretekár z 97-členného štartového poľa zvládol obe strelecké položky bez zaváhania. Foto: SITA/Dušan Hein

OSRBLIE 7. februára (WEBNOVINY) – Nezvyčajné teplo, silný nárazový vietor, ale aj skvelé výkony a fantastická atmosféra – to všetko patrilo k víkendovým pretekom biatlonového 6. kola IBU Cup-u v Osrblí neďaleko Brezna.

Športovou hviezdou dvojdňového podujatia sa stal Nemec Erik Lesser, ktorý dokázal triumfovať vo vytrvalostných aj rýchlostných pretekoch. Medailových umiestnení sa dočkala aj domáca slovenská reprezentácia, keď v šprinte skončili Anastasia Kuzminová a Pavol Hurajt vo svojich kategóriách na bronzových priečkach. Obrovská pochvala patrí organizátorom, ktorí napriek nepriaznivému počasiu dokázali pripraviť trate a všetko súvisiace s pretekmi na regulárnej úrovni.

Športovej kvalite a čiastočne aj objektívnosti pretekov uškodilo počasie. Poryvy vetra robili zo streľby lotériu. Slovenská ženská jednotka Anastasia Kuzminová by musela zrejme veľmi dlho rozmýšľať, kedy v rýchlostných pretekoch musela po jednej položke odkrúžiť tri trestné okruhy. Stalo sa jej to na domácej trati, kde musela doslova cítiť podporu fantastických divákov. Tých sa síce nezišlo veľa, azda niečo vyše tisícky, ale vytvorili úžasnú atmosféru. Bolo z toho tretie miesto, čo je s takou streleckou bilanciou nesporne úspech.

Pavol Hurajt je, zdá sa, na ceste z bežeckej krízy smerom hore. V šprinte potvrdil svoje strelecké kvality, keď si na strelnici ako skúsený harcovník počkal na utíšenie vetra a ako jediný z celého štartového poľa zostrelil všetkých desať terčíkov. Bežecky držal krok s najlepšími. Vo vytrvalostných pretekoch bol štvrtý najrýchlejší bežec, so štyrmi trestnými minútami mu to stačilo na 9. miesto. V šprinte, v ktorom bral bronz, mali rýchlejšie nohy iba Nemci Erik Lesser a Florian Graf, štvrtý Rus Maxim Ogarkov s dvoma trestnými okruhmi už za ním zaostal takmer o minútu.

Slovenská reprezentácia sa nebude pripravovať spolu

Mimoriadne príjemne prekvapila nestarnúca Martina Halinárová. V apríli oslávi už svoje 38. narodeniny, no svojim o viac ako generáciu mladším kolegyniam ukázala, čo robia skúsenosti a ochota pobiť sa s osobnými i zdravotnými problémami. Vo vytrvalostných pretekoch skončila jedinú sekundu za Kuzminovou, v rýchlostných bola zo Sloveniek tretia.

„Presvedčila, že patrí do tímu a je po Kuzminovej a Gerekovej treťou nominovanou na majstrovstvá sveta. Na zvyšné dve miesta v družstve sú stále tri kandidátky – Martina Chrapánová, Natália Prekopová a Ľuba Kalinová. Preteky v Osrblí sa najmenej vydarili Kalinovej, tá má aj zdravotné problémy s kolenom. Ešte ju však nemožno odpisovať. Do majstrovstiev sveta ostávajú viac ako tri týždne, môže sa všeličo stať. Je to stále otvorené,“ povedal po pretekoch pre agentúru SITA šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Halinárová
Foto: SITA/Dušan Hein

Slovenská reprezentácia sa na svoje šampionátové vystúpenie nebude pripravovať spolu. Kuzminová so svojím realizačným tímom odchádza už v utorok do rakúskeho Obertilliachu, zvyšok družstva bude zatiaľ trénovať prakticky individuálne v domácich podmienkach. Na budúci týždeň 16. februára aj ostatní nominovaní pretekári odcestujú do Obertilliachu, odkiaľ sa po dvanásťdňovom sústredení už presunú do Mníchova a odtiaľ charterovým letom do dejiska majstrovstiev sveta.

Po nepríjemnom zranení ľavej ruky sa do pretekového kolotoča vracia Martin Otčenáš. Spolu s Martinou Chrapánovou a Natáliou Prekopovou pôjdu na otvorené majstrovstvá Európy pretekárov do 26 rokov v talianskom stredisku Ridnaun-Val Ridanna (21. – 27. februára). Miroslav Matiaško, ktorý pre ochorenie dýchacích ciest takisto nemá v tomto roku veľa štartov (pauzuje od 11. januára – pozn.), by mal v závere začínajúceho sa týždňa nastúpiť na preteky Stredoeurópskeho pohára v Osrblí.

Nebudem skrývať, že chceme na majstrovstvách sveta získať medailu. Hlavnou kandidátkou je Anastasia Kuzminová. Paľo Hurajt by mal zaútočiť na elitnú desiatku. Uvidíme…,“ uzavrel Milan Gašperčík.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováMartin OtčenášMartina ChrapánováMartina HalinárováMilan GašperčíkMiroslav MatiaškoNatália PrekopováPavol Hurajt