IBM venuje mestám 50 miliónov dolárov

IBM logo
IBM logo

BRATISLAVA 15. novembra (WBN/PR) – Spoločnosť IBM (NYSE: IBM) odštartovala súťažný grantový program Smarter Cities Challenge, v rámci ktorého venuje stovke víťazných miest na celom svete technológie a služby v hodnote 50 miliónov USD. Tímy expertov z IBM poradia čelným predstaviteľom samospráv ako zlepšiť kvalitu mestských služieb, zvýšiť zapojenie občanov, celkovo zefektívniť fungovanie mesta a dosiahnuť rast.

Mestá sa budú vyberať podľa stanovených kritérií, vrátane schopnosti jasne pomenovať 2 – 4 strategické problémy. Do úvahy sa bude brať aj história inovatívnych riešení v danom meste, vôľa využívať technológie a sprístupňovať informácie, ochota zabezpečiť prístup k čelným predstaviteľom miest a občanov.

Najúspešnejšie návrhy musia jasne a zreteľne preukázať ako je dané mesto pripravené čo najlepšie využiť zdroje, ktoré súťaž Smarter Cities Challenge ponúka. Projekt by mal presvedčiť, že grant má potenciál výrazne zlepšiť schopnosť mesta reagovať na kľúčové problémy a mesto musí byť pripravené “dorovnať” investíciu IBM vo forme času a zručností lokálnych ľudí. Do súťaže sa môžu prihlásiť mestá akejkoľvek veľkosti, no najviac môžu z tejto aktivity vyťažiť mestá s populáciou od 100 do 700 tisíc.

Tento nový program je najväčšou filantropickou aktivitou, ktorú IBM v súčasnosti plánuje. V roku 2009 venovala spoločnosť IBM na filantropické aktivity celkovo 186 miliónov USD vo forme finančných príspevkov, technológií a konzultačných služieb.

Mestá, ktoré majú záujem zapojiť sa do grantovej súťaže Smarter Cities Challenge nájdu viac informácií na stránke: http://www.smartercitieschallenge.org.

Smarter Cities Challenge

IBM vyšle svojich najlepších odborníkov do miest, ktoré prihlásia najkvalitnejšie projekty. Konzultanti IBM sa zapoja do riešenia lokálnych otázok vrátane správy zdravotníctva, vzdelávania, bezpečnosti, sociálnych služieb, dopravy, komunikácie, udržateľnosti, energetiky, či riadenia rozpočtu.

Konzultanti a špecialisti pomôžu samosprávam analyzovať potreby, rozdeliť ich podľa priorít, zadefinovať silné a slabé stránky. Zároveň im predstavia úspešne implementované stratégie v iných mestách. Po preskúmaní potenciálu využitia inteligentných technológií na zlepšenie kvality života v meste, IBM navrhne presnú stratégiu ako mesto ozdraviť a spraviť z neho bezpečné, inteligentné, prosperujúce a atraktívne miesto pre súčasných a potenciálnych obyvateľov i komerčnú sféru.

Odborníci IBM môžu napríklad navrhnúť prepojenie procesov rozličných oddelení, a tým prispieť k zníženiu nákladov a zvýšeniu efektivity. Vzdelávacie programy by sa mohli prepojiť so sociálnymi službami, dopravou, miestami na oddych a zdravotníckymi zariadeniami. Alebo napríklad odhŕňače snehu by dali nasadzovať efektívnejšie, ak by pracovali s ultra presnými informáciami o počasí, ktoré by sa včas spracovali a vyhodnotili.

Hodnota grantov sa bude pohybovať na úrovni 400 000 dolárov.

„Mestá sú životne dôležité pre spoločnosť a ekonomiku,“ zdôraznil Stanley S. Litow, viceprezident IBM pre spoločenskú zodpovednosť a prezident nadácie IBM. „Majú však pred sebou veľké výzvy a potrebujú inovácie, kreativitu a technické know-how, ako sa popasovať s pálčivými otázkami a plánmi do budúcnosti. Takto môžeme pomôcť mestám riešiť náročné problémy tejto doby.”

Grantová súťaž Smarter Cities Challenge je podporovaná medzinárodnou filantropickou nadáciou spoločnosti IBM, ktorá je už takmer 100 rokov lídrom v spoločenskej zodpovednosti. IBM implementuje aktivity, ktoré sa venujú dôležitým otázkam, akými sú životné prostredie, vzdelávanie, zdravotníctvo, gramotnosť alebo kultúra. IBM pritom dáva k dispozícii svoje najcenejšie zdroje – technológie a znalosti svojich zamestnancov. Od roku 2003 odpracovalo 150 000 pracovníkov IBM viac ako 10 miliónov hodín v komunitách vo vyše 70 krajinách. Čas a vedomosti, ktoré tu investovali, sa rovnajú štvrť miliarde USD.

O IBM

Spoločnosť IBM je jednou z najväčších IT spoločností na svete a pod názvom International Business Machines poskytuje klientom svoje služby už viac ako 85 rokov. Celosvetovo pôsobí vo vyše 170 krajinách, pričom neustále rozširuje svoje geografické pokrytie, a zamestnáva takmer 400 tisíc zamestnancov. Poslaním spoločnosti IBM je pomocou integrovaných, flexibilných a efektívnych riešení pomáhať svojim zákazníkom redukovať náklady a zvýšiť tak ich konkurencieschopnosť na trhu.

Na Slovensku spoločnosť IBM aktívne pôsobí od roku 1990. Samostatná pobočka IBM Slovensko s.r.o. bola založená 7. decembra 1992 a jej súčasným generálnym riaditeľom je Roman Brestovanský. Hlavné sídlo IBM Slovensko sa nachádza v Bratislave s pobočkami v Banskej Bystrici a Košiciach.

Viac informácié nájdete na stránke http://www.ibm.com/sk/sk/

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie IBM