HZDS končí po 18 rokoch vo veľkej politike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar Foto: SITA

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) vznikla 5. marca 1991 odčlenením sa od hnutia Verejnosť proti násiliu. V rámci VPN najskôr vznikla platforma s názvom Za demokratické Slovensko. Na jej čele stál vtedajší premiér Vladimír Mečiar. Približne o mesiac však SNR vyslovila Vladimírovi Mečiarovi nedôveru, čo znamenalo úplný rozpad VPN a vznik HZDS, ktoré bolo zaregistrované 3. mája 1991. Ustanovujúci snem sa konal 22. júna 1991. Za predsedu strany bol zvolený Vladimír Mečiar, ktorý na jej čele stojí dodnes. V marci 2000 sa hnutie transformovalo na štandardnú politickú stranu ľudového typu. Odvtedy sa jeho názov zmenil na Ľudovú stranu – HZDS.

HZDS bolo vládnou stranou v rokoch 1992 až 1994, ako aj v rokoch 1994 až 1998. V týchto rokoch bol Vladimír Mečiar zároveň premiérom, HZDS bolo stabilné, k zmenám došlo len v ministerských kreslách. Toto obdobie viacerí analytici označujú ako obdobie masovej privatizácie podľa straníckeho princípu, útokov na hlavu štátu, porušovania občianskych a ľudských práv a následných demaršov a rezolúcií Európskej únie a USA. Na druhej strane to bolo aj obdobie silnej mobilizácie občianskej spoločnosti. V parlamentných voľbách v septembri 1998 HZDS zvíťazilo so ziskom 27 percent hlasov, na zostavenie vlády to však nestačilo a hnutie ostalo v opozícii. Situácia sa zopakovala v septembri 2002, keď ĽS-HZDS získala 19,5 percenta hlasov.

ĽS-HZDS je strana, u ktorej majú politológovia problém určiť jej ideologickú orientáciu. Podľa svojho programu sa opiera o tri základné piliere – kresťanský, národný a občiansky, ako aj sociálny. Hlási sa aj k princípom sociálne a ekologicky orientovaného trhového hospodárstva. HZDS počas jeho pôsobenia opustil postupne rad významných členov. Dôvodom bola nespokojnosť so smerovaním strany pod vedením Vladimíra Mečiara. Medziiným Mečiara opustili Milan Kňažko, Pavol Hamžík, Ivan Gašparovič, Vojtech Tkáč, Tibor Mikuš, Milan Urbáni či Zdenka Kramplová.

Vo voľbách 2006 získala ĽS-HZDS 8,79 percenta hlasov, mala 15 poslancov. ĽS-HZDS sa stala súčasťou vlády, spolu so Smerom-SD a SNS. ĽS-HZDS získala rezorty spravodlivosti a pôdohospodárstva. Tohtoročné parlamentné voľby 12. júna poslali stranu Vladimíra Mečiara mimo parlament, strana nezískala potrebných päť percent hlasov.

Stranícke orgány HZDS príjmu závery z volebného neúspechu

Stranícke orgány ĽS-HZDS príjmu závery z volebného neúspechu a verejnosť o tom budú včas informovať, vo svojom vyhlásení to konštatuje predseda strany Vladimír Mečiar. Strana berie výsledky volieb na vedomie. „ĽS-HZDS v žiadnom prípade nekončí, bude pôsobiť ako opozičná neparlamentná strana,“ vyhlásil predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Okrem toho sa mečiarovci budú intenzívne pripravovať na komunálne voľby, ktoré budú v novembri. „Sláva patrí víťazom a česť porazeným. Do parlamentu sa vrátime,“ reagoval Mečiar s tým, že strana si bude plniť sľuby voči voličom inými prostriedkami.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičMilan KňažkoMilan UrbániTibor MikušVladimír MečiarZdenka Kramplová
Firmy a inštitúcie ĽS-HZDS Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko